• جمعه / ۹ آبان ۱۳۹۹ / ۲۲:۴۰
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99080905567
  • منبع : شبکه العالم

سیدحسن نصرالله:

حادثه نیس فرانسه نباید به پای اسلام نوشته شود/سهل‌انگاری در برابر کرونا، حرام است

حادثه نیس فرانسه نباید به پای اسلام نوشته شود/سهل‌انگاری در برابر کرونا، حرام است
عکس آرشیوی است

سیدحسن نصرالله - دبیرکل حزب‌الله لبنان - به مناسبت میلاد پیامبر اسلام (ص) سخنرانی خود را آغاز و در ابتدای صحبت‌های خود به حوادث اخیر فرانسه اشاره کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از العالم، سیدحسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود، سالروز میلاد حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) را به جهانیان تبریک گفت و اظهار کرد: قرآن، معجزه حضرت محمد (ص) کتابی که خداوند بر قلبش نازل کرد، تا روز قیامت زنده است.

وی افزود: باقی ماندن این کتاب مقدس به این شکل دقیق در حد خود و با وجود انگیزه‌های مختلف برای تحریفش معجزه است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان بزرگترین دستاورد پیامبر را دستاورد انسانی دانست و به تلاش پیامبر برای ایجاد تحول عمیق و بزرگ در شبه‌جزیره عربستان اشاره کرد.

وی تاکید کرد که مسلمانان نمی‌توانند هیچ‌گونه توهینی به پیامبر را نه تحمل کنند و نه بپذیرند.

نصرالله با محکوم کردن حادثه نیس فرانسه، افزود: این موضوع نباید به حساب اسلام - که کشتن بی‌گناهان را حرام می‌داند - نوشته شود. مقامات فرانسه نمی‌توانند مسلمانان را مسئول جنایت شهر نیس بدانند.

وی همچنین این پرسش را مطرح کرد که «اگر یک مسیحی چنین جنایتی مرتکب می‌شد، آیا درست بود کسی بگوید مسیحیان جهان مسئول این جنایت هستند؟ اما متاسفانه مقامات فرانسه این کار را با اسلام و مسلمانان می‌کنند.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: آمریکا امروزه کشتارهایی در سراسر جهان انجام می‌دهد و به کشتار صدها هزار نفر در این جنگ‌ها اعتراف می‌کند، اما آیا مسلمانان، مسیحیان را به خاطر مسیحی بودن رئیس‌جمهور این کشور، به این جنایت‌ها متهم می‌کنند؟

وی با بیان اینکه "احترام به اسلام به عنوان یک دین، مستلزم عدم استفاده از تروریسم اسلامی و فاشیست اسلامی است"، در ادامه به حمایت آمریکا و اروپا از دیدگاه تکفیری اشاره کرد و گفت: در قالب این دیدگاه، جنایت‌های وحشیانه‌ای در دنیا انجام می‌دهند.

سیدحسن نصرالله همچنین تصریح کرد: اگر مسلمانی به اسلام توهین کند، دلیل نمی‌شود که دیگران حق توهین به اسلام را داشته باشند.

وی با اشاره به حمایت و پشتیبانی کشورهای غربی از افکار تکفیری تروریستی افزود: غرب باید قبل از هر چیز درباره مسئولیت خود در قبال چنین گروه‌های تکفیری تحقیق کند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با انتقاد از اظهارات اخیر مقامات فرانسوی درباره دین اسلام گفت: مقامات فرانسه به دلایلی پوچ، خود را وارد درگیری با اسلام و مسلمانان کردند. مقامات فرانسه به‌جای بررسی موضوع، با تأیید این کاریکاتورها، وارد این جنگ شدند. آنها باید دلایل این بحران را بررسی کنند.

نصرالله همچنین خاطرنشان کرد: شواهد زیادی درباره سرکوب آزادی بیان در مسائل کم‌حساسیت‌تر از توهین به پیامبر (ص) توسط مقامات فرانسه در اختیار داریم.

وی با اشاره به اینکه "روژه گارودی - فیلسوف - بحث آکادمیکی درباره بهره‌برداری از هلوکاست مطرح کرد، اما محکوم به حبس شد"، افزود: امیدواریم در مفهوم آزادی بیان تجدیدنظر شود؛ به ویژه زمانی که کرامت‌ها لگدمال می‌شود.

نصرالله گفت: آزادی بیان در فرانسه و اروپا مطلق نیست؛ بلکه به دلائل امنیتی و سیاسی، مشروط است. زمانی که در اسرائیل اتفاقی می‌افتد آزادی بیان در فرانسه به جنبش و جوش درمی‌آید. نمونه‌های زیادی هم وجود دارد.

دبیرکل حزب‌الله خطاب به مقامات فرانسه تاکید کرد: هیچ مسلمانی در جهان، توهین به انبیا را نمی‌پذیرد.

وی همچنین از مردم یمن که با وجود محاصره و جنگ برای بزرگداشت سالروز ولادت پیامبر و دفاع از وی تجمع کردند، تقدیر کرد و گفت: باید تشکلی بزرگ در جهان عرب برای اعمال فشار جهت پایان دادن به جنگ ظالمانه علیه یمن تشکیل شود و این کمترین وظیفه است که می‌توان در قبال این ملت شجاع انجام داد.

سیدحسن نصرالله به تحولات لبنان نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد که نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه با همکاری رئیس‌جمهور بتواند هرچه زودتر دولت جدید را تشکیل دهد.

نصرالله تاکید کرد که حزب‌الله در این راستا همکاری خواهد کرد و تشکیل دولت جدید به نخست‌وزیری سعد الحریری را تسهیل خواهد کرد.

وی در ادامه صحبت‌های خود به مساله شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا اشاره کرد و با ابراز نگرانی درباره افزایش شمار مبتلایان، گفت: سهل‌انگاری در مقابله با کرونا، اقدامی غیرانسانی و حرام است.

انتهای پیام