• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۷
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 99070604417
  • خبرنگار : 50214

مدیر کل اوقاف استان یزد:

برخی هجمه‌ها علیه اوقاف دور از انصاف و مروت است

برخی هجمه‌ها علیه اوقاف دور از انصاف و مروت است

ایسنا/یزد مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد با تاکید بر این که اوقاف همیشه برای کمک به معیشت مردم در کنار آنهاست، از اجرای قریب 10 میلیارد تومان نیات خیرانه واقفان طی پنج سال گذشته خبر داد.

حجت الاسلام «حسین زارع‌زاده» امروز در نشست خبری امروز با اهالی رسانه با بیان این که امروز کشورمان درگیر یک جنگ اقتصادی است و دشمن با هدف قرار دادن معیشت مردم به دنبال ضربه زدن به نظام و انقلاب است، اظهار کرد: اوقاف همیشه برای کمک به معیشت مردم در کنار مردم بوده و حتی در آینده نزدیک در حوزه تامین مسکن مردم نیز ورود خواهد کرد و این در حالیست که برخی هجمه‌ها علیه اوقاف دور از انصاف و مروت است به نحوی که برخی عملکرد اوقاف را تنها در اطعام مردم خلاصه می‌کنند.

وی با بیان این که طی پنج سال گذشته در مجموع ۳۸ میلیارد و ۴۳۸ میلیون تومان اجرای امینانه نیات واقفان از سوی این اداره کل انجام شده است، یکی از مهمترین نیات واقفان را نیت‌های خیری خواند و گفت: طی این مدت حدود  ۱۰ میلیارد تومان در قالب اجرای نیات خیرانه واقفان در جهت کمک به اقتصاد و معشت مردم هزینه شده است.

وی افزود: علاوه بر این طی پنج سال گذشته چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای اجرای نیات اجتماعی واقفان هزینه شده ولی بیشترین سهم در اجرای نیات موقوفات مربوط به نیات مذهبی در جهت ترویج معارف دین و اهل‌بیت(ع) بوده که رقم ۱۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان را به خود اختصاص داده است.

زارعزاده با تاکید بر این که اوقاف هیچ اعتباری بر هزینه‌های فرهنگی ندارد ولی با این حال در مناسبت‌های مختلف میزبان برنامه‌ و طرح‌های مختلف فرهنگی است، گفت: از شش ماهه دوم سال گذشته تاکنون ۱۲ هزار و ۲۰۰ بسته ارزاق با اعتبار سه میلیارد و ۶۷ میلیون تومان و ۱۴۶ هزار و ۹۷۲ پرس غذا از محل نیات واقفان بین مردم توزیع شده است. البته این جدای از توزیع ماسک، گان، مواد ضدعفونی و اطعام کادر درمانی به میزان 10 هزار پرس غذا در جریان شیوع کرونا بوده است.

وی از مشارکت اوقاف استان در آزادی تاکنون 28 زندانی جرائم غیر عمد در استان خبر داد و گفت: امسال کمک به آزادی ۱۶ زندانی دیگر نیز از محل ظرفیت‌های موقوفات و کمک امازادگان مدنظر اوقاف و امور خیریه استان است.

مدیر کل اوقاف استان در ادامه به ثبت هز هفت روز یک وقف جدید در استان طی پنج سال گذشته خبر داد و گفت: در این مدت ۲۶۵ وقف جدید در سامانه جامع موقوفات استان به ثبت رسیده است.

وی با بیان این که ۷۴ درصد از رقبات استان در حوزه کشاورزی است، اظهار کرد: اگر بخواهیم از توانمندی و ظرفیت این بخش از موقوفات استفاده بهینه ببریم راهی جز ساخت و سازروی این موقوفات با سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی نداریم ولی در این رابطه براساس سیاست‌های سازمان اوقاف نمی‌توان زمین‌های وقفی را به صورت خام واگذار کنیم چرا که در حال حاضر نیز برخی از دستگاه‌های دولتی استان با وجود استقرار در زمین‌های موقوفه طی 10 سال گذشته اجارات خود را نداده‌اند و حتی بعضاً شاهدیم که برخی ادارات اقدام به غصب زمین‌های موقوفه می‌کنند.

حجت السلام زارع‌زاده گفت: اوقاف و امور خیریه استان اهل تعامل دوطرفه برای کسب درامد جهت اجرای امینانه نیات واقفان است و خوشبختانه برخی از شهرستان‌ها در این رابطه تعامل خوبی دارند مانند شهرستان اردکان که در قبال پذیره ساخت 58 واحد مسکونی و تجاری در منطقه جنت‌آباد  به صورت تهاتر مجوزهای لازم را صادر کرده است.

این مسئول در پایان نیز به برخی از سرمایه‌گذاری‌های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در بخش‌های مختلف در راستای کمک به معیشت مردم و اقتصاد جامعه اشاره و به عنوان نمونه توضیحاتی پیرامون سرمایه‌گذاری اوقاف در حوزه دام سبک پربازده موسوم به بز مورسیا که در فاز نخست 10 میلیارد تومان جذب سرمایه داشته و وعده اختصاص 20 میلیارد ریال دیگر در این بخش را کسب کرده است.

زارع‌زاده در پاسخ به سئوالی در مورد موضوع سرقت از موزه موقوفه کاظمینی نیز گفت: حتی یک برگ سند یا یک اثر از این موزه گم نشده و تمام آنچه تحویل موزه شده هم‌اکنون موجود و قابل اثبات است.

در این نشست «علیرضا پورسلمان» معاون بهره‌وری اقتصادی و ترابی معاون فنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد نیز توضیحاتی در رابطه با طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری این اداره کل ارائه کردند.

انتهای پیام