• شنبه / ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۲:۴۹
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 99111107621
  • خبرنگار : 71263

بازبینی توافق تجاری ترامپ با چین

بازبینی توافق تجاری ترامپ با چین

کاخ سفید اعلام کرد دولت بایدن فاز اول توافق تجاری دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا با چین و سیاستهای دیگر در قبال پکن را مورد بازبینی قرار می دهد.

به گزارش ایسنا، جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا پرزیدنت بایدن توافق دوران ترامپ را همچنان به رسمیت می شناسد، گفت: هر چه که در دولت گذشته به اجرا درآمده است، تحت بازبینی قرار دارد.

توافق تجاری که ترامپ یک سال پیش با چین امضا کرد، یکی از پرافتخارترین دستاوردهای وی تا زمان شیوع ویروس کرونا از چین به آمریکا بود. پس از آن بود که بایدن به عنوان نامزد ریاست جمهوری توافق تجاری با چین را نشانه تمرکز بیش از حد ترامپ به دستاوردهای سیاسی خود و غافل ماندن از قرار گرفتن جهان در آستانه یک همه گیری مرگبار خواند.

تحت این توافق، پکن موافقت کرد خرید کالاهای کشاورزی و سایر محصولات آمریکایی را در قبال کاهش تعرفه های آمریکا روی واردات این کشور افزایش دهد. ساکی درباره این که آیا همچنان آمریکا انتظار دارد چین به تعهداتش تحت این توافق عمل کند، پاسخ نداد.

وی گفت: ما به بررسی این رابطه از موضع قدرت متمرکز شده ایم و این به معنای هماهنگی و ارتباط با متحدان و شرکایمان درباره چگونگی همکاری با چین است. این به معنای تحکیم اقتصادمان در داخل و تشخیص بهترین مسیر پیش رو برای پرداختن به مسائل مختلفی است که تنها اقتصادی نبوده بلکه استراتژیک و امنیتی هستند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در برابر پرسش مجدد درباره این که آیا توافق تجاری همچنان به قوت خود باقی است، گفت: تصور نمی کنم مسئله مذکور ادامه پیدا کند. دولت در حال هماهنگی با متحدان آمریکا و اعضای کنگره و تصمیم گیری پیش از تعامل بیشتر است.

بایدن از زمانی که قدرت را تحویل گرفته، با شی جین پینگ رییس جمهور چین صحبت نکرده است.

انتهای پیام