• دوشنبه / ۶ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99110604018
  • خبرنگار : 71605

اظهار امیدواری وزیر اتحاد کره جنوبی برای راه‌حلی "عاقلانه" درخصوص تمرینات نظامی مشترک با آمریکا

اظهار امیدواری وزیر اتحاد کره جنوبی برای راه‌حلی "عاقلانه" درخصوص تمرینات نظامی مشترک با آمریکا

وزیر اتحاد کره جنوبی روز دوشنبه برای یک راه‌حل "عاقلانه" و "انعطاف‌پذیر" درخصوص برگزاری تمرینات نظامی مشترک با آمریکا، به نحوی که این مسئله باعث ایجاد تنش‌های جدی در شبه‌جزیره کره نشود، اظهار امیدواری کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، "لی این-یانگ" این اظهارات را در کنفرانس مطبوعاتی سال نو در سئول و هفته‌ها پس از آن مطرح کرد که کره شمالی خواستار پایان تمرینات نظامی مشترک بین کره جنوبی و آمریکا به عنوان پیش‌شرط مهم برای بهبود در روابط بین‌کره‌ای شده بود.

لی گفت: پیش‌بینی می‌کنم ما یک راه‌حل عاقلانه و انعطاف‌پذیر پیدا می‌کنیم تا این مسئله به تنش‌های جدی نظامی منجر نشود.

وی گفت: کره شمالی و کره جنوبی علاوه بر همه‌گیری کرونا و المپیک توکیو، باید انتقال برنامه‌ریزی شده کنترل عملیاتی زمان جنگ و این واقعیت را که دولت جدید آمریکا سیاست خود در قبال شبه‌جزیره کره را معلوم نکرده، هم مدنظر قرار دهند.

سئول و واشنگتن در روالی منظم تمرینات نظامی مشترک برگزار کرده‌اند و تمرین بهاره آن‌ها قرار است حول و هوش ماه مارس برگزار شود.

لی در مورد چشم‌انداز مذاکرات خلع سلاح و روابط بین کره، گفت ماه‌های آینده دوره‌ای حیاتی برای کره جنوبی خواهد بود تا بتواند فضایی برای پیشرفت ایجاد کند و افزود وزارت‌خانه او باید تمام تلاش خود را برای تغییرات انجام دهد.

لی خاطرنشان کرد: مدت زمان مشخصی طول می‌کشد تا دولت جدید آمریکا مرور بر سیاست کره شمالی خود را تکمیل کند و بار دیگر با کره شمالی به گفت‌وگو بنشیند. چند ماه آینده از حالا به بعد... باید زمانی باشد که دولت ما تمرکز خود را اعمال می‌کند و آخرین تلاش‌ها را انجام می‌دهد.

وی افزود: وزارت اتحاد نیز به جای انتظار و دیدن تغییر در شرایط، نقشی فعال و برجسته را در زمینه‌های ممکن ایفا خواهد کرد. این وزارت‌خانه تلاش خواهد کرد تا امسال از طریق گفت‌وگو و همکاری در همزیستی، روند صلح را پیش ببرد.

وزیر اتحاد کره جنوبی گفت، وزارت‌خانه او قصد دارد امسال با طلب اتصال مجدد کانال‌های ارتباطی قطع شده، روابط پرتنش بین‌کره‌ای را عادی‌سازی کند و گفت‌وگوی فرامرزی را از سر بگیرد.

وی به طور خاص اظهار امیدواری کرد شاهد ازسرگیری مذاکرات صلیب سرخ بین دو کره و صحبت در مورد برگزاری دیدار مجدد خانواده‌های جدا شده در جنگ ۱۹۵۰-۱۹۵۳ کره در تعطیلات ماه آینده سال نوی قمری باشد.

لی همچنین یادآور شد که همکاری با کره شمالی علیه همه‌گیری جهانی کرونا می‌تواند شانسی برای ملاقات دو کره فراهم کرده و دری به روی همزیستی و صلح در شبه‌جزیره کره بگشاید.

وی خاطرنشان کرد: تمام این تلاش‌ها نه تنها روابط بین دو کره را بهبود می‌دهد، بلکه به ایجاد فضایی برای از سرگیری مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی کمک می‌کند.

انتهای پیام