• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99070604311
  • خبرنگار : 71129

اعلام حکومت نظامی و بسیج مردمی در ارمنستان/ درخواست‌ها برای آتش‌بس

اعلام حکومت نظامی و بسیج مردمی در ارمنستان/ درخواست‌ها برای آتش‌بس

به دنبال تشدید تنش‌ها و درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه ناگورنو قره‌باغ، دولت ارمنستان حکومت نظامی و بسیج کامل مردمی در کشور اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان گفت: بر اساس تصمیم دولت، حکومت نظامی و بسیج کامل مردمی در جمهوری ارمنستان اعلام شده است این تصمیم بلافاصله پس از انتشار اجرایی می‌شود. من به تمامی پرنسل ارتش تاکید دارم تا در کمیسیون‌های نظامی منطقه‌ای اوضاع را گزارش دهند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا، روسیه، فرانسه و ترکیه کاهش تنش‌ها میان دو طرف و آغاز مذاکرات را خواستار شده‌اند.

وزارت خارجه روسیه امروز (یکشنبه) از تمامی طرف‌های درگیر در منطقه مورد مناقشه ناگورنو-قره‌باغ خواست تا هر چه سریع‌تر با اعلام آتش‌بس مذاکرات را آغاز کنند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: ما از تمامی طرف‌های درگیر در مساله ناگورنو-قره‌باغ می‌خواهیم تا هر چه سریع‌تر آتش بس را اعمال کنند و برای ثبات در منطقه به مذاکره بنشینند.

مسکو همچنین به گزارش‌هایی درباره افزایش تنش‌ها و درگیری‌ها در این منطقه مورد مناقشه اشاره کرد و اذعان داشت که شواهدی درباره تلفات در نتیجه درگیری‌های اخیر در منطقه وجود دارد.

اوایل امروز همچنین رئیس منطقه خودمختار ناگورنو-قره‌باغ نیز منع آمد و شد وضع کرده و خواستار بسیج کلی در منطقه شد.

ترکیه نیز اعلام کرد: ارمنستان باید به سرعت اقدامات و رویکرد خصمانه علیه جمهوری آذربایجان را متوقف کند چون این رفتارها منطقه را به آتش جنگ می‌کشاند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه با اشاره به حمایت آنکارا از باکو با تمامی قوا گفت: بزرگترین مانع بر سر راه صلح و ثبات در منطقه قفقاز موضع خصمانه دولت ایروان است و این کشور بایستی فورا دست از این اقدامات و رویکرد خصمانه بردارد.

فرانسه نیز از ایروان و باکو خواست تا به اقدامات و رویکرد خصمانه خود پایان داده و به سرعت مذاکرات را از سر بگیرند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: فرانسه به شدت نگران اوضاع در منطقه است. از طرف‌های درگیر می‌خواهیم تا وارد مذاکره شوند.

فرانسه در کنار آمریکا و روسیه ریاست مشترک گروه مینسک را برعهده دارد که هدفش میانجی‌گری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست اختلافات خود را از طریق مذاکره حل و فصل کنند.

او گفت: من برای صلح در قره باغ دعا می کنم و از طرفین می خواهم حسن نیت و برادری نشان دهند که این مساله به حل مشکل از طریق گفتگو  ونه زور و اسلحه کمک می‌کند. 

وی با ابراز نگرانی نسبت به اخبار در باره درگیری‌ در مناطق مرزی از مردم خواست در سکوت و با یکدیگر برای برقراری صلح در منطقه دعا کنند.

انتهای پیام