• پنجشنبه / ۹ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۸:۴۲
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99110906722
  • خبرنگار : 50046

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان:

٤٩ درصد از حجم مخازن سدهای خراسان شمالی خالی است/گام پتروشیمی خراسان برای استفاده از پساب

٤٩ درصد از حجم مخازن سدهای خراسان شمالی خالی است/گام پتروشیمی خراسان برای استفاده از پساب

ایسنا/خراسان شمالی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: ۴۹ درصد از حجم مخازن سدهای این استان خالی است.

سیدعقیل مرتضوی درنشست خبری که ٩ بهمن ماه در محل این شرکت برگزار شد, افزود: در حال حاضر هشت سد در این استان با حجم مخزن ٢٥٤ میلیون متر مکعب وجود دارد که هم اکنون ٥١ درصد از حجم مخازن این سدها پر است.

وی ادامه داد: اکنون حجم سد شیرین دره ٨٤ درصد, سدهای شهرستان راز و جرگلان ٧٠ درصد و سد گلیل و بارزوی شیروان ٤٠ درصد پر از آب است.

مرتضوی در ارتباط با بارندگی های صورت گرفته نیز بیان کرد: میزان بارندگی های صورت گرفته طی امسال ٥٩ میلیمتر بوده این درحالی است که این میزان در سال گذشته ٥٨ میلیمتر بوده است.

وی با اشاره به اینکه میانگین درازمدت بارندگی ها در این استان ٨٧ میلیمتر بوده است, بیان کرد: بارندگی های امسال نسبت به دوره آماری بلند مدت با عقب ماندگی ٢٧ درصدی مواجه است.

گام پتروشیمی خراسان برای استفاده از پساب

این مقام مسوول در ادامه با اشاره به اینکه پتروشیمی خراسان برای تامین آب مورد نیاز خود به سوی پساب گام برداشته است اظهارکرد: این امر در دستور کار پتروشیمی قرار گرفته, مطالعه طرح را انجام داده و مشاور به منظور اجرای خطوط انتقال پساب را انجام داده است.

وی تصریح کرد: مجتمع پتروشیمی خراسان دارای ١١ حلقه چاه مجاز است و میزان مصرف این واحد صنعتی پنج میلیون مترمکعب است که دو میلیون و ٢٠٠ هزار مترمکعب آن از آب چاه ها و دو میلیون و ٨٠٠ هزار مترمکعب نیز از رودخانه تامین می شود.

اخذ سند تک برگی برای رودخانه ای استان 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در ادامه از گرفتن سند تک برگی برای رودخانه های استان خبر داد و گفت: این امر برای اولین بار در استان صورت گرفته و سند به نام دولت اخذ شده است.

به گفته وی سندهای گرفته شده برای رودخانه اترک و رودخانه های شهرستان راز و جرگلان است.

مرتضوی افزود: ۱۰۰۰ کیلومتر از رودخانه های استان مطالعه شده اند که برای آن ها سندتک برگی اخذ می شود.

انتهای پیام