• یکشنبه / ۴ آبان ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۴
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99080401897
  • خبرنگار : 71457

توافق بر سر پست‌های ۷ گانه و مقر نهاد اجرایی لیبی در میان استقبال اتحادیه اروپا

توافق بر سر پست‌های ۷ گانه و مقر نهاد اجرایی لیبی در میان استقبال اتحادیه اروپا

رئیس پارلمان شرق لیبی اعلام کرد که توافق شد که سرت لیبی مقری برای نهاد اجرایی در دوره انتقالی باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، عقیله صالح، رئیس پارلمان لیبی در کنفرانسی خبری با ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش بعد از مذاکراتشان در رباط اعلام کرد که این دوره، شاهد سه مرحله خواهد بود که به مستقر شدن دولت منتهی خواهد شد.

وی از مراکش برای حمایت از راهکار سیاسی قدردانی کرد و گفت: از آغاز مذاکرات صخیرات، مراکش برای لیبیایی‌ها هر گونه فرصتی را برای دست یابی به راه حل فراهم کرد.

رئیس پارلمان لیبی عنوان کرد: توافق برای نخستین بار در تاریخ گفت‌وگوی لیبی-لیبی در مورد توزیع هفت پست حاکمیتی معروف به ماده ۱۵ از توافق صخیرات بر اساس سه منطقه‌ تاریخی سه گانه در لیبی که لیبیایی‌ها را راضی نگه دارد، حاصل شده است.

عقیله صالح افزود: ما خواهان این هستیم که دیدارهای دیگری برای حل و فصل مساله لیبی برگزار شود. از جمله تلاش‌ها برای آشتی در لیبی نیز بازگشت پروازها است. همچنین مسیرها در روزهای آتی بازخواهند شد.

وی ادامه داد: دوره نظام انتقالی به سه مرحله تقسیم شده است که مرحله نخست یکپارچه کردن نهادهای لیبیایی و تامین نیازهای شهروندان و مرحله دوم تصویب اصول قانون اساسی و قانونی برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی است و در شش ماه اخیر انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار می‌شود و در آن هنگام شرایط ثبات پیدا می‌کند و مردم لیبی رئیس و پارلمان جدیدی را انتخاب می‌کنند.

از سوی دیگر، جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به تصمیم کمیته نظامی لیبی ۵+۵ که اخیراً در ژنو برای برقراری آتش‌بس حاصل شد، واکنش نشان داد.

وی امروز (یکشنبه) تصریح کرد: اتحادیه اروپا و کشورهای عضو در این اتحادیه از این توافق استقبال کرده و قویاً از امضای توافق آتش‌بس از سوی نمایندگان لیبیایی کمیته نظامی مشترک ۵+۵ در ژنو در ۲۳ ماه جاری حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا از تمامی بازیگران بین‌المللی و منطقه‌ای می‌خواهد تا از تلاش‌های لیبی حمایت کنند و مداخله خارجی در این نزاع دست بردارند و به نقض ممنوعیت واردات سلاح پایان دهند.

انتهای پیام