• سه‌شنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۲
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99071511215
  • خبرنگار : 71129

کانادا صادرات سلاح به ترکیه را تعلیق کرد/ آنکارا واکنش نشان داد

کانادا صادرات سلاح به ترکیه را تعلیق کرد/ آنکارا واکنش نشان داد

کانادا صادرات سلاح به ترکیه را متوقف کرد و در عین حال، مدعی شد که فناوری حسگر پهپاد توسط کمپانی کانادایی به صورت نادرست در جریان درگیری‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان استفاده شده؛ دولت آنکارا هم به این اقدام کانادا اعتراض کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا پس از دستور برای انجام تحقیقات درباره استفاده "نامناسب" از فناوری حسگر پهپادی ساخت یک کمپانی در اونتاریوی کانادا اعلام کرد که صادرات سلاح به ترکیه تعلیق می‌شود.

وی به درخواست ناظران کنترل سلاح، ارامنه ساکن کانادا و نودموکرات‌ها در تعلیق صادرات حسگرهای هدفگیر ساخت این کمپانی تسلیحاتی کانادایی این دستور را صادر کرد که گفته بودند این حسگرها در پهپادهای تهاجمی ترکیه استفاده می‌شود.

ترکیه یکی از متحدان ناتو به شمار می‌رود و با اتهام دست داشتن در درگیری‌های بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ روبروست.

وزیر خارجه کانادا گفته که مجوزهای صادرات سلاح به ترکیه را با توجه به وضعیت کنونی منطقه تعلیق می‌کند.

کانادا و انگلیس از باکو و ایروان خواسته‌اند تا اختلافاتشان را با مذاکرات و در سازمان امنیت و همکاری اروپا حل و فصل کنند.

در همین حال، وزارت خارجه ترکیه امروز (سه شنبه) اعلام کرد، تصمیم کانادا در تعلیق صادرات فناوری نظامی بابت اتهام تجهیز نیروهای جمهوری آذربایجان در درگیری‌های قره باغ، نشان دهنده یک معیار دوگانه است.

این وزارت خانه ادامه داد: ترکیه از کانادا انتظار دارد تا از سیاستی عاری از معیارهای دوگانه تبعیت کرده و بدون تاثیر پذیری از آنهایی که مخالف ترکیه هستند، عمل کند. هیچ توجیهی برای توقف صادرات تجهیزات دفاعی به یک متحد ناتو وجود ندارد، در حالیکه کانادا در صادرات سلاح به کشورهایی که در جریان درگیری نظامی در بحران یمن هستند، هیچ مشکلی ندارد.

وزارت خارجه ترکیه در ادامه بیانیه خود آورده است: آنکارا به دقت از الزامات رژیم کنترل جامع صادرات تبعیت می‌کند.

ترکیه در گذشته برای جمهوری آذربایجان پهپاد تامین می‌کرد.

گروه کنترل تسلیحاتی کانادایی " Project Ploughshares" اعلام کرد که ویدئوی مربوط به حملات هوایی که از سوی باکو منتشر شده نشان می‌دهد که پهپادها با سیستم‌های هدفگیری و تصویربرداری ساخته شده توسط کمپانی L۳Harris Wescam تجهیز شده‌اند.

انتهای پیام