• چهارشنبه / ۲۳ مهر ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۶
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 99072317212
  • خبرنگار : 30165

از سوی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران؛

آمار کتابخانه‌های دانشگاهی منتشر شد

آمار کتابخانه‌های دانشگاهی منتشر شد

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در سامانه آمار کتابخانه‌ها (آک) آمار کتابخانه‌های زیرپوشش وزارت علوم، تحقیقات،‌ و فناوری را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، آمار ۲۰۳ کتابخانه زیرپوشش وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری، برای سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ در سامانة آمار کتابخانه‌ها (آک) به نشانی AK.IRANDOC.AC.IR منتشر شده است.

ایرانداک از سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۴ تاکنون، آمار کتابخانه‌ها را در پنج بخشِ مجموعه، نیروی انسانی، زیرساخت، اعتبارات، و خدمات، بر پایة استاندارد NISO Z39.7 گردآوری می‌کند. این آمار را نمایندگان مؤسسه‌ها در سامانه وارد می‌کنند و ایرانداک پس از پایش و ویرایش، آن‌ها را منتشر می‌کند. گزیده آمار همة این کتابخانه‌ها در جدول زیر آمده است.

همان‌گونه که جدول بالا نشان می‌دهد، ۲۰۳ کتابخانه زیرپوشش وزارت عتف، برای هر عضو در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ نزدیک هفت عنوان کتاب چاپی و بیش از نه عنوان از همه منابع * داشته و به ازای هر ۱۰ هزار عضو ۱۵ تَن در کتابخانه‌ها کار می‌کرده‌اند. کتابخانه‌ها به ازای هر عضو، ۵۳/۲ جلد کتاب امانت داده و برای هر هزار عضو ۴۶ صندلی داشته‌اند. کتابخانه‌ها در همین زمان به ازای هر عضو ۶۴۶۱۱.۹۳۵ ریال منابع اطلاعات داخلی و ۱۲۰۲۰۰.۶۷ ریال منابع اطلاعات خارجی (به جز پایگاه‌های اطلاعات علمی) خریداری کرده‌اند.

کتابخانه‌های دارای رتبه‌های نخست در هر زیربخشِ آمار هم در جدول زیر دیده می‌شوند.

طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، گزارش آمار کتابخانه‌ها برای سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ از طریق آدرس الکترونیکی irandoc.ac.ir/about/report قابل دسترسی است.

انتهای پیام