• سه‌شنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۷
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99110704710
  • خبرنگار : 50031

معاون استانداری فارس اعلام کرد:

استفاده از توان بسیج سازندگی در اجرای پروژه‌های عمرانی

استفاده از توان بسیج سازندگی در اجرای پروژه‌های عمرانی

ایسنا/فارس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه برخی از پیمانکاران بدون برخورداری از بنیه قوی تجهیزاتی و مالی، به مناقصه‌ها ورود می‌کنند، استفاده از توان بسیج سازندگی در مسیر تسریع پروژه‌های عمرانی را اثرگذار و ضروری دانست.

محمود رضایی سه‌شنبه ۷ بهمن با اشاره به مبادله تفاهمنامه بین بسیج سازندگی و برخی دستگاه‌های اجرایی استان فارس و با یادآوری اینکه بسیاری از پروژه‌ها، به دلیل ورود پیمانکاران کم بنیه و به واسطه محدودیت منابع، زخمی و به حال خود رها شده است، توان بسیج سازندگی در اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی را بالا ارزیابی و اضافه کرد: در شرایطی که شتاب در اجرای پروژه های عمرانی یک ضرورت است، استفاده از توان تخصصی بسیج سازندگی راهگشا است.

معاون عمرانی استانداری فارس با توضیح اینکه بسیج سازندگی توانایی اجرای پروژه‌ها را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر را دارد، گفت: در بسیاری از استان‌ها بحث ساخت منازل مسکونی ویژه محرومین، اجرای پروژه‌های آبرسانی و موضوعات مرتبط با ساماندهی حاشیه شهرها به بسیج سازندگی واگذار و به بهترین نحو ممکن انجام شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون در استان فارس از این ظرفیت استفاده بهینه نشده است، گفت: پیرو مذاکرات انجام شده و با اعلام آمادگی بسیج سازندگی، قرار شد اجرای پروژه های عمرانی نیمه تمام و جدید فارس در مناطق کمتر برخوردار به این سازمان واگذار شود.

رضایی خاطر نشان کرد: سازمان بسیج سازندگی در سال‌های اخیر تلاش‌های موثری در زمینه فعالیت‌های عمرانی با رویکرد محرومیت زدایی داشته، بنابراین پروژه‌های مناطق محروم که مورد استقبال پیمانکاران بخش خصوصی قرار نگرفته به سازمان بسیج سازندگی واگذار خواهد شد.

معاون استانداری فارس با بیان اینکه تحویل به موقع پروژه و کنترل هزینه های مرتبط از اهداف این مشارکت و واگذاری است، تاکید کرد که مشارکت بسیج سازندگی در پروژه‌های واگذار شده به منزله رقابت این سازمان با پیمانکاران بخش خصوصی نیست.

واگذاری اجرای شماری از پروژه‌های عمرانی طی ۲ هفته آینده به بسیج سازندگی فارس

به گفته معاون عمرانی استانداری فارس در اجرای تمام توافقات و قراردادهای منعقد شده بین بسیج سازندگی سپاه فجر فارس و دستگاههای اجرایی استان، نحوه عقد قراردادها بر اساس فهرست بها و با حداکثر ۳۰ درصد مینوس برآورد اولیه خواهد بود. هزینه‌های مرتبط با اجرای پروژه‌ها نیز به صورت ۵۰ درصد نقد و ۵۰ درصد اسناد خزانه و طبق اعتبار پرداختی به دستگاه اجرایی در هر سال پرداخت شده و بخشی از هزینه‌ها نیز توسط بسیج سازندگی تامین می‌شود.

رضایی خاطر نشان کرد: مطابق تفاهم نامه منعقد شده قرار شد پروژه‌های واگذار شده به بسیج سازندگی با مسائل مرتبط با پیمانکاران دیگر و قبلی پروژه در گیر نشده و به دور از مسائل حاشیه‌ای انجام شود.

معاون عمرانی استانداری فارس گفت: با توجه به اینکه برای تسریع در انعقاد قرارداد بین دستگاه های اجرایی و بسیج سازندگی و تکمیل طرح‌ها نیازمند قانون ترک تشریفات هستیم، دفتر فنی استانداری فارس درخواست‌های ترک تشریفات ادارات در این زمینه را به صورت ویژه بررسی خواهد کرد. از طرفی تعدیل قیمت به پروژه‌های واگذار شده دستگاه‌های اجرایی به بسیج سازندگی که مشمول قانون ترک تشریفات شده باشد تعلق نخواهد گرفت.

رضایی ادامه داد: پیرو تفاهمنامه مبادله شده بین سازمان بسیج سازندگی و دستگاه‌های اجرایی استان فارس مقرر شد اداره کل نوسازی مدارس ظرف ۲ هفته آینده، قرارداد ساخت ۴۰ پروژه آموزشی، را با این سازمان نهایی کند. همچنین شرکت آبفای شیراز نیز ظرف ۲ هفته آینده، قرارداد اجرا و تکمیل تعداد ۵ پروژه در حوزه آبرسانی را با سازمان بسیج سازندگی سپاه فجر فارس مطابق با بند یک صورتجلسه، نهایی کند.

معاون استانداری فارس با بیان اینکه، دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز ظرف ۲ هفته آتی، پروژه‌های قابل واگذاری را به بسیج سازندگی معرفی و مقدمات قرارداد را فراهم خواهد کرد، گفت: سازمان جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در قالب یک تفاهم نامه سه جانبه با بسیج سازندگی سپاه فجر فارس بر اساس تفکیک نوع فعالیت‌ها، ظرف دو هفته آینده قرارداد واگذاری ۵ پروژه در سطح استان به بسیج سازندگی سپاه فجر فارس را به سرانجام می‌رساند.

رضایی همچنین با اشاره به اینکه طی ۲ هفته آینده، شرکت آبفای فارس هم قرارداد تکمیل ۳۲ پروژه را با سازمان بسیج سازندگی منعقد می‌کند، گفت: براساس تفاهمنامه مبادله شده، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس هم باید در همین مدت موضوع نهایی کرد قرارداد احداث و تکمیل ۵۲ پروژه راه روستایی را با آن سازمان، دنبال کند.

به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، با اشاره به موضوع عقد تفاهمنامه سه جانبه میان بنیاد مسکن، بهزیستی و بسیج سازندگی فارس برای واگذاری احداث خانه برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی به سازمان بسیج سازندگی فارس، گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس در خصوص تخصیص اعتبارحداکثری به قراردادهای مبادله شده دستگاه‌های اجرایی با بسیج سازندگی سپاه فجر فارس، همکاری لازم را خواهد داشت.

انتهای پیام