• سه‌شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99103022268
  • منبع : نمایندگی مرکزی

پنجمین کتیبه پولک‌دوزی هنرمند استان مرکزی در راه حرم امامین عسگریین(ع)

پنجمین کتیبه پولک‌دوزی هنرمند استان مرکزی در راه حرم امامین عسگریین(ع)

ایسنا/مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: پرده کتیبه‌ای به عنوان پنجمین اثر هنری توسط ناصر ذبیحیان هنرمند استان آماده شده و به زودی برای نصب به حرم امامین عسگریین انتقال داده می‌شود.

مصطفی مرزبان در این‌باره گفت: این اثر هنری به طول ۳۵ متر و عرض ۶۰ سانت پولک‌دوزی شده است و پس از قریب به دو سال کار مداوم بر روی این کتیبه تاکنون ۲۵ متر از این اثر فاخر معنوی و هنری آماده شده است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی استان مرکزی افزود: این هنر ماندگار تا نیمه اول سال آینده آماده شده و برای نصب به حرم عسکرین انتقال داده می‌شود.

مرزبان در ادامه افزود: در این کتیبه آیات سوره مبارکه انسان و سوره کوثر خوشنویسی شده و با استفاده از پولک، مروارید، سنگ‌های زینتی، منجوق و  آب طلا تزئین شده است.

بر اساس این گزارش، به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، مرزبت  اظهار کرد: استان مرکزی با پیشینه قوی تاریخی در این هنر توانسته در هنر کتیبه‌دوزی با پولک و منجوق ویژه حرم ائمه اطهار(ع) سرآمد و پیشقدم باشد.

پلیس یادآور شد: کتیبه‌دوزی هنری زمان‌بر است و در این اثر هنری میلیون‌ها دانه پولک و منجوق با زیبایی و ترکیب رنگ چشمگیر در قالب خطوط آیات قرآن اثری را خلق و معنویت را به بیننده القا می‌کنند.

مرزبان افزود: هزینه تهیه این کتیبه‌ها میلیونی بوده و با کمک افراد عاشق اهل بیت(ع) تامین شده است و کار بدون کمک نهادهای دولتی در حال انجام است.

او یادآور شد: این هنرمند برجسته بیش از ۵۰  اثر هنری برای هیئات عزاداری و مساجد استان و کشور  خلق کرده و یکی از مهمترین آنها که برای مرقد امام رضا(ع) تهیه شده بود، هم‌اکنون در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

انتهای پیام