• دوشنبه / ۷ مهر ۱۳۹۹ / ۱۷:۳۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99070705468
  • خبرنگار : 50405

معاون شهردار مشهد:

مشهد بعد از تهران پیشروترین آتش‌نشانی را دارد

مشهد بعد از تهران پیشروترین آتش‌نشانی را دارد

ایسنا/خراسان رضوی معاون شهردار مشهد گفت: شاید بتوانیم ادعا کنیم که بعد از تهران پیشروترین سازمان آتش‌نشانی را بین کلان‌شهرهای کشور داریم و حتی بعضی از امکانات مثل پلتفرم‌های ۷۲ متری که درواقع وارد چرخه عملیات شده در کشور بی‌نظیر است و نمونه‌اش  را نداریم.

مهدی یعقوبی هفتم مهرماه در مراسم  رژه خودرویی و تجهیزات لجستیکی آتش‌نشانی و آغاز به کار نیروهای جدیدالورود به آتش‌نشانی مشهد، اظهار کرد: از سال گذشته عملیات اجرایی چهار ایستگاه را شروع کرده‌ایم که امسال قرار است یک به یک آن‌ها به بهره برداری برسد، یکی در ابتداء سال به بهره‌برداری رسیده، امروز هم یک ایستگاه به بهره‌برداری می‌رسد و دو ایستگاه دیگر نیز  تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسند. همچنین دو ایستگاه را به طورکامل  بازسازی، ‌مقاوم‌سازی و حتی نوسازی کردیم.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: در ساخت ایستگاه‌ها گام‌های بلندی را برمی‌داریم تا بتوانیم خود را به تعداد قابل قبول و استانداردی که برای مشهد تعریف شده است، برسانیم. در ارتباط با خرید و تجهیز امکانات بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان اعتباری است که طی سال ۹۸ و ۹۹ تخصیص پیدا کرده و فقط برای خرید ماشین آلات پیشرفته در حوزه آتش‌نشانی است. شاید بتوانیم ادعا کنیم که بعد از تهران پیشروترین سازمان آتش‌نشانی را بین کلان‌شهرهای کشور داریم و حتی بعضی از امکانات مثل پلتفرم‌های ۷۲ متری که درواقع وارد چرخه عملیات شده در کشور بی‌نظیر است و نمونه‌اش  را نداریم.

یعقوبی خاطرنشان کرد: درکنار خرید تجهیزات و توسعه سخت افزاری مورد نیاز سازمان، یکی از محدودیت‌ها کمبود نیروی انسانی بود که با پیگیری‌های دوستان و مجوزهایی که اخذ شد نهایتاً از سال گذشته فرایندها طی شد و در حال حاضر خدمت شما بزرگواران به عنوان نیروهای جوان و تازه نفس و باانگیزه هستیم که آموزش‌های لازم را دیده‌اید و وارد بدنه عملیات آتش‌نشانی شده‌اید. حدود ۴۰ درصد افزایش نیرو داشته‌ایم.البته هنوز کمبود نیرو داریم و در سازمان پیگیر این موضوع هستیم تا مجوزهای بعدی اخذ شود و در مراحل بعدی بتوانیم کاستی‌ها را جبران کنیم.

وی بیان کرد: در مجموع ما در حوزه سخت‌افزاری به عنوان یک سازمان پیشرو توانسته‌ایم  ایمنی را در شهر مشهد در حد قابل‌قبولی تأمین کنیم. تکنولوژی‌ها در حال تغییر هستند و ما باید دانش و تخصص خود را به‌روز کنیم. یکی از موضوعاتی که بسیار مهم است و می‌تواند به ما کمک کند تا به سطح قابل قبولی در ایمنی برسیم همراهی و همکاری شهروندان است. ما باید در حوزه آتش‌نشانی آموزش‌های مردمی را پیگیری کنیم و آنها را توسعه دهیم حتی همه حوزه‌هایی که در این زمینه درگیر هستند باید همکاری کنند. فرهنگ‌سازی آموزش شهروندی در سطح وسیع باید شکل بگیرد و رسانه‌های مختلف باید در این زمینه همکاری و کمک کنند تا ما بتوانیم موضوع را در بین شهروندان نهادینه کنیم.

وی ادامه داد: یک حجم قابل توجهی از تماس‌ها به آتش‌نشانی تماس‌های مزاحمی است.خیلی از عملیات‌هایی که همکاران ما به آن‌ها اعزام می‌شوند، عملیات‌هایی هستند که اگر آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی‌ها در بین مردم نهادینه شده بود به هیچ عنوان ضرورتی نداشت برای انجام این عملیات اعزام داشته باشیم.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد افزود: کارگروه ایمن سازی اماکن پر خطر با محوریت دادستانی شکل گرفته  و خدمات بسیار با ارزشی انجام شده که به زودی نتایج بسیاری خوبی را از این بازدیدها، همراهی‌ها و همفکری‌ها و درواقع با همکاری و مساعدت مالکین چه تجاری، مسکونی و بیمارستانی  خواهیم دید.

در ادامه این مراسم تمیر عزیزی ، مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری مشهد، اظهار کرد: هفتم مهر ماه روز ملی آتش‌نشان را به همه آتش‌نشانان ایران به ویژه آتش‌نشانان مشهد مقدس و عزیزان جدیدالورود که از امروز انشاا..به صورت رسمی کار خود را در این سازمان بسیار بزرگ  شروع می‌کنند تبریک می‌گویم و یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان و ۶ شهید والامقام مشهد را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: موضوع افتتاح رشته آتش‌نشانی در هنرستان دخترانه ریحانه را داشتیم، در روز گذشته مراسم غبارروبی ۶ شهید بزرگوار  آتش‌نشان را در بهشت رضا  داشتیم که اجرا شد و امروز رژه بزرگ ناوگان سازمان آتش‌نشانی را خواهیم داشت که این رژه نشان دهنده توانمندی و قدرت سازمان است که پیام ایمنی و آرامش را برای شهروندان صادر می‌کند.

انتهای پیام