• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99080502344
  • منبع : نمایندگی همدان

رئیس اداره تنظیم بازار جهادکشاورزی همدان خبرداد

قاچاق دام و افزایش هزینه تولید علت اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز

قاچاق دام و افزایش هزینه تولید علت اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز

ایسنا/همدان رئیس اداره تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان همدان از کاهش قیمت دام زنده در این استان خبر داد و گفت: امروز با افزایش عرضه در میدان دام قیمت دام زنده کاهش یافته است.

داریوش سرحدی در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز در کشور قاچاق دام بوده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه قیمت دام زنده براساس نرخ دلار در کشورهای همسایه بیشتر از داخل است برخی افراد سودجو اقدام به قاچاق دام می‌کنند.

وی یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت دام را بالا بودن هزینه‌های تولید دانست و افزود: مکمل‌های مورد نیاز  دامداری‌ها با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود و افزایش قیمت ارز بر روی این مکمل‌ها نیز اثرگذار بوده و باعث شده هزینه تمام شده تولید افزایش یابد البته این بدان معنا نیست که دامدار دامش را گران می‌فروشد بلکه دام زنده تا زمانی که به کشتارگاه برسد چند دست می‌چرخد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه دلال بازی در بازار دام زنده باعث افزایش قیمت ها شده است، خاطرنشان کرد: دام زنده برای اینکه به دست مصرف کننده برسد توسط دلالان دست به دست می‌چرخد و همین موضوع بر افزایش قیمت ها اثرگذار است.

سرحدی با اشاره به اینکه خروج دام از استان ممنوع است، تصریح کرد: هر دامی که از کشور خارج شود به کمبود دام در استان ها و خروج دام به سایر استان ها اثر می‌گذارد ضمن اینکه نیروی انتظامی و کمیته‌های مربوطه تمام تلاش خود را می‌کنند تا دامی از استان خارج نشود.

وی با بیان اینکه امروز با افزایش عرضه در بازار دام شاهد کاهش قیمت دام زنده هستیم، یادآور شد: با جلوگیری از خروج دام و افزایش عرض در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت گوشت قرمز خواهیم بود.

رئیس اداره تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: امروز قیمت گوسفند زنده در بازار دام همدان ۵۲ هزار و ۵۰۰ و قیمت گوساله زنده ۴۱ تا ۴۵ هزار تومان بوده است.

وی با بیان اینکه عرضه نهاده‌های مورد نیاز مرغداران به صورت اتوماتیک و سیستمی انجام می‌شود، درباره قیمت مرغ در بازار همدان نیز اظهار کرد: در ماه‌های گذشته کاهش عرضه نهاده در کشور وجود داشت به طوریکه از ابتدای سال تا پایان مهر نیاز تولیدکنندگان کاملاً برطرف نشد و تولیدکنندگان مجبور بودند بخشی از نهاده‌ها را از بازار آزاد تهیه کنند که همین موضوع باعث افزایش قیمت تمام شده مرغ شد.

سرحدی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده مرغ در همدان به ۱۷ هزار تومان رسیده است، افزود: قیمت مرغ در بازار همدان بین ۲۴ تا ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که امروز به ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران همدان نیز با بیان اینکه در تعطیلات قیمت دام زنده بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش داشته است، گفت: کاهش عرضه در ایام تعطیل باعث شد قیمت دام زنده بالا برود که در روزهای آینده کاهش می‌یابد.

ابراهیم رستمی با تأکید بر اینکه دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز کشوری است، اظهار کرد: گرانی نهاده‌های جو، ذرت و سویا باعث افزایش هزینه تولید شده و در نهایت قیمت گوشت قرمز نیز افزایش یافته است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران همدان با بیان اینکه باید چندروزی صبر کنیم تا قیمت ها کاهش یابد، ایادآور شد: در روزهای آینده با افزایش عرضه ممکن است قیمت کاهش یابد.

انتهای پیام