• چهارشنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۵
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 99111511213
  • خبرنگار : 71429

ستاد دیه کشور اعلام کرد

پهلوانان در دستگیری از زندانیان پیش‌قدم شدند

پهلوانان در دستگیری از زندانیان پیش‌قدم شدند

ستاد دیه کشور اعلام کرد: زورخانه‌های‌ سراسر کشور از روز میلاد حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها تا سالروز ولادت حضرت علی علیه‌السلام در قالب طرحی با عنوان «زندان جای مادران نیست» به پرپایی آیین‌های گلریزان آزادی می‌پردازند.

به گزارش ایسنا به نقل از  روابط عمومی ستاد دیه کشور، در روزهای منتهی به سال نو به همت فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی جمعی از پیشکسوتان، قهرمانان و خیران نوعدوست ایران اسلامی با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی با حضور در گود زوخانه‌ به برپایی آیین‌های گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد پرداختند تا از این طریق زمینه آزادی حداکثری 168 محبوس زنی را فراهم نمایند که هم‌اکنون نه با سوء نیت مجرمانه، بلکه صرفا بر حسب ناتوانی مالی روانه زندان شده‌اند.

باستانی‌کاران و علاقمندان به این ورزش بومی و معرفتی بر اساس رسالت خویش که همواره دستگیری از مستمندان در شمار آن بوده و هست، علی‌رغم محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا با رعایت کامل اصول بهداشتی با دغدغه به میدان آمدند تا به سهم خود در راه استخلاص دربندان درمند مشارکت داشته باشند.

بر همین اساس شب گذشته (14 بهمن ماه) مراسم افتتاح این پویش کشوری با حضور علی مهربان قائم مقام ستاد دیه کشور، مهرعلی باران‌چشمه سرپرست فدراسیون ورزش‌های زوخانه‌ای، تعدادی از ورزشکاران و نمایندگان هیئت‌های استانی و همچنین برخی روسای اصناف در زورخانه ملی شهید فهمیده تهران برگزار و طی مراسمی 70 دقیقه‌ای زمینه آزادی یک نفر از زندانیان زن که با وجود سرپرستی از خانواده از اسفند سال گذشته (1398) در بند حبس بود، فراهم گردید.

زنانی که به برکت این طرح از بند رهایی خواهند یافت آن دسته از محبوسانی هستند که عمدتا به دلیل محکومیت‌های مالی ناش از ضمانت دوستان یا برخی بستگان، ناخواسته گرفتار شده و اکنون در پشت میله‌های سرد زندان به سر می‌برند، حال آن که قریب به اتفاق این بانوان نقشی در جرم رخ داده نداشتند و تنها به صرف اعتماد به عزیزان خود گرفتار آمده‌اند.

البته در دسته محبوسان غیرعمد مادران و دخترانی هم قرار دارند که نه با منظور سوء و نیات کلاهبرداری از شخص یا شعبه‌ای بانکی، بلکه تنها به دلیل فشارهای اقتصادی، وقوع پیشامدها و اتفاقات زندگی و در پاره‌ای موارد بلندپروازی‌های گزارش شده در تاسیس برای مثال یک کارگاه خیاطی یا یک گلخانه کشاورزی پای‌ آن‌ها به زندان باز شده است.

دلایل ورود به زندان برای این افراد شاید متفاوت باشد، اما د رقبال تمامی این محکومان باید گفت که زندانیان تحت حمایت ستاد دیه، هیچ کدام هیچ سابقه کیفری نداشته و بیش از 95 درصد این مددجویان زن برای نخستین بار است که با حکم حبس روانه ندامتگاه‌ها شده‌اند.

در بازه زمانی میلاد حضرت زهرا تا سالروز ولادت امیرالمومنین علی علیهاالسلام، فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای به عنوان مروج فرهنگ پهلوانی در کشور، مشارکت در این پویش خداپسندانه را از روش‌های مختلفی چون وارد کردن کد دستوری #7777*۷۸۰* در تلفن همراه یا انجتام اقدامات بانکی از طریق ارایه حساب‌های ستاد دیه به شماره 55555 بانک ملی (شعبه وحدت) پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام