• دوشنبه / ۷ مهر ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۲
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 99070705342
  • خبرنگار : 71575

داوران آسیایی در خدمت قطری‌ها/ بخشش شامل نعمتی هم می‌شود؟

داوران آسیایی در خدمت قطری‌ها/ بخشش شامل نعمتی هم می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان داوری معتقد هستند که داور دیدار پرسپولیس ایران و السد قطر نعمتی را به اشتباه اخراج کرد تا باز هم یک اشتباه دیگر به سود قطری‌ها در کارنامه داوران لیگ قهرمانان آسیا ثبت شود.

به گزارش ایسنا، تیم فوتبال پرسپولیس موفق شد در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، با یک گل السد را در دیداری جنجالی شکست دهد. دیداری که پر از صحنه‌های جنجال برانگیز داوری بود و در یکی از مهم‌ترین صحنه‌ها، داور در دقایق پایانی نعمتی را اخراج کرد؛ اخراجی که به زعم بسیاری از کارشناسان داوری درست نبود.

حسین عسگری و حیدر سلیمانی پیشکسوت‌های داوری معتقد هستند که اخراج نعمتی نه به خاطر خطا بلکه به دلیل شیطنت‌های بعد از این خطا و حتی بی‌احترامی به بازیکن حریف بوده است. این دو پیشکسوت می‌گویند داور می‌توانست نعمتی را اخراج نکند و با تذکر یا کارت زرد او را جریمه کند.

نوید مظفری و رضا سخندان، داوران بین‌المللی سابق ایران در خصوص این اخراج می‌گویند: داور در این صحنه اشتباه کرد و نباید نعمتی اخراج می‌شد زیرا جریمه آن خطا اصلا کارت قرمز نبود و به نوعی قطری بودن حریف پرسپولیس در ماجرا دخیل بود. بعد از خطا هم حتی این بازیکن السد بود که شیطنت کرد و می‌توانست کارت زرد بگیرد.

با توجه به نطرات کارشناسان و داوران با سابقه ایرانی، به نظر می‌رسد اخراج نعمتی بیشتر از این که به خاطر خطایش باشد، به دلیل مسائل پشت پرده و میزبانی قطری‌هاست. داوری‌هایی که تا به اینجا نشان داده به سود نمایندگان قطر بوده و نمونه آن را در دیدار پرسپولیس و الدحیل شاهد بودیم‌. خطایی در محوطه جریمه به سود الدحیل اعلام شد و این در حالی بود که هیچ‌کدام از کارشناسان داوری معتقد به پنالتی نبودند.

نمونه کوچک دیگر نفوذ قطری‌ها در عملکرد داوران، به بخشیده شدن لحظه آخری مهدی بن‌عطیه، مدافع تیم فوتبال الدحیل قطر در روز قبل از بازی با پرسپولیس ایران بود. اعمال نفوذی که باعث شد مدافع مراکشی الدحیل بعد از اخراج برابر التعاون، برای دیدار با پرسپولیس بخشیده شود که کاری خلاف قوانین داوری فیفا بود.

حالا باشگاه پرسپولیس با ارسال نامه‌ای همین درخواست را به کنفدراسیون فوتبال آسیا کرده است و باید دید دور زدن و نادیده گرفتن قانون فقط برای کشور میزبان وجود دارد یا کمیته داوران AFC می‌تواند از اخراج اشتباه نعمتی هم چشم‌پوشی کند تا این بازیکن به دیدار برابر پاختاکور برسد.

انتهای پیام