• پنجشنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۹
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99110201213
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

طی ۹ ماهه امسال صورت گرفت

رتبه نخست آذربایجان شرقی از نظر پیشرفت برنامه توسعه گلخانه‌ها درکشور

رتبه نخست آذربایجان شرقی از نظر پیشرفت برنامه توسعه گلخانه‌ها درکشور

ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به رتبه نخست استان از نظر درصد پیشرفت برنامه توسعه گلخانه‌ها درکشور طی ۹ ماهه سالجاری، گفت: سیاست سازمان جهادکشاورزی استان، افزایش ۱۰۰۰ هکتاری سطح گلخانه های آذربایجان شرقی طی سه سال آینده می‌باشد

اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: برای این‌که بتوانیم از منابع آبی و خاکی به صورت بهینه در راستای تامین غذایی جمعیت رو به رشد کشور بهره برداری نمائیم چاره ای جزء افزایش عملکرد محصولات کشاورزی در واحد سطح و حجم نداریم برای تحقق این امر باید تدابیری اندیشیده شود تا محصول تولیده شده در یک مترمربع از زمین های کشاورزی و حجم آب مصرفی چندین برابر افزایش یابد. 

وی ادامه داد: در ادبیات کشاورزی دنیا پارامتر دیگری نیز بکار برده می شود و آن عبارت از این موضوع می باشد که از یک مترمربع آب مصرفی کشاورزی چقدر باید محصول تولید گردد تا هدررفت آب مصرفی کشاورزی به حداقل ممکن کاهش یابد. 

وی گفت: در حال حاضر کارشناسان کشاورزی بر این مهم متمرکز شده‌اند تا بتوانند این پارامتر را محقق سازند، خوشبختانه از اول دولت یازدهم، دولت محترم تدبیر و امید و متولیان بخش کشاورزی تمام تلاش خود را بر این موضوع معطوف کرده اند که از یک مترمربع آب چقدر محصول کشاورزی تولید گردد تا هم منابع آبی به طور بهینه مورد استفاده قرار گیرد و هم امنیت غذایی کشور تامین شود.  

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: یکی از روش‌های مورد تاکید و تایید کارشناسان کشاورزی در اقصی نقاط جهان استفاده مطلوب از ظرفیت گلخانه ها در راستای افزایش عملکرد در واحد سطح و حجم آب است.  

وی افزود: گلخانه‌ها به سه دلیل مهم از جمله افزایش عملکرد در واحد سطح و حجم، بهینه نمودن مصرف آب کشاورزی، اقتصادی کردن تولید و کاهش قیمت تمام شده محصول مورد تاکید وزارت جهادکشاورزی است لذا در این راستا سهمیه استانی براساس برش استانی هر استان تعریف و ابلاغ گردیده است.  

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که استان آذربایجان شرقی از مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و مناطق سردسیری برخوردار است، تصریح کرد: استان آذربایجان شرقی با توجه به موارد ذکر شده یکی از اولویت های وزارت جهادکشاورزی برای توسعه گلخانه ها در سطح کشور می باشد. 

وی با بیان این‌که از سال‌های گذشته یک سری از ظرفیت‌ها در باب ایجاد و توسعه گلخانه‌ها تحت عنوان شرکت شهرکهای کشاورزی در اراضی ملی در اختیار شهرکهای کشاورزی قرار داده شده اند، تصریح کرد: در شهرستان‌های ملکان، عجبشیر، جلفا، اهر، هوراند، کلیبر و سراب، ایجاد زیرساخت‌های شرکت شهرک‌های کشاورزی تقریباً به پایان رسیده است و به موازات این امر احداث زیرساخت‌های کشاورزی در شهرستان‌های مرند، جلفا و خداآفرین در محل های جدید به صورت متمرکز شروع و فرآیند اجرایی آن ادامه دارد.

فتحی گفت: پس از ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های کشاورزی جهت بهره برداری لازم در راستای توسعه گلخانه ها امری که مورد نظر وزارت متبوع می باشد، فرآیند واگذاری گلخانه ها به سرمایه گذاران حائز شرایط و مناسب در برخی از موارد روند طبیعی خود را طی کرده و در مرحله کشت می باشند و قسمت دیگری با پیشرفت ۴۰ الی ۵۰ درصدی تا پایان امسال به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: تامین تسهیلاتی لازم برای ایجاد شهرکهای کشاورزی از محل بند (الف)تبصره ۱۸ تعریف شده است که سرمایه گذاران علاوه بر آورده شخصی می توانند با معرفی سازمان جهادکشاورزی استان به بانک های عامل از جمله بانک کشاورزی از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان عنوان کرد: بزرگترین و مدرن ترین مجتمع گلخانه ای خاورمیانه به طور ۱۰۰ درصدی توسط سرمایه گذار محترم در شهرستان جلفا کارسازی شده و در مرحله بهره برداری قرار دارد تولیدات این مجتمع بالای ۹۰ درصد صادراتی بوده و به کشورهای مختلف منطقه مخصوصاً کشور روسیه صادر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان؛ فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم توسعه گلخانه ها در سطح استان، گفت: علاوه بر این شهرک‌ها که به شکل واگذاری اراضی ملی به شرکت شهرک‌های کشاورزی انجام شده است، گلخانه هایی نیز به شکل انفرادی در اراضی شخصی در برخی از شهرستان‌های استان از جمله شهرستان تبریز، هشترود، کلیبر، مرند، جلفا و هریس به توفیقات خوبی دست یافته است که بیشترین آن با ۲۵ هکتار مربوط به شهرستان هریس می باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان این‌که سطح کل گلخانه‌های استان آذربایجان شرقی در اوایل دولت یازدهم حدوداً ۵۶ هکتار بود، افزود: در حال حاضر ۳۰۰ هکتار مجتمع گلخانه ای در سطح استان در حال بهره برداری می باشد و نزدیک به ۲۰۰ هکتار در مرحله ساخت قرار دارند که تا پایان سالجاری به مرحله بهره برداری خواهند رسید.

انتهای پیام