• سه‌شنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۹ / ۱۸:۱۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99072921731
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

تجهیز ۹۵ درصد چاه های آب کشاورزی اردستان به کنتور هوشمند

تجهیز ۹۵ درصد چاه های آب کشاورزی اردستان به کنتور هوشمند

ایسنا/اصفهان رئیس اداره منابع آب شهرستان اردستان گفت: تاکنون ۹۵ درصد از چاه های کشاورزی شهرستان اردستان به کنتور حجمی هوشمند مجهز شدند.

بهنام هوایی، امروز (سه شنبه_۲۹ مهرماه) در کارگروه حفاظت از منابع آب در فرمانداری اردستان، اظهار کرد: آب های زیرزمینی تحت تاثیر شرایط خسکسالی چند سال گذشته قرار گرفته، به طوری که با بررسی های انجام شده طرح تعادل بخشی سطح آب های زیرزمینی شهرستان در سال ۸۴ با موضوع تغذیه مصنوعی در بالادست منابع آبی برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه ۱۵ سال از اجرای این طرح می‌گذرد و همکاری نکردن برخی سازمان ها باعث شده این طرح موفقیت خوبی نداشته باشد، افزود: نگاه سطح دستگاه های متولی طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی را با چالش‌های جدی مواجه کرده و تداوم آن می‌تواند موفقیت طرح را دچار شکست کند.

به گزارش ایسنا، رئیس اداره منابع آب شهرستان اردستان با بیان اینکه میانگین بارندگی در سال زراعی گذشته ۲۳۰ میلی متر بوده است که می تواند در صورت تداوم خبر خوبی برای منابع آبی باشد، گفت: آبی که از طریقی چاه به دست می آید آبی است که یک پروسه بیش از ۸ سال را طی می کند، بنابراین اگر بخواهیم منابع آبی که سال های گذشته دچار افت شده را جبران کنیم نیازمند سال ها بارندگی به همین میزان است.

هوایی با بیان اینکه در سطح شهرستان اردستان مجموعا ۳۱۷ چاه غیرمجاز فعال و ۱۱۲ چاه غیرمجاز غیرفعال وجود دارد که شناسایی شده است، گفت: این آمار با توجه به وضعیت آبی شهرستان بسیار بالا است که بخش عمده این چاه ها مربوط به چاه هایی است که در منازل روستایی وجود دارد. با بررسی هایی که انجام شده هر چاه غیرمجاز فعال روزانه به طور میانگین ۵۰۰ لیتر آب مصرف می کند.

رئیس اداره منابع آب شهرستان اردستان با بیان اینکه کاهش سالانه سطح آب‌های زیرزمینی در شهرستان ادامه دارد، گفت: اگر روند کنونی ادامه یابد، با مشکل کم‌آبی و شوری بیش از حد استاندارد در چاه‌های کشاورزی روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه نصب کنتورهای هوشمند در چاه های آب کشاورزی شهرستان اردستان از پروژه های مهم اقتصاد مقاومتی است که تاکنون در این زمینه ۹۵ درصد این سازه های آبی مجهز به کنتور حجمی هوشمند شده اند، ادامه داد: تعداد ۲۱۸ حلقه چاه کشاورزی در شهرستان اردستان وجود دارد.

انتهای پیام