• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۴
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99080502117
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

مسئول نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی در چهارمحال و بختیاری:

بسیاری از مدیران نهج‌البلاغه را فراموش کرده‌اند

بسیاری از مدیران نهج‌البلاغه را فراموش کرده‌اند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری مسئول نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی در چهارمحال و بختیاری هدف از نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی را آسان‌سازی روش خواندن این کتاب دانست و گفت: متاسفانه بسیاری از مدیران و مسئولان نهج‌البلاغه را فراموش کرده‌اند.

هوشنگ گنجی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی از پنج سال گذشته فعالیت خود را در چهارمحال و بختیاری آغاز کرده است، اظهار کرد: به‌منظور ترویج فرهنگ مطالعه نهج‌البلاغه مربیانی در کشور تربیت شد که چندین جلسه برای تبلیغ و تبیین این کتاب شریف به استان سفر کرده و مطالب آموختنی را برای فراگیران آموزش دادند.

وی با بیان اینکه تا پیش از انتشار ویروس کرونا 50 الی 60 جلسه نهج‌البلاغه‌خوانی در استان برگزار شد، افزود: مربیان نهج‌البلاغه مرد و زن در شهرستان‌های استان مشغول به فعالیت هستند، هدف این افراد آسان‌سازی روش خواندن این کتاب است و در شرایط حاضر نیز افراد علاقه‌مند می‌توانند در کلاس‌های ویدئوکنفرانسی مربوطه شرکت کنند.

مسئول نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی در چهارمحال و بختیاری تعداد ترجمه‌های این کتاب را متعدد دانست و تصریح کرد: از میان ترجمه‌های موجود، ترجمه مرحوم دشتی سهل و آسان‌تر بوده و مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

گنجی به روش خواندن آسان نهج‌البلاغه پرداخت و گفت: در مرحله نخست باید تنها ترجمه کتاب را خواند، طی 4 الی 6 ماه و با صرف 10 دقیقه در روز می‌توان کل این کتاب را یک دور مطالعه کرد، در ابتدا بهتر است خواندن از حکمت‌ها آغاز شده، سپس نامه‌ها و در نهایت خطبه‌ها مطالعه شود.

وی اضافه کرد: چنان‌چه در طول مرحله اول جملاتی مبهم بود و یا ‏ سوالاتی به ذهن خطور کرد، با مطالعه بیشتر در حکمت‌ها، نامه‌ها و خطبه‌ها جواب سوال‌ها به دست خواهد آمد، در دوره اول متوجه خواهید شد که بیش از ۷۰ درصد نهج‌البلاغه برخلاف آنچه تاکنون تصور می‌شد، حتی برای نوجوانان و عوام فهمیدنی است.

مسئول نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی در چهارمحال و بختیاری با ابراز گلایه از افراد متدین جامعه گفت: به غیر از تضعیف فرهنگ مطالعه و توجه به نهج‌البلاغه توسط دشمنان در جامعه، دوستان نیز خواندن این کتاب را سخت می‌دانند و اذعان به سخت بودن این کتاب دارند، درحالی‌که باید گفت امام علی (ع) در جلسات متعدد و برای مردم آن عصر دستورات این کتاب را تبیین می‌کردند و اکثر نامه‌ها را خطاب به حاکم عصر یعنی معاویه می‌نوشتند.

گنجی با تاکید بر اینکه درک جامعه امروز در مقایسه با روزگار امیرالمومنان (ع) قطعا افزایش پیدا کرده است. ادامه داد: امام علی (ع) تنها امامی است که حکومت تشکیل داده‌ و بسیاری از مطالب ویژه حکومت‌مردان را بیان کرده‌اند.

مسئول نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی در چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه نهضت مطالعه نهج‌البلاغه در زندان‌ها، بانک‌ها، کارخانه‌ها و اداره‌های استان آغاز شده است، یادآور شد: پس از برگزاری نماز جماعت حدود 10 دقیقه کارمندان می‌توانند به بیان حکمت‌های نهج‌البلاغه بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: به‌علاوه به ادارات سپرده شده است که در ابتدای جلسات حکمتی از این کتاب را  آغاز و علاقه‌مندی را در بین مسئولان ایجاد کنند چرا که در شرایط کنونی آموختن این کتاب برای مسئولان مهم بوده و متاسفانه بسیاری از مدیران و مسئولان نهج‌البلاغه را فراموش کرده‌اند.

انتهای پیام