• چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۷
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99073021990
  • خبرنگار : 71516

لبنان همچنان منتظر ارسال تصاویر ماهواره‌ای انفجار بندر بیروت از سوی فرانسه و ایتالیا

لبنان همچنان منتظر ارسال تصاویر ماهواره‌ای انفجار بندر بیروت از سوی فرانسه و ایتالیا

نخست‌وزیر مستعفی لبنان اعلام کرد این کشور همچنان منتظر ارسال تصاویر ماهواره‌ای انفجار بندر بیروت از سوی ایتالیا و فرانسه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم، حسان دیاب، نخست‌وزیر مستعفی لبنان به خبرنگاران گفت: من از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه خواستم تصاویر ماهواره‌ای را که از بندر بیروت قبل از انفجار حین انفجار و بعد از آن، گرفته شده به ما تحویل بدهد. ما درخواست مشابهی را برای ایتالیا نیز فرستادیم. باید ما را به این تصاویر مجهز می‌کردند اما این اتفاق نیفتاد و دلیل آن را نمی‌دانیم.

ایتالیا و فرانسه به صورت علنی قصد و نیت خود را برای فراهم کردن این تصاویر اعلام نکرده‌اند.

انفجار بندر بیروت ۴ اوت رخ داد و به کشته شدن ۲۰۳ تن و زخمی شدن بیش از ۶۵۰۰ تن دیگر منجر شد.

مقامات لبنان با هرگونه تحقیقات بین‌المللی درباره این انفجار که ناشی از انفجار نیترات آمونیوم بود که برای شش سال بدون هیچ‌گونه تدابیر پیشگیرانه انبار شده بود، مخالفند و تحقیقات داخلی را آغاز کردند. این تحقیقات بر مشخص کردن مسئولان آن و دلایل انفجار و هویت افرادی که اهمال کاری کرده بودند، متمرکز است.

میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان نیز هفت اوت اعلام کرد از ماکرون درخواست تصاویر ماهواره‌ای را کرده است. مقامات لبنانی نتایج هیچ تحقیقاتی را اعلام نکرده‌اند. دستگاه قضایی لبنان تاکنون ۲۵ فرد از جمله مسئولان ارشد بندر را بازداشت کرده است.

انتهای پیام