• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۲۱:۵۹
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99070604619
  • خبرنگار : 71145

دبیرکل نجباء: منتظر موضع جریان‌های عراقی در مورد سفارت آمریکا هستیم/ پیام جدید قیس خزعلی

دبیرکل نجباء:  منتظر موضع جریان‌های عراقی در مورد سفارت آمریکا هستیم/ پیام جدید قیس خزعلی
اکرم الکعبی

دبیرکل نُجَباء در پیامی اعلام کرد: منتظر موضع جریان‌های عراقی در مورد سفارت نظامی آمریکا هستیم.

به گزارش ایسنا، به نقل از کانال تلگرامی نجباء، اکرم الکعبی خواستار موضع‌گیری همه جریان‌های عراقی در قبال فعالیت‌های نظامی سفارت آمریکا در بغداد شد و تصریح کرد که اگر همه سکوت کنند، مقاومت موضع اختصاصی خود را دارد؛ به‌ویژه آنکه "سلاح‌های نقطه‌زن" عملیاتی شده‌اند.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در پیامی توییتری نوشت: هنوز منتظر مواضع رسمی همه جریان‌ها در خصوص پایگاه نظامی هستیم که حاکمیت عراق را زیر پا گذاشته است.

اکرم الکعبی در توضیح افزود: پایگاهی که آمریکا در مرکز بغداد قرار داده و آن را سفارت نامیده، در عراق به گسترش فساد و خرابکاری مشغول است.

گفتنی است دبیرکل نُجَباء شامگاه شنبه با انتشار بیانیه‌ای مفصل، تشریح کرده بود که سفارت آمریکا و پرسنل آن در عراق کارکردی مغایر عرف دیپلماتیک داشته و فعالیت‌های نظامی ـ اطلاعاتی با رویکرد تخریبی انجام می‌دهند.

همچنین به گزارش میدل ایست نیوز، «قیس الخزعلی»، دبیرکل عصائب اهل حق عراق نیز با صدور بیانیه‌ای به حملات علیه هیئت‌های دیپلماتیک واکنش نشان داد.

الخزعلی با بیان اینکه در مرحله اخیر جار و جنجال درخصوص موضوع حمله به هیئت‌های دیپلماتیک و مراکز فرهنگی افزایش یافته است، موضع خود را در قالب نکاتی مشخص بیان می‌کنیم:"نخست اینکه موضوعی به اسم حمله به هیئت‌های دیپلماتیک یا مراکز فرهنگی در عراق وجود ندارد بلکه موضوعی که هست، مشخصا حمله به سفارت ایالات متحده آمریکاست که دلایل آن هم روشن و مشخص است اما دیگر هیئت‌های دیپلماتیک به صورت طبیعی به فعالیت خود مشغول است و احدی هم بدان تعدی نمی‌کند".

الخزعلی در ادامه افزود: سفارت مذکور سفارت یک کشور دوست نیست بلکه سفارت کشور اشغال‌کننده عراق است چرا که دولت آمریکا از اجرای تصمیم ملت، پارلمان و دولت عراق سرباز می‌زند.

دبیرکل عصائب اهل حق تصریح کرد: نظامیان بسیار به همراه تسلیحات متوسط و سنگین فراوانی که در سفارتخانه آمریکا وجود دارد، این سفارتخانه را به مثابه پایگاه یا پادگانی نظامی درآورده است که می‌توان از آن در تهدید گروه‌های سیاسی استفاده کرد همچنین حضور این نیروها و تسلیحات سنگین امنیت بغداد را با خطر مواجه می‌کند.

وی اظهار کرد: نفش جاسوسی این سفارتخانه با این تعداد پرشمار کارمندان از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا که در هیچ کشور دیگری سابقه ندارد، همچنین عملیات جذب نیرو که این سفارتخانه از طریق دیدارهای مستقیم با فرماندهان دستگاه‌های امنیتی و افسران بلندپایه امنیتی و دفاعی انجام می‌دهد، همه اینها این مساله را که سفارتخانه مذکور تنها برای اقدامات دیپلماتیک باشد، محل تردید جدی قرار می‌دهد.

الخزعلی ادامه داد: نقش تخریبی این سفارتخانه در رابطه با فرهنگ، ارزش‌ها و آداب و رسوم اصیل عراقی در رابطه با جامعه، خانواده و به ویژه جوانان عراق خطری به مراتب بیشتر از خطر نظامی، امنیتی و جاسوسی این سفارتخانه است، در همین رابطه، سفارتخانه آمریکا به اقداماتی نظیر ترویج بی‌بندباری و فساد ناهنجاری‌های جنسی و غیره دست می‌زند که اعتبار این سفارتخانه از لحاظ دیپلماتیک را مورد تردید قرار می‌دهد.

وی گفت: با همه این ملاحظات مهم ما مصلحت نمی‌بینیم که اکنون سفارت آمریکا را هدف قرار دهیم نه بخاطر اینکه یک هئیت دیپلماتیک مانند سایر هیئت‌های دیپلماتیک است بلکه به این علت که ممکن است هدف قرار دادن سفارت در حال حاضر مورد سوء استفاده رسانه‌ای قرار بگیرد و به اقتدار و حاکمیت کشور آسیب بزند علاوه بر اینکه جنگ با دشمن اشغالگر راه‌های دیگری نیز دارد که اکنون نیاز به استفاده از گزینه هدف قرار دادن سفارت نیست.

دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق افزود: ما معتقدیم تشکیل کمیته تحقیقات برای بررسی علنی و رسمی طرف‌هایی که سفارت را هدف قرار می‌دهند به نفع منافع ملی نیست و خروج نیروهای اشغالگر از عراق را به تعجیل نمی‌اندازد بلکه ممکن است این اقدام به نفع آمریکا باشد چرا که اطمینان خاطر پیدا می‌کند و دوباره به ایفای نقش تخریبی و جاسوسی خود در سیستم امنیتی و فرهنگی عراق ادامه می‌دهد.

وی همچنین اظهار کرد که تحقیقات برای شناسایی عاملان هدف قرار دادن سفارت اگر توسط برخی طرف‌ها و شخصیت‌های معروف انجام شود مشکلی ندارد تا عامل اصلی این حملات مشخص شده و اگر از یکی از گروه‌های مقاومت بود تنبیه و اگر از طرف‌های دیگری با هدف برهم زدن اوضاع  بود به صورت علنی فاش شود.

به گفته الخزعلی مسائل مهمتری از بحث هدف قرار دادن سفارت آمریکا وجود دارد که آسیب بیشتری به اقتدار و حاکمیت کشور می‌زند و باید بر سر آنها و برای مشخص شدن نتایجش تمرکز بیشتری شود که در رأس آن ترور فرماندهان پیروزی یعنی شهید ابومهدی المهندس و شهید سلیمانی و همراهان آنها و شهدای حشد شعبی است که نیروهای آمریکایی متجاوز به مرزهای سوریه آنها را ترور کردند.

وی حملات اسرائیل به اردوگاه‌ها و مخازن حشد شعبی و همچنین بی‌گناهانی که در تظاهرات اخیر از جمله تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی به خصوص شهید مظلوم «وسام العلیاوی» و همراهان وی در حشد شعبی که در تظاهرات به شهادت رسیدند را هم مسائلی مهمتر از هدف قرار دادن سفارت آمریکا عنوان کرد.

الخزعلی مجددا از همه طرف‌های مرتبط خواست تا به وظیفه خود در صیانت از حشد شعبی قوی، مستقل و به دور از دسته بندی‌های سیاسی، وابستگی‌های حزبی و قانون گذاری و اجرای قوانین لازم برای ساماندهی آن و جلوگیری از تعرضاتی که به اسم آن انجام می‌شود عمل کنند زیرا حشد شعبی مهمترین سوپاپ اطمینان در دفاع از عراق و ملت عراق و تضمین امنیت و آینده آن است.

وی در پایان برای انجام هر مسؤولیتی که در چارچوب مسؤولیت شرعی و ملی باشد اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام