• چهارشنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۹
  • دسته‌بندی: علم ورزش
  • کد خبر: 99111511155
  • خبرنگار : 71469

بهترین روش برای تسکین درد خفیف ورزشکاران/ مصرف داروهای ضدالتهاب توصیه می شود؟

بهترین روش برای تسکین درد خفیف ورزشکاران/ مصرف داروهای ضدالتهاب توصیه می شود؟

به ورزشکاران توصیه می شود، دردهای خفیف پس از تمرین را مهار نکنند و بهترین روش تسکین حرکات ورزشی ملایم در آب، دوش گرفتن یا ماساژ ملایم است و همچنین باید مقدار کافی مایعات، پروتئین و کربوهیدرات را در فاصله کوتاهی بعد از ورزش مصرف کنند.

به گزارش ایسنا، آسیب های ورزشی به شکل آسیب های حاد، مزمن، یا بیش مصرفی با درد همراه هستند و درد و التهاب در بسیاری از موارد، تمرین و نتایج مسابقات را تحت تاثیر قرار می دهد و به همین علت، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی جزء پرمصرف ترین داروهای ورزشکاران قلمداد می شوند.

عادت های روزمره شما در مدیریت درد موثرند و ورزش موجب آزادسازی اندورفین شده که یک ماده طبیعی است و در بدن آزاد می شود. از سوی دیگر، استرس موجب تشدید احساسات دردناک می شود و باید از روش هایی مثل مدیتیشن و ریلکسیشن به کار برید و خواب خوب یکی از الزامات در این بخش است.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

بر اساس این مطلب که از سوی لاله حاکمی، رییس کمیته سلامت فدراسیون پزشکی ورزشی تهیه شده و در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: دسته ای از داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) هستند که موجب تسکین التهاب، تب و درد می شوند. از داروهای معروفی که ورزشکاران به شکل رایج استفاده می کنند می توان به ناپروکسن، دیکلوفناک(آلفن ایکس)، ایبوپروفن(بروفن)، آسپرین، مفنامیک اسید، پیروکسیکام و سلکوکسیب (سلبرکس) اشاره کرد و باید بدانیم که این داروها پروتئین های التهابی را در بدن مهار می کنند و آسپرین، بر خلاف سایر داروهای این دسته، برای پیشگیری از تشکیل لخته هم مورد استفاده قرار می گیرد.

چه دردهایی تسکین می یابند؟

این داروها موجب تسکین درد به طور عام؛ درد کشیدگی های عضلانی، سردرد، دردهای قاعدگی، دندان درد، بورسیتها، کمردرد، التهاب مفاصل می شوند و همچنین در تسکین التهاب و بدن درد، تب، گلودرد سرماخوردگی، آنفلوانزا، و کووید-۱۹ موثرند.

مدت زمان مصرف

داروهای OTC را نباید بیشتر از ۱۰ روز برای درد یا بیشتر از سه روز برای تب استفاده کرد چرا که با مصرف طولانی تر، عوارض محتمل تر می شود و تنها در صورت صلاحدید و تجویز پزشک و تحت نظارت وی می توانید مدت طولانی تری از این داروها استفاده کنید.

عوارض

این دسته از داروها در برخی از افراد، موجب عوارض گوارشی مثل درد معده، تهوع، خونریزی، زخم، نفخ، اسهال یا یبوست می شود و غیر از آسپرین، موجب افزایش احتمال حوادث و سکته های قلبی عروقی یا مغزی می شوند. همچنین در افراد با سابقه آسم ممکن است موجب حمله آسم شوند و در افراد دارای بیماری های زمینه ای کلیوی، ممکن است تشدید نارسایی کلیه را به همراه داشته باشند. مشکلات معده، شایع ترین عوارض مصرف این داروها قلمداد می شوند و برای پیشگیری از این عوارض، داروی مربوطه را باید همراه با غذا، شیر یا آنتی اسید مصرف کرد.

افرادی که در دسته های زیر قرار می گیرند، بیشترین خطر بروز عوارض مصرف را دارند؛ سن بالاتر، سیگار، نوشیدن الکل، بیماری کبدی پیشرفته، سلامت عمومی پایین، دیابت، فشارخون کنترل نشده، مصرف سایر داروهای رقیق کننده خون، استروئیدها و...

چه افرادی نباید مصرف کنند؟

افرادی که اخیراا جراحی قلبی یا حوادث قلبی عروقی داشته اند، نباید از این داروها استفاده کنند؛ بانوان باردار بعد از هفته ۲۹ بارداری، افرادی که به این داروها حساسیت دارند و دچار کهیر یا مشکلات تنفسی می شوند، افراد دارای آسم و افراد دارای نارسایی کلیه نباید از این داروها استفاده کنند.

بهترین گزینه برای جایگزینی استامینوفن است و به یاد داشته باشید که استامینوفن فقط درد و تب را تسکین داده و التهاب را تسکین نمی دهد. در نهایت اینکه نباید دردهای خفیف پس از تمرین را مهار کرد و بهترین روش تسکین حرکات ورزشی ملایم در آب، دوش گرفتن یا ماساژ ملایم است و همچنین باید مقدار کافی مایعات، پروتئین و کربوهیدرات را در فاصله کوتاهی بعد از ورزش مصرف کنند تا ضمن خون رسانی بهتر و برداشت مواد زائد، ذخایر گلیکوژنی و پروتئینی عضله به بهترین نحو بازسازی شود.

انتهای پیام