• یکشنبه / ۲۱ دی ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99102115280
  • خبرنگار : 50378

مدیر یک شرکت دانش‌بنیان:

رقابت با واردکننده‌هایی که ارز دولتی دریافت می‌کنند یکی از مشکلات حوزه صنعت است

رقابت با واردکننده‌هایی که ارز دولتی دریافت می‌کنند یکی از مشکلات حوزه صنعت است

ایسنا/خراسان رضوی مدیر یک شرکت دانش‌بنیان گفت: رقابت با افرادی که با ارز دولتی محصولی که ما باید با ارز آزاد تمام مواد اولیه آن را تهیه کرده و تولید کنیم، وارد می‌کنند یکی از مشکلات حوزه صنعت است.

دکتر  علی رستمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ما در حوزه تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنیم و در سال ۹۴ این شرکت دانش‌بنیان را تاسیس کردیم و بیشتر محصولات ما مصرفی‌های اتاق عمل است و مصرفی‌های گفته شده در عمل‌های جراحی‌ استفاده می‌شوند. اعضاء هیأت مدیره سه نفر هستند که دو نفر کارشناس اتاق عمل و یک نفر مهندس مکانیک است و حدودا یک تیم فنی ۲۰ نفره برای کارهای تولیدی و R&D داریم. 

وی افزود: در حال حاضر ۱۵ محصول در اختیار داریم که چهار مورد از آن‌ها تجاری‌سازی شده است؛ با فروش این محصولات در حال درآمدزایی هستیم اما شیوع کرونا ما را با مقداری مشکل روبه‌رو کرد اما در کل با توجه به شرایط کرونایی کشور فروش قابل قبولی داریم.

مدیر یک شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: در حال حاضر به دلیل شرایط کرونا و کنسل شدن عمل‌های غیر اورژانسی درصد زیادی از عمل‌هایی که وسایل تولیدی ما در آن استفاده می‌شد عملا لغو شده و دیگر کالاهای تولید شرکت ما مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و فروش ما کاهش پیدا کرده است.

رستمی در خصوص یکی از دستگاه‌های تولید شده در این شرکت خاطرنشان کرد: یکی از دستگاه‌های ما «بلید شیور اتروسکوپی» است که در عمل‌های اتروسکوپی برای افرادی که رباط صلیبی آن‌ها پاره شده یا مشکل مفصل زانو یا شانه دارند استفاده می‌شود. 

وی عنوان کرد: مشکل اصلی زیرساخت است، در کشور ما زیرساخت‌های صنعتی قوی وجود ندارد و باید با آزمون و خطا به نتیجه‌ای که می‌خواهیم برسیم و این موارد باعث می‌شود برخی از مشتریانمان را تا زمان رسیدن به تجاری‎سازی از دست بدهیم و دلیل آن این است که محصول کیفیت اصلی را ندارد. 

این عضو هیأت مدیره شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: در همین راستا ما سعی کرده‌ایم پوسته بازار را برای خود داشته باشیم که اگر مشکلی به وجود آمد و رضایت مشتری را نتوانستیم کسب کنیم یا رضایت آن‌ها را از دست دادیم باقی بازار کشور را از دست ندهیم.

رستمی ادامه داد: مشکل بعدی در حوزه صنعت، رقابت با واردکننده‌هایی است که ارز دولتی دریافت می‌کنند، ما با تمام هزینه‌ها و ارز آزاد داخل کشور خدمات و مواد اولیه را تهیه می‌کنیم و باید با شرکت‌هایی که محصول کامل شده را با ارز دولتی به کشور وارد می‌کنند رقابت داشته باشیم؛ در برخی از محصولاتی که تولید می‌کنیم مانند «تیغ اره» ۷۰ درصد بازار کشور را در دست داریم و به لحاظ کیفیت و قیمت با محصولات وارداتی در حال رقابت هستیم.  

وی در خصوص محصول جدید این شرکت اضافه کرد: محصول جدیدی که توسط شرکت ما در حال تولید است «قلم الکترو کوتر» نام دارد که به واسطه تولید این محصول قرار است علاوه بر نیروهایی که در حال حاضر مشغول هستند تعداد ۱۵ تا ۲۰ نفر نیز در شرکت به کار مشغول شوند.

عضو هیأت مدیره شرکت یکتا تجهیز در مورد سرمایه در گردش این شرکت تشریح کرد: سرمایه در گردش سالیانه این شرکت بین ۸ تا ۹ میلیارد تومان است و چون مدتی است که درگیر سرمایه در گردش هستیم و به علت حجم بالای رسیدن به ظرفیت نسبی، برای اشتغال نیروهای جدید وقت کافی در اختیار نداشته‌ایم که امیدوارم در چند ماه آینده این اتفاق رخ دهد.

انتهای پیام