• شنبه / ۳ آبان ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۷
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99080301440
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان‌ شرقی:

فرهنگ وقف در جامعه حفظ شود

فرهنگ وقف در جامعه حفظ شود

ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان‌ شرقی با تاکید بر حفظ فرهنگ وقف در جامعه، گفت: ضروری است از طریق رسانه‌ها و بهره گیری از فضای مجازی به موضوع وقف بیش از پیش پرداخته شود.

محمدرضا پورمحمدی در دیدار مدیران اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با وی به مناسبت هفته وقف، افزود: فرهنگ متعالی وقف، مصداق بارز احسان ماندگار، صداقت در کار خیر و تلاش برای کم کردن دردهای همنوعان و تعالی اجتماعی و اقتصادی جامعه است که باید بیش از پیش به این مهم پرداخته شود.

وی با اشاره به این‌که دین مبین اسلام، دینی جامع و کامل است و در این مکتب حیات بخش برای همه افراد و اقشار، برنامه های زندگی و حقوق اجتماعی و انسانی در نظر گرفته شده است، گفت: وقف به عنوان یک سنت حسنه مورد سفارش در دین مبین اسلام و بهترین مسیر برای رستگاری و باقیات صالحات است.

وی با اشاره به این‌که ترویج فرهنگ وقف یکی از الزامات تحقق تمدن اسلامی است، ادامه داد: وقف نه تنها از نظر اقتصادی برای جامعه اسلامی بسیار مهم و اثرگذار است، بلکه یک سرمایه اجتماعی به شمار می‌رود که از این قابلیت در راستای اعتلا و آبادانی ایران اسلامی می‌توان به نحو شایسته‌ای بهره‌برداری کرد.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: وقف می‌تواند در عرصه‌های متعددی با توجه به نیاز امروز جامعه و منافع عمومی از جمله پزشکی، علم و فناوری، کمک به ساخت مسکن محرومان، ازدواج جوانان و کمک به درمان بیماران تعریف و ترویج شود.

وی افزود: کارشناسان امر باید به نیکوکاران و خیرانی که قصد وقف اموال خود را دارند، مشاوره‌ و راهنمایی‌های لازم را ارائه کنند تا نیت آن‌ها متناسب با نیاز روز مردم باشد.

وی اظهار کرد: وجود وقف‌هایی متناسب با نیاز روز مردم استان یکی از اولویت‌هایی است که می‌تواند در رفع مشکلات و معضلات مردم، دولت را یاری کند.

ثبت ۲۰ وقف جدید در سال‌جاری در استان

مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‎شرقی نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه امور فرهنگی و خیریه، از ثبت ۲۰ وقف جدید در سال‌جاری در استان خبر داد.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام سیدشهاب حسینی با اشاره به اهمیت سنددار کردن موقوفات در راستای جلوگیری از موقوفه خواری، گفت: طی یک سال اخیر، ۱۲۷۹ سند برای موقوفات استان اخذ شده است.

وی با بیان این‌که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان از جمله ارگان‌های پیشتاز در اجرای قانون جامع حدنگار است، افزود: در شهر تبریز و در راستای تسهیل‌گری در امور مردم، نواحی اوقاف را به پنج ناحیه توسعه دادیم که ناحیه سه ویژه موقوفه قایم مقام فراهانی بوده و ناحیه چهار ویژه موقوفه‌های ربع رشیدی است.
 
انتهای پیام