• پنجشنبه / ۲۴ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۴
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99072418199
  • خبرنگار : 50189

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

کرونا را به عنوان سوغات سفر برای خانواده هایمان نبریم/وضعیت کرمان بحرانی است

کرونا را به عنوان سوغات سفر برای خانواده هایمان نبریم/وضعیت کرمان بحرانی است

ایسنا/کرمان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان وضعیت استان کرمان را قرمز (قرمز پررنگ) اعلام کرد و اظهار کرد: وضعیت کرمان بحرانی است و هر زمان که با افزایش موارد بستری روبرو باشیم پیش‌بینی این است که بعد از دو هفته تا ۱۰ روز با افزایش مرگ و میر نیز مواجه شویم.

دکتر "سید وحید احمدی‌طباطبایی" در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تعطیلات پیش رو گفت: سفرها باعث انتقال بیشتر بیماری می‌شود به طوری که وقتی فردی از کرمان به طور مثال به دیدن پدر و مادرش در روستا می‌رود، تنها ویروس کرونا را سوغات برای پدر و مادر خود برده و باعث بیماری والدین و چه بسا فوت آنها خواهد شد و متاسفانه مواردی در استان داشتیم که چند نفر از افراد یک خانواده در عرض چند روز به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

وی تاکید کرد: به مردم استان کرمان توصیه اکید داریم که به هیچ وجه مسافرت نکنند زیرا اکنون زمان سفر نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان وضعیت استان کرمان را قرمز (قرمز پررنگ) اعلام کرد و اظهار کرد: وضعیت کرمان بحرانی است و هر زمان که با افزایش موارد بستری روبرو باشیم پیش‌بینی این است که بعد از دو هفته تا ۱۰ روز با افزایش مرگ و میر نیز مواجه شویم.

وی با تاکید برآنکه با افزایش موارد بستری موارد مرگ و میر نیز افزایش پیدا می‌کند، در ادامه درباره نحوه صحیح استفاده از ماسک گفت: شاهدیم که بعضی‌ها در زمان صحبت کردن ماسک خود از جلوی دهان پایین می‌آورند این در حالی است که باید بدانیم که در حین حرف زدن قطرات ریز آب دهان که مملو از ویروس بوده به بیرون پرتاب می‌شوند و در زمان حرف زدن ماسک را برمی‌داریم باعث انتشار ویروس خواهیم شد.

احمدی طباطبایی ادامه داد: برخی ها ماسک خود را مدام پایین کشیده و آن را روی گردن و چانه خود قرار داده و و دوباره همان ماسک را روی دهان و بینیشان قرار می دهند که این رفتار کاملا اشتباه بوده زیرا ممکن است چانه و گردن شما آلوده به ویروس باشد و با این کار ویروس را به سمت دهان و بینی خود هدایت می‌کنید.

وی خطاب به مردم تاکید کرد: به محضی که دچار تب، عطسه، سرفه، بدن درد و بی حالی شدند حتما به پزشک مراجعه کنند و اگر این اتفاق رخ دهد جداسازی زودراس اقدامی بسیار مهم است زیرا اگر جداسازی زودراس به موقع صورت نگیرد همه افراد خانواده را مبتلا کرده که در حال حاضر نیز متاسفانه خوشه‌های خانوادگی بیماری را شاهد هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درمورد ظرفیت تختهای بیمارستانی کرمان گفت: در کرمان مقرر شده است که علاوه بر بیمارستان‌های دولتی، بیمارستان های خصوصی نیز بیماران کرونایی را پذیرش کنند و دیگر همه بیمارستان‌های کرمان بیماران کرونایی را پذیرش می‌کنند و همچنین برای افزایش ظرفیت همه بیمارستان‌ها مقرر شده است که فقط اعمال جراحی اورژانسی انجام و اعمال جراحی سرپایی به صورت کامل کنسل شوند.

وی بیان کرد: وقتی که بیمارستان‌های شهرهای دیگر گنجایش نداشته باشند بیماران آنها به سمت کرمان سرازیر می‌شوند هرچند بیمارستان‌های کرمان همیشه میزبان بیماران کرونایی از شهرهای دیگر بوده است.

احمدی طباطبایی اظهار کرد: فوتی‌های که از کرمان اعلام می‌شود افرادی هستند که در بیمارستان‌های کرمان فوت کرده‌اند و ممکن است برخی از آنها مقیم شهرهای دیگر باشند.

انتهای پیام