• پنجشنبه / ۸ آبان ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۹
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99080804937
  • خبرنگار : 71461

تاکید علما و دانشمندان اسلامی بر ضرورت حفظ وحدت و مساله فلسطین

تاکید علما و دانشمندان اسلامی بر ضرورت حفظ وحدت و مساله فلسطین

در مراسم افتتاحیه سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی علما و اندیشمندان برجسته جهان اسلام همگی بر حفظ وحدت و حمایت از فلسطین تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، شیخ عیسی قاسم – رهبری شیعیان بحرین – طی سخنانی در مراسم افتتاحیه سی‌وچهارمین کنفرانس وحدت اسلامی با تاکید بر این موضوع که تمام سنن تکوینی و تشریعی از علم، حکمت و عدل خداوند نشأت می‌گیرد، اظهار کرد: همین موضوع است که باعث تسلیم و رضا به تقدیر و قضای الهی می‌شود. تمام واقعیت و ظاهر انسان برای خداوند آشکار است و چیزی را نمی‌توانیم از خداوند مخفی کنیم.

وی ادامه داد: اگر انسان بر نفس خود غلبه نکند ممکن است مسیری نادرست را طی کند. با تهذیب نفس است که می‌توانیم از فساد دوری کنیم. انسان در تمام طول زندگی خود همواره مورد آزمون و آزمایش قرار می‌گیرد تا از این طریق بتواند اخلاص و درون خود را نمایان کند. اگر بتواند از پس سختی‌ها و چالش‌ها با بصیرت بیرون بیاید آن زمان است که ابعاد شخصیتی او مشخص می‌شود. در هیچ حالتی انسان نباید خداوند را فراموش کند چرا که سعادت دنیا و آخرت در ذکر و یاد خداوند است. هربار که سختی‌ها به سراغ انسان‌ها می‌آید باید با یاد خداوند این مسیر را طی کنند. اگر انسان در دنیا توبه کند مورد عذاب الهی در آخرت قرار نمی‌گیرد چرا که خداوند بخشنده و مهربان است. امروز امت اسلامی به چند بلای بزرگ گرفتار شده‌ که یکی از آنها مساله فلسطین و عادی سازی روابط با دشمنان اسلام است و دیگری مشکل کروناست که باید در برابر این ویروس صبر و مقاومت داشته باشیم. اگر مقاومت و ایستادگی خود را بالا ببریم راحت‌تر می‌توانیم از چالش‌ها عبور کنیم.

در ادامه مهاتیر محمد – نخست وزیر سابق مالزی – با بیان این‌که اوضاع امروز جهان اسلام اوضاع مناسبی نیست و برخی از مسلمانان دچار افراط و تفریط شده‌اند، اظهار کرد: وظیفه ما این است که راه‌های خطا را معرفی و برای برون رفت از آنها چاره بیندیشیم. مسلمانان به برادری سفارش شده‌اند اما اکنون در بین برخی از آنها شاهد نزاع و دشمنی هستیم که این افکار را دشمنان در بین مردم ترویج کرده‌اند.

وی ادامه داد: امت اسلامی باید آگاه باشد و جلوی توطئه‌ها بایستد. امروز وظیفه حکم می‌کند که در برابر جنگ و نزاع بایستیم و به مسلمان‌کشی خاتمه دهیم، چرا که خداوند از کسانی که برادر مسلمان خود را به قتل می‌رساند بیزار است. اگر امروز خود را اصلاح کنیم آینده بهتری برای ما رقم می‌خورد. این برادرکشی که می‌گوییم نزاعی است که دشمن در بین جوامع اسلامی به راه انداخته است. دوری مسلمانان از یکدیگر باعث ترویج نفاق و بلا می‌شود که باید از آن دوری کنیم.

در ادامه، شیخ راویل عین‌الدین – رییس اداره دینی مسلمانان روسیه – با اشاره به این‌که ویروس کرونا باعث شد بشریت با بسیاری از چالش‌های جدید در عرصه‌های مختلف روبه‌رو شود، گفت: ما در یک مرحله‌ آزمایش انسانی و اخلاقی هستیم و باید نسبت به هم‌نوع خود و کل جهان هستی رفتاری مناسب داشته باشیم. این سختی‌ها می‌گذرد اما آنچه باقی می‌ماند رفتار انسان است. ما همیشه معتقد به امداد الهی هستیم و نباید در این بحران نیز خداوند را فراموش کنیم. از همه مسلمانان می‌خواهم که با امیدواری به آینده نگاه کنند و در برابر آزمایشات الهی قوی باشند و از خداوند می‌خواهیم که ایمان ما را قوی کند.

شیخ مهدی الضمیدعی – رییس دارالافتاء عراق – نیز با بیان این‌که زندگی انسان در دنیا به دو بخش تبدیل می‌شود، اظهار کرد: در زندگی باید همکاری اجتماعی وجود داشته باشد تا راحت‌تر بتوانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم. پیامبر(ص) امت اسلامی را به همیاری و دعوت یکدیگر دعوت کرده‌ است و از مسلمانان می‌خواهد که به خویشاوندان، یتیمان، بی‌نوایان و در راه ماندگان کمک کند. با همبستگی اسلامی است که می‌توانیم راحت‌تر امور زندگی را طی کنیم.

وی ادامه داد: همبستگی اسلامی در میان مسلمانان، دولت‌ها، ملت‌ها از اوجب واجبات است. همبستگی نیز به معنی این است که مردم باید راه سعادت و نجات بخش را به یکدیگر نشان دهند. از خداوند باید پروا داشته باشیم و با یکدیگر سازش کنیم. تمام احادیث نبوی نشان از همبستگی، همکاری و همدلی در بین مسلمانان دارد و از این طریق است که می‌توانیم به وحدت برسیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که مساله فلسطین نیز یکی از مسائل مهم جهان اسلام است، تصریح کرد: امروز برخی از کشورها به راحتی با رژیم صهیونیستی پیمان می‌بندند و درصدد عادی سازی روابط هستند و متاسفانه برخی از مسلمانان در این امر سکوت می‌کنند. ما باید یکپارچگی را در میان امت اسلامی ترویج دهیم و هیچ تفاوتی در میان عرب و غیرعرب در اسلام وجود ندارد همه باید یاری رسان یکدیگر باشیم.

در ادامه این مراسم شیخ نعیم قاسم- معاون دبیر کل حزب الله لبنان- با انتقاد از اقدامات اهانت‌آمیز مکرون نسبت به ساحت پیامبر اسلام (ص) اظهار کرد: اهمیت وحدت بر کسی پوشیده نیست. امام خمینی (ره) این بنیان را نهادند و امام خامنه‌ای این راه را ادامه دادند. علما و مسلمانان سنی و شیعه باید از وحدت پیروی کرده و همچنین حامی فلسطین باشند.

وی ادامه داد: تکفیری‌ها می‌خواستند اسلام را به گونه دیگری جلوه دهند، اما با وحدت است که می‌توانیم در مقابل آنها بایستیم و با باید نسل آینده را با این فرهنگ تربیت کنیم. امروز شاهد ویروسی هستیم که جهان را تحت‌الشعاع قرار داده است و مسئولیت و تکلیف ما برخورد درست با این موضوع است. اگر در این روزها به حفظ فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت تاکید می‌کنیم از سلامت روح نیز نباید غفلت کنیم.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه با اشاره به اهانت رییس جمهور فرانسه به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) گفت: این نشان از سطحی بودن الگوهای ارزشی در غرب دارد. فرانسه و تمام حامیانش باید این شیوه را تغییر بدهند. تحریم‌های ظالمانه اقتصادی آمریکا علیه ایران به دلیل دستیابی به برخی اهداف سیاسی است. ما با ایستادگی و مقاومت در تمام عرصه‌ها به فرهنگ مقاومت جانی تازه می‌بخشیم.

وی ادامه داد: عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی خیانت به ملت‌های مسلمان است. آنان که این ارتباط را برقرار کردند باید بدانند که دست این حاکمان و انحرافات‌شان برای جهانیان رو شده است و ما باید حمایت همه جانبه خود را از مقاومت و مردم فلسطین داشته باشیم.

در ادامه، شیخ عکرمه صبری – خطیب مسجدالاقصی – با تاکید بر این پیامبر (ص) رحمت‌العالمین و فرستاده‌ای برای تمام بشریت است، اظهار کرد: در حالی که در آستانه ولایت پیامبر رحمت و مهربانی قرار داریم، شاهد توهین‌هایی از سوی برخی دول غربی هستیم که تلاش می‌کنند با این هدف و به نام آزادی بیان از استمرار و عشق و علاقه ما بکاهند. مسلمانان در تمام کشورهای جهان این اقدام را محکوم می‌کنند. آنها بدانند که این امر هیچ ارتباطی با آزادی بیان ندارد و نشان از تنزل اخلاقی آنها دارد. ما به تمام انبیاء الهی احترام می‌گذاریم چرا که همه آنها یک نور واحد هستند.

سیدعمار حکیم – رییس جریان حکمت ملی عراق – نیز با بیان این‌که وحدت اسلامی جزئی از سرنوشت امت اسلام است، گفت: در تمام سرزمین‌های اسلامی ثروت‌های بی‌شماری نهفته است و ما با وحدت می‌توانیم با کفایت و هوش از آنها بهره ببریم. از سازمان همکاری اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و سایر سازمان‌های ذیربط می‌خواهم تا در اصلاح روابط فی‌مابین کشورهای اسلامی برنامه‌هایی ارائه دهند و طرح‌های اساسی در رابطه با بحث وحدت داشته باشیم .

وی در ادامه با اشاره به اهمیت فلسطین گفت: اهمیت فلسطین هرگز با گذر زمان کمرنگ نمی‌شود. برخی می‌خواهند با عادی سازی این موضوع را به نوع دیگری جلوه بدهند، در حالی که فلسطین جزئی از جهان اسلام است.

رییس جریان حکمت ملی عراق با اشاره به حرکت رییس جمهور فرانسه اظهار کرد: این حرکت را نمی‌توان آزادی بیان تلقی کرد و باید جهان اسلام یک موضع‌گیری کامل در برابر اینگونه رفتارها داشته باشد. علاوه بر این‌که با تظاهرات این اقدامات را محکوم می‌کنیم باید از طریق گفت‌وگوی مستقیم با ملت‌ها و امت‌های دیگر نیز این موضوع را پیگیری کنیم.

در ادامه، نوری المالکی  - رهبر حزب اسلامی الدعوه عراق – با بیان این موضوع که امسال در شرایطی کنفرانس وحدت را برگزار می‌کنیم که چالش‌هایی در برابر امت اسلامی همچون همیشه وجود دارد، گفت: ما سخنان رییس جمهور فرانسه را محکوم می‌کنیم و از رسانه‌ها دعوت می‌کنیم که برای این موضوع اقداماتی داشته باشند. عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی یک رویداد ذلت‌بار است و ضعف در همبستگی میان ملت‌های اسلامی باعث می‌شود که رژیم صهیونیستی راحت‌تر اینگونه توافق‌نامه را به امضاء برساند.

وی ادامه داد: از هر فرصتی باید برای حل بحران‌ها بهره ببریم.تمام مسلمانان موظف هستند که امت اسلامی و وحدت مسلمین را احیاء کنند. باید در کنار محور مقاومت و تمام جنبش‌ها و احزابی که برای اسلام شکل گرفته‌اند بایستیم ما همه یک مسئولیت داریم و آن حفظ وحدت امت اسلامی است.

انتهای پیام