• دوشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۹ / ۰۷:۵۵
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99072820079
  • خبرنگار : 50187

مدیرکل انتقال خون استان اعلام کرد

کمبود ذخایر گروه‌های خونی A و O در استان کرمان

کمبود ذخایر گروه‌های خونی A و O در استان کرمان

ایسنا/کرمان مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: در حال حاضر در ذخایر گروه های خونی O و A در استان کرمان کمبود داریم.

دکتر "روح الله میرزائی" در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت ذخایر خونی استان کرمان اظهار کرد: با توجه به شروع فصول سرد سال و شیوع بیماری‌ های مختص این فصول خصوصا بیماری کرونا متأسفانه کاهش مراجعین به پایگاه ها و کاهش اهدای خون و در نتیجه کاهش ذخائر خونی را شاهد هستیم.

وی افزود: از هم استانی های عزیز درخواست داریم در این روزهای سخت، بیماران و نیازمندان به خون و فرآورده های خونی را از یاد نبرند.

میرزائی تصریح کرد: در حال حاضر در گروه های خونی O و A در استان کرمان کمبود داریم.

وی درباره وضعیت اهدای پلاسما برای درمان بیماران کرونایی بیان کرد: توصیه ما همچنان این است که افراد مبتلا به کرونا ۲۸ روز پس از بهبودی نسبت به اهدای پلاسما اقدام کنند زیرا مطالعات علمی نشان داده پلاسمای این افراد در بهبودی مبتلایان به کووید ۱۹ موثر است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان اظهار کرد: پایگاه مرکزی انتقال خون در شهر کرمان مستقیما پلاسمای خون اهداکنندگان را دریافت می کند و در پایگاه های دیگر اهدای خون انجام و در فرآوری، پلاسما جدا می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: اهداکنندگان خون نگران ابتلا به کرونا در پایگاه های انتقال خون هستند در حالی که انتقال خون همیشه به لحاظ ایمنی و بهداشت سختگیرانه عمل کرده و در بحران کرونا این تمهیدات سختگیرانه تر شده است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: در طول روز چندین نوبت سطوح و لوازم در پایگاه های انتقال خون ضدعفونی شده و معاینه پزشک با حساسیت صورت می گیرد و اگر فردی کوچک ترین علامتی از بیماری داشته باشد اجازه ورود به سالن اهدای خون را نخواهد داشت.

وی افزود: فاصله گذاری در سالن انتظار و خون گیری و موارد مختلف رعایت می شود تا مشکلی برای اهداکننده به وجود نیاید.

انتهای پیام