• چهارشنبه / ۹ مهر ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۹
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99070907176
  • خبرنگار : 71605

ترامپ خیلی سریع جایگزین قاضی درگذشته دیوان عالی را انتخاب کرده بود

ترامپ خیلی سریع جایگزین قاضی درگذشته دیوان عالی را انتخاب کرده بود

رئیس جمهور آمریکا بیش از یک هفته پیش در کاخ سفید پیشنهاد کرده که قاضی "ایمی کُنی برت" را به عنوان نامزد دیوان عالی‌ معرفی کند- و این قاضی نیز بر اساس مدارک رسمی که پیش از جلسات دادرسی تأییدش به سنا ارائه شده، پیشنهاد ترامپ را پذیرفته است.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، برت به کمیته قضایی سنا گفت که کاخ سفید در ابتدا ۱۹ سپتامبر (۲۱ شهریور)، یک روز بعد از درگذشت قاضی "روث بیدر گینزبرگ" و خالی شدن جای او، با وی تماس گرفته است. برت نوشت که ترامپ هنگام بازدید وی از کاخ سفید، روز دوشنبه ۲۱ سپتامبر (۲۳ شهریور)، پیشنهاد ریاست دیوان عالی را مطرح کرده و او هم این پیشنهاد را پذیرفته است.

این موضوع روزها پیش از اعلام رسمی ترامپ در روز شنبه بود، که باعث شد آمریکایی‌ها تا آخرین لحظه در حال حدس و گمان باشند و این‌طور معلوم می‌شد که ترامپ هنوز در حال بررسی نامزدهای دیگر است.

پرسش‌نامه تقریباً هفتاد صفحه‌ای این قاضی روز سه‌شنبه و همزمان با آغاز روز نخست جلسات خصوصی در کنگره آمریکا توسط برت، از سوی کاخ سفید به سنا ارائه شد که تحسین سناتورهای جمهوری‌خواه و در عین حال مخالفت دموکرات‌هایی را به همراه داشت که با دیدگاه‌های محافظه‌کارانه و تأیید سریع او پیش از انتخابات ۳ نوامبر، مخالفت می‌کردند.

"میچ مک‌کانل"، رهبر اکثریت سنا گفت بعد از جلسه کوتاه با برت، "بیشتر هم درباره او قانع شده است". وی با اشاره به اینکه برت مادر شاغل هفت فرزند است، مخالفت‌های دموکرات‌ها مبنی بر آنکه این قاضی دسترسی آمریکایی‌ها به مراقبت‌های بهداشتی را به خطر می‌اندازد یا حقوق زنان را به عقب برمی‌گرداند، به تمسخر گرفت و گفت: "چه جوکی! "

در حالی که سؤالاتی درباره نتایج بالقوه انتخابات ریاست جمهوری بین ترامپ و جو بایدن دموکرات و پایان یافتن این رقابت در یک نبرد دادگاهی مطرح می‌شود، برت پیشنهادی مبنی بر انصراف خود از دادرسی پرونده‌های انتخاباتی این چنینی مطرح نکرده است.

در عوض، وی گفت که خود را از پرونده‌هایی که در آن‌ها همسر و خواهرش، که هر دو در حال وکالت هستند شرکت کرده‌اند، و همچنین پرونده‌هایی که دانشگاه آلما ماتر نوتردام، محل تحصیل او در آن‌ها درگیر است، مسترد می‌کند.

برت مخارجی به ارزش ۲.۵ میلیون دلار، از جمله ۱.۶ میلیون دلار ضمانت‌نامه و بیش از ۵۰۰ هزار دلار مستغلات را ذکر کرده است. این بدهی‌ها شامل ۱۰۲ هزار دلار گرونامه و بیش از ۴۴ هزار دلار شهریه است. وی ۳۱ هزار دلار پول نقد نیز در دست خود گزارش کرده است.

دموکرات‌های برجسته می‌گویند برت نباید دادرسی هیچ پرونده‌ای را در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری بر عهده بگیرد، زیرا نامزدی او اولین مورد در آمریکا است که خیلی سریع اتفاق افتاده و انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری هم در برخی مناطق آغاز شده است. اما جمهوری‌خواهان گفتند برت، در صورتی که مورد تأیید قرار گیرد، قطعاً باید در این پرونده‌ها درگیر شود.

سناتور "تد کروز" گفت این "کل دلیلی" است که چرا سنا باید در پر کردن جای خالی عجله کند، "آن هم اینکه دیوان عالی بتواند هر پرونده‌ای را که به عنوان پیامد انتخابات ظاهر می‌شود، حل و فصل کند. "

دموکرات‌ها در حالی که علیه نامزدی برت مبارزه می‌کنند، با محدودیت قدرتشان مقابله می‌کنند. برخی گفته‌اند که با برت، که انتظار می‌رود تا آخر اکتبر برای کرسی گینزبرگ مورد تأیید قرار گیرد، ملاقات نخواهند کرد. روز سه‌شنبه نیز هیچ‌یک از دموکرات‌ها با او ملاقات نکردند.

گینزبرگ که ۱۸ اوت (۲۸ مرداد) در سن ۸۷ سالگی درگذشت، روز سه‌شنبه طی یک مراسم خصوصی در گورستان ملی "آرلینگتون" به خاک سپرده شد.

با وجود جمهوری‌خواهان سنا که با نسبت ۵۳ به ۴۷، اکثریت سنا را دارا هستند و مخالفت تنها دو سناتور جمهوری‌خواه با رأی‌گیری فوری، به نظر می‌رسد برت از حمایت کافی برای تأیید برخوردار باشد. کمیته قضایی سنا قرار است ۱۲ اکتبر (۲۱ مهر) جلسات دادرسی را برگزار کند.

انتهای پیام