• سه‌شنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۹ / ۱۷:۵۳
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 99072921720
  • خبرنگار : 71621

برگزاری نشست مجازی شورای امنیت درباره خلیج فارس با حضور ظریف

برگزاری نشست مجازی شورای امنیت درباره خلیج فارس با حضور ظریف

نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل با عنوان "بررسی جامع وضعیت در خلیج فارس" با حضور وزیر خارجه کشورمان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل به پیشنهاد روسیه به عنوان رییس دوره‌ای شورا و برای بررسی وضعیت در خلیج فارس برگزار شد.

این نشست با سخنرانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل آغاز شد که در ابتدا به مساله یمن پرداخت و سپس همه کشورهای حاشیه خلیج فارس را به اقدامات اعتماد ساز و دوری از ایجاد تنش دعوت کرد. او گفت سازمان ملل برای دور نگه داشتن منطقه خلیج فارس از تنش و نا امنی تلاش می کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز با اشاره به اوضاع پر تنش در خلیج فارس در گذشته و ادامه آن تا به امروز گفت: فعلا از یک جنگ تمام عیار در خلیج فارس عبور کرده‌ایم در شرایطی که در شرف وقوع آن بودیم. البته هنوز شرایط شکننده و ناپایدار است.

لاوروف در ادامه گفت: اقدامات یکجانبه در خلیج فارس راه به جایی نمی‌برد و سیاست دیکته کردن و تهدید تنها یک طرف در منطقه، اشتباه و خطرناک است.

وانگ یی، وزیر خارجه چین نیز در این نشست گفت: مسئله هسته‌ای ایران مسئله حائز اهمیتی برای امنیت منطقه است. اکثریت کشورهای شورای امنیت سازمان ملل به حفظ برجام و اعمال قطعنامه 2231 شورای امنیت پایبند هستند.

او همچنین با اشتباه دانستن سیاست یکجانبه گرایی، تحریم‌های یکجانبه علیه دیگر کشورها را محکوم کرد.

نالدی پاندور، وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز در سخنان خود در این نشست مجازی برجام را بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماسی و برنامه‌ای جامع برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران خواند.

کلی کرفت، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در این نشست مجازی گفت: ترامپ رویکردهای جدیدی را در خاورمیانه عرضه داشته است. ایران بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح و ثبات در خاورمیانه است. اگر کشورها جلوی ایران بایستند، جهان جای امن‌تری خواهد شد. شورای امنیت باید ایران را مسئول اقداماتش بماند. ایران از حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کند. این حمایت باعث ایجاد مشکل برای مردم یمن شده است. ایران به طور مداوم سلاح به حوثی‌ها به منظور جنگ ارسال می‌کند. ایران نیز با حمایت از دولت سوریه، اسرائیل را تهدید می‌کند.

وی در ادامه مدعی شد: ایران همپچنان از حزب‌الله حمایت می‌کند. ایران در عراق از گروهک شبه نظامی حمایت می‌کند. تا زمانی که ایران از جهاد و داعش حمایت کند، تلاش‌های آمریکا برای ایجاد ثبات بی‌نتیجه می‌ماند. سازمان ملل تمام ابزارهای لازم برای مسئول دانستن ایران را دارد. آمریکا به مسئول دانستن ایران ادامه می‌دهد حتی اگر در این راه تنها باشد.

نماینده آمریکا با طرح این ادعا که واشنگتن تحریم‌های سازمان ملل را بازگردانده است، از شورای امنیت خواست بدون معطلی ''ایران را مسئول تمامی اقداماتش بداند.''

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان هم در نشست شورای امنیت که به ریاست لاوروف وزیر خارجه روسیه و با حضور وزیرخارجه چین و تعداد دیگری از وزرا برگزار شد با اشاره به پویش صلح هرمز اظهار داشت: این ابتکار متکی به مسئولیت هر کشور در منطقه برای تضمین صلح، ثبات و رفاه همسایگان و انتفاع همگان از آن است.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: تجویزهای غلطی چون خرید امنیت از دیگران، بدست آوردن امنیت در ازای ناامنی همسایگان و کسب هژمونی منطقه ای مسبب عواقب ناگواری شده است.

ظریف همچنین افزود: حضور غیر مشروع آمریکا با ۷۶۰۰ مایل فاصله از سواحلش دستاوری نداشته جز ترور بزدلانه شهید سپهبد قاسم سلیمانی، دشمن شماره ۱ داعش توسط رئیس جمهور آمریکا.

وزیر امور خارجه در ادامه افزود: شاید کسی بتواند با پول پیچیده‌ترین تسلیحات را بخرد اما حقیقت این است که امنیت و ثبات خریدنی نیست. ما نیاز به همکاری جمعی توسط کشورهای منطقه برای ایجاد گفتگوی فراگیر و ایجاد امنیت شبکه ای در منطقه داریم. در غیر اینصورت برای نسلها درگیر هرج و مرج خواهیم بود. 

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ما نیاز به تغییر پارادیم بنیادین در منطقه خود بر اساس بازتنظیم آگاهانه و شناسائی ضرورت ایجاد امنیت و ترتیبات همکاری منطقه ای داریم. ما نیاز به یک منطقه قوی داریم که توهمات هژمونیک بوسیله یک قدرت- منطقه ای یا جهانی- را بزداید.  یک منطقه قوی نیازمند ثبات سیاسی و سرزمینی رشد یافته در منطقه دارد. یک منطقه قوی که در آن تمام همسایگان خویشتنداری راهبردی را تمرین کنند. 

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما نگرانی‌ها و گلایه های خود را داریم. ایرانیان هرگز ۸ سال جنگ تحمیلی را که در آن متجاوز بطور کامل توسط همسایگان حمایت مالی می شد را فراموش نمی کنند.

وزیر امور خارجه در پایان اظهار داشت: معتقدیم که یک رهیافت جدید منطقه ای بایستی نتیجه تعاملات جمعی ما باشد. رئیس جمهور روحانی ایده های اولیه ایران را با تمام رهبران کشورهای ساحلی خلیج فارس به اشتراک گذاشت و آنها را دعوت کرد که این ایده ها را غنی کنند و در اجرای آنها مشارکت داشته باشند.

انتهای پیام