• چهارشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۰
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99110100510
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی:

20 درصد اطاله دادرسی ناشی از مسائل و مشکلات کارشناسی است

20 درصد اطاله دادرسی ناشی از مسائل و مشکلات کارشناسی است

ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: کارشناسان دادگستری در مورد موضوعات محوله باید در محدوده موضوع قرار اظهارنظر کنند، متاسفانه 30 درصد اطاله دادرسی ناشی از مسائل و مشکلات کارشناسی است.

موسی خلیل الهی در مراسم تحلیف کارشناسان جدیدالورود مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان، با بیان اینکه کارشناسان در روند امر قضاوت و اجرای عدالت تاثیرگذار بوده و ایفای نقش می کنند، اظهار کرد: نظراتی که کارشناسان رسمی دادگستری صادر می‌کنند در امر قضاوت موثر بوده و به صورت غیرمستقیم در آرای قضایی تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان رسمی دادگستری باید توجه ویژه‌ای به تکالیف محوله داشته باشند، افزود: هرچند کارشناسان دادگستری از رشته‌های تخصصی مختلف در این جایگاه حضور دارند اما باید به نسبت جایگاهی که قرار دارند اظهارنظر کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه بعضا مشاهده می شود برخی از کارشناسان دادگستری به دلیل تکرار موضوعات در پرونده‌های محوله، عادی انگاری می‌کنند، در حالی که نباید این اتفاق بیافتد؛ هر پرونده‌ای که ارجاع می‌شود با توجه به تفاوت طرفین و کیفیت پرونده تازگی داشته و باید با دقت پرونده مطالعه و نظر کارشناسی ارائه شود.

رئیس کل دادگستری استان با بیان اینکه 20 درصد اطاله دادرسی ناشی از مسایل و مشکلات کارشناسی است، خاطرنشان کرد: کارشناسان دادگستری در مورد موضوعات محوله باید در محدوده موضوع قرار اظهارنظر کرده و از اظهارنظرهای خارج از موضوع پرهیز کنند.

به نقل از روابط عمومی دادگستری استان، وی با تاکید بر حفظ شان جایگاه کارشناسان، بیان کرد: همانگونه که دستگاه قضایی موظف به رعایت شان کارشناسان هستند، در مقابل کارشناسان نیز باید در مکاتبات و رفتار خود شان قضات را رعایت کنند.

انتهای پیام