• شنبه / ۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۳
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99110402466
  • خبرنگار : 50381

مدیر جهادکشاورزی جهرم:

آزمون کارگران ماهر نخل در جهرم و خفر برگزار شد

آزمون کارگران ماهر نخل در جهرم و خفر برگزار شد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر جهادکشاورزی شهرستان جهرم از برگزاری آزمون و تست شناسایی کارگران ماهر نخل، در شهرستان‌های جهرم و خفر خبر داد.

جوکار در گفت و گو با ایسنا، گفت: آزمون شناسایی کارگران ماهر نخل شهرستان‌های جهرم و خفر با حضور ۳۰۰ نفر و به همت انجمن صنفی مربوطه، با هدف بهره‌مندی این کارگران از بیمه تامین اجتماعی، برگزار شد.

او گفت: در این آزمون عملی، کارگران ماهر ضمن پیمایش‌ ( بالا و پایین رفتن) درختان نخل، عملیات خارگیری و هرس را هم با هدف شناسایی توانمندی آنان، را انجام دادند تا پس از تایید توانمندی توسط دیم داوری، امکان انجام مراحل ثبت‌نام فراهم شود.

جوکار گفت: در حال حاضر حدود ۴۸۰۰ هکتار از باغ‌های جهرم زیر کشت درخت نخل قرار دارد و  حدود ۳۵۰ هزار راس درخت خرما در این باغ‌ها کاشت شده است.

او گفت: کارگران ماهر نخل تاکنون از هیچ خدمات بیمه‌ای برخوردار نبوده‌اند که با پیگیری‌های نماینده شهرستان‌های جهرم و خفر در مجلس، زمینه برای پوشش بیمه‌ای این افراد فراهم شده است.

جوکار با بیان اینکه کارگران ماهر یا نخل‌ساز وظیفه انجام عملیات پردازش نخل را برعهده دارند، گفت: عملیات پردازش شامل هرس و خارگیری و بریدن شاخ و برگ (پیش نخل) و بارورکردن و گرده‌افشانی (ساختن) نخل است که از ۲۰ اسفند شروع می‌شود و تا اوایل اردیبهشت ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم گفت: گذاشتن خوشه نخل بر روی شاخه برای استقرار مناسب در تابستان و برداشت محصول در انتهای تابستان و ابتدای پائیز، از دیگر اقداماتی‌ست که حین عملیات پردازش و توسط کارگران نخل ساز ماهر، انجام می‌شود.

انتهای پیام