• چهارشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99110805829
  • خبرنگار : 50356

مدیر کل زندان‌های خراسان رضوی تشریح کرد

آخرین وضعیت جابه‌جایی زندان مرکزی مشهد

آخرین وضعیت جابه‌جایی زندان مرکزی مشهد

ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل زندان‌های خراسان رضوی با اشاره به اینکه «زندان جدید مشهد با ظرفیت ۱۰ هزارنفر و مساحتی حدود ۱۲۴ هزار متر مربع فضای مسقف احداث خواهد شد»، گفت: برای احداث زندان جدید مشهد زمین مناسبی به مساحت ۱۰۰ هکتار  در ۳۲ کیلومتری جاده قوچان انتخاب شده و این زمین در کارگروه امور زیربنایی استان تصویب شده است.

سعید جانفدا در حاشیه مراسم «طرح نذر هشتم» که امروز در زندان مرکزی مشهد برگزار شد، در  گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص جابه‌جایی زندان مشهد اظهار کرد: انتقال زندان مرکزی مشهد به خارج شهر به ۲۰ سال گذشته برمی‌گردد. متاسفانه در زمینه انتخاب زمین مناسب برای زندان جدید در این مدت اتفاق خاصی صورت نگرفته و گزینه‌ای تعیین نشده بود.

وی افزود: در سال جاری با پیگیری‌های صورت گرفته مسئولین استان و احساس نیاز بیشتر به این جابه‌جایی زمین مناسبی به مساحت ۱۰۰ هکتار  در ۳۲ کیلومتری جاده قوچان  انتخاب شد و  این زمین در کارگروه امور زیربنایی استان  تصویب شده است. در سال جاری برای مطالعات این پروژه و انتقال آن ۲۰ میلیارد تومان تخصصیص خورده است و ساخت آن جزو طرح‌های ملی در دست سازمان مجری ساختمان‌های دولتی وزارت راه و شهرسازی است.

جانفدا بیان کرد: در حال پیگیری هستیم تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی قانون برنامه ششم توسعه کشور از طریق مشارکت شهرداری مشهد بدون وارد شدن بار مالی به منابع عمومی مشهد این پروژه اجرا شود و زندان مرکزی مشهد از  شهر خارج و این آرزوی دیرینه تحقق یابد.

مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌رضوی در خصوص مدت زمان این انتقال عنوان کرد: بر اساس تجربه و با توجه به اینکه پروژه‌های انتقال زندان‌ها طولانی مدت می‌شود، اگر این پروژه در پروژه‌های ملی سازمان زندان‌ها قرار بگیرد و  با  شهرداری نیز توافق شود، پیش‌بینی می‌شود این پروژه حداکثر طی عملیات اجرایی سه ساله اجرا شود.

وی در  خصوص ظرفیت زندان جدید خاطرنشان کرد:  زندان جدید با ظرفیت ۱۰ هزار نفر و مساحتی حدود ۱۲۴ هزار متر مربع فضای مسقف احداث خواهد شد. انتقال زندان یکی از نیازهای مردم مشهد بوده است. تمایلی به ازدیاد زندان و  زندانی وجود ندارد. نیازهای جدید اصلاحی و تربیتی و رویکرد جدید سازمان در رابطه با فعالیت‌های فرهنگی ایجاب می‌کند تا  فضاهایی در زندان‌ها به وجود آید که در گذشته لحاظ نمی‌شد. امروزه پیگیر آن هستیم که زندانیان شاغل شوند و خود زندانیان در شرایط حبس و خانواده‌ آن‎ها از حداقل معیشت برخوردار باشند.

جانفدا همچنین در جمع خبرنگاران در مورد شرایط انتخاب زندانی برای آزادی در طرح نذر هشتم گفت: این شرایط در دست ما نیست و عنایت امام رضا (ع) در این مورد دخیل است. لیست زندانیان در اختیار خیرین قرار گرفته و آن‌ها خودشان  بر اساس شرایط موجود انتخاب می‌کنند.  در جلسه گذشته اجرای نذر هشتم زندانی زن نیز انتخاب و آزاد شده است.

وی ادامه داد: علاوه‌بر طرح نذر هشتم خیرینی وجود دارند که کار آن‌ها در رابطه با آزادی زندانی‌های زن است. ما به طور مستمر خارج از  طرح هشتم آزادی زندانی زن را داریم.

سعید جانفدا همچنین امروز در سومین مراسم آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد در طرح نذر هشتم، اظهار کرد: چند ماهی است که طرحی به نام نذر هشتم در خراسان‌رضوی به اجرا گذاشته شده است. این طرح با رویکرد یاری‌رسانی به زندانیان نیازمند در ابعاد اصلاحی و تربیتی و هم در ابعاد معیشتی در حوزه آزادسازی به اجرا درآمده است. 

وی افزود: این ماه، سومین ماهی است که شاهد آزادسازی 8 زندانی در هشتم هر ماه از طریق مشارکت نمازگزاران در سطح مساجد هستیم. راهبری این موضوع را مساجد خراسان به عهده گرفته‌اند. مجموعه‌هایی دست به دست هم داده‌اند و خیرینی پا به میدان گذاشته‌ و خواسته‌اند  دست افراد نیازمند را بگیرند. بانی و باعث این موضوع و اقدام کسی جز امام رضا (ع) نیست.

جانفدا خاطر نشان کرد: در اینجا این افتخار را دارم تا عنوان کنم طرح نذر هشتم در این ماه با دستور رئیس سازمان زندان‌های کشور به عنوان طرح کشوری ابلاغ شده است. از این به بعد این طرح در سراسر کشور در هشتم هر ماه اجرا می‌شود. باید قدردان کسانی باشیم که این گام خیر را برداشته‌اند. مومنینی هستند که هنوز قلبشان برای هدایت نسل بشر می‌تپد و به رسالت دینی خود پایبند هستند.

گفتنی است طرح نذر هشتم از سه ماه گذشته در خراسان رضوی آغاز شده و هشتم هر ماه هشت زندانی جرایم غیر عمد  به نیت امام رضا و با کمک خیرین آزاد می‌شوند.

انتهای پیام