• چهارشنبه / ۹ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۳
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99070906562
  • خبرنگار : 71402

شورای امنیت توقف "فوری" درگیری ها در ناگورنو-قره‌باغ را خواستار شد

شورای امنیت توقف "فوری" درگیری ها در ناگورنو-قره‌باغ را خواستار شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌شنبه خواستار توقف فوری درگیری‌ها در ناگورنو-قره‌باغ شد. این شورا همچنین نسبت به بروز درگیری‌ها ابراز نگرانی کرده و استفاده از قوه قهریه را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، شورای امنیت سه‌شنبه نشستی غیر علنی برگزار کرده و درباره درگیری‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که از یکشنبه آغاز شده‌اند، رایزنی صورت گرفت.

سفیر نیجر در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: اعضای شورای امنیت درباره گزارش‌هایی از تحرکات نظامی تمام عیار در امتداد خط تماس در منطقه تماس ناگورنو-قره‌باغ ابراز نگرانی کردند. اعضای شورای امنیت همچنین از موضع دبیرکل سازمان ملل متحد که از طرفین خواسته تا فورا درگیری را متوقف کرده، از تنش‌ها بکاهند و بدون تاخیر به مذاکرات معنادار بپیوندند، حمایت کردند.

سفیر نیجر همچنین گفت، اعضای شورای امنیت تمایل دارند تا هر آنچه می‌توانند برای کاستن از تنش‌های موجود انجام دهند. او گفت، شورای امنیت بروز تلفات را محکوم می‌کند و همانند آنتونیو گوترش از طرفین می‌خواهد تا با توقف درگیری به مذاکرات بازگردند.

به گفته سفیر نیجر در سازمان ملل متحد، شورای امنیت همچنین از نقش سازمان امنیت و همکاری اروپا در گروه مینسک حمایت کرده و از طرفین خواست با آنها همکاری داشته باشند.  

پیشتر کشورهای بسیاری از جمله روسیه، آلمان و فرانسه از طرف‌های درگیر خواستند خویشتنداری نشان دهند. ترکیه هم اعلام کرد هرگونه کمکی که جمهوری آذربایجان بخواهد برای آن تامین می‌کند.

انتهای پیام