• شنبه / ۲۶ مهر ۱۳۹۹ / ۰۰:۰۶
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99072618771
  • خبرنگار : 50061

اعلام محدودیت‌های کرونایی جدید استان قزوین

اعلام محدودیت‌های کرونایی جدید استان قزوین

ایسنا/قزوین جانشین و سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین با اعلام اینکه هفته آینده محدودیت‌ها ادامه خواهد داشت، گفت: از وزرای بهداشت و کشور مجوز تمدید محدودیت‌ها را گرفتیم چراکه در حال حاضر تخت‌های بیمارستانی اشغال است و مجبور شدیم ۲۰۰ تخت جدید اضافه کنیم.

منوچهر حبیبی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: از وزرای بهداشت و کشور مجوز تمدید محدودیت‌ها را گرفتیم و هفته آینده محدودیت‌ها ادامه خواهد داشت، البته این محدودیت‌ها متفاوت‌تر از ۲ هفته گذشته خواهد بود.

وی ادامه داد: تمامی مدارس، دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، آموزشگاه‌های رانندگی و خصوصی کماکان تعطیل هستند و باید آموزش‌های خود را به‌صورت مجازی ارائه کنند. همچنین در صورت مهیا بودن شرایط فنی و هماهنگی با مسئولان واحدهای آموزشی در مدارس و معلمان مدارس و آموزشگاه‌ها می‌توانند نسبت به تدریس و ارائه آموزش به دانش‌آموزان و افراد از منزل اقدام کنند.

حبیبی با بیان اینکه تمامی تجمعات مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و مجامع عمومی تا اطلاع ثانوی کماکان ممنوع است، اضافه کرد: تالارهای پذیرایی با ۳۰ درصد ظرفیت، تهویه مناسب و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند فعالیت‌ داشته باشند، در این تالارها صندلی‌های مازاد بر ۳۰ درصد نیز در حضور نماینده بهداشت و اصناف جمع‌آوری شده و توسط نماینده بهداشت در انبار پلمب خواهد شد.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان افزود: استخرهای سرپوشیده شنا کماکان غیرفعال است. فعالیت تمام سالن‌های بدن‌سازی و باشگاه‌های ورزشی دارای مجوز به ازای هر ۱۰ مترمربع یک نفر و حداکثر با ۲۰ نفر ظرفیت در هر باشگاه بلامانع است.

فعالیت رستوران‌ها با ۳۰ درصد ظرفیت

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار و جانشین ستاد پیشگیری ومقابله با کرونای استان گفت: فعالیت رستوران‌ها و فست فودها به‌صورت ارائه خدمات بیرون‌بر به مشتریان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بلامانع است. فعالیت در داخل رستوران‌ها نیز منوط به کاهش صندلی و فعالیت با ۳۰ درصد ظرفیت است و به مانند تالارهای پذیرایی باید صندلی‌های اضافه خارج شده و توسط نماینده بهداشت در انبار پلمب شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی به‌صورت نوبت‌دهی تلفنی و حضوری خواهد بود و بدین‌گونه فعالیت این صنف با رعایت نکات بهداشتی و ضدعفونی تجهیزات بلامانع است.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان در ادامه گفت: فعالیت قهوه‌خانه‌ها، کافه‌ها و چایخانه‌ها با ۳۰ درصد ظرفیت و رعایت اصول بهداشتی بلامانع است.

وی تأکید کرد: ساعات کار بانک‌های استان طبق روال گذشته و مطابق مقررات از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ خواهد بود. جلسات اداری ضروری در سطح دستگاه‌های استان نیز باید با حضور حداکثر ۱۵ نفر و به مدت یک ساعت تشکیل شود.

این مسئول تصریح کرد: نظارت بر حُسن اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان برعهده فرمانداران و بخشداران مناطق است که باید به‌صورت مرتب گزارش بازدیدها را به کمیته امنیتی و انتظامی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان گزارش دهند.

افزایش ۲۰۰ تخت برای پذیرش بیماران کرونایی

وی عنوان کرد: اعمال محدودیت‌ها به‌دلیل افزایش شمار مبتلایان بوده است؛ مجبور شدیم ۲۰۰ تخت را برای پذیرش بیماران کرونایی اضافه کنیم به همین جهت در بیمارستان رحیمیان ۴۰ تخت، بیمارستان ارتش ۶۰ تخت و بیمارستان‌های خصوصی و تامین اجتماعی نیز ۱۰۰ تخت برای بیماران کرونایی اختصاص پیدا کرد.

حبیبی با اشاره به اینکه جراحی‌های زیبایی را در استان ممنوع کردیم، تأکید کرد: با توجه به شیوع کرونا و افزایش موارد بستری در بیمارستان‌ها مرگ و میر بیماران غیرکرونایی افزایش پیدا کرده است چون بخش زیادی از تخت‌های بیمارستانی به بیماران کرونایی اختصاص یافته است.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان با بیان اینکه شرایط نگران‌کننده است، بیان کرد: یکی از درمان‌های اصلی بیماران کرونایی توسط اکسیژن انجام می‌شود که با افزایش موارد بستری میزان مصرف اکسیژن افزایش یافته است و ما مجبور به تهیه کپسول شده‌ایم. از مردم می‌خواهیم با رعایت پروتکل‌ها و استفاده از ماسک همراهی لازم را داشته باشند چون اگر مراعات نکنند در صورت ابتلا تخت بیمارستانی خالی پیدا نخواهند کرد.

انتهای پیام