• چهارشنبه / ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۶
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 99112921708
  • خبرنگار : 71533

واکنش واعظی به انتقادات نسبت به حضور شریعتی در موسسه استاندارد

واکنش واعظی به انتقادات نسبت به حضور شریعتی در موسسه استاندارد

رییس دفتر رییس جمهور در واکنش به انتقادات نسبت به انتصاب استاندار سابق خوزستان در ریاست موسسه استاندارد به خاطر نوع عملکرد توام با انتقادات فراوان نسبت به وی در استانداری خوزستان گفت :به ما نامه‌هایی از استان خوزستان رسید که از ما می‌خواستند او را از استانداری برنداریم.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که علت انتصاب غلامرضا شریعتی استاندار سابق خوزستان بر سازمان استاندارد چیست، گفت: یک ارزیابی در یک مقطع در دو سال قبل راجع به یکی از موضوعاتی که وزارت کشور در زمینه آن استانداران را مورد بررسی قرار می‌دهد به دست مطبوعات افتاده است در حالی که موارد ده تا پانزده‌گانه‌ای برای بررسی استانداران وجود دارد و این یکی از موارد خاص در دو سال پیش بوده است.

وی خاطرنشان کرد: این حق یک استاندار نیست که اگر در موارد بسیاری عملکرد مناسب داشته به خاطر یک مورد خاص کنار گذاشته شود. کما اینکه به ما نامه‌هایی از استان خوزستان رسید که از ما می‌خواستند او را از استانداری برنداریم.

واعظی یادآور شد: وقتی فردی استاندار می‌شود، مدیریت عالی و کلان استان را دارد و طبیعی است که خیلی بهتر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نمی‌تواند چیزی را پنهان کند. به همین دلیل رییس جمهوری برای وزارت صمت از یک استاندار استفاده کرد. وقتی پستی در سطح وزیر و بالاتر خالی می شود، با ارزیابی رییس جمهوری، استانداران گزینه های معرفی برای این پست ها هستند. به این معنا زمینه برای ارتقای افرادی که در کشور زحمت می‌کشند، وجود دارد.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره اظهارات دادستان پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در کی‌اف تصریح کرد: در تماس‌هایی که میان مسوولان ایران و اوکراین بود تمامی آنچه می‌خواستند بدانند به آنان اطلاع داده شد. دادستان پرونده در جلسات چنین اظهاراتی نکردند اما شاید به عنوان یک کار تبلیغاتی سخنانی گفتند که خیلی در جریان پشت پرده این مطلب نیستم.

وی در پاسخ به پرسشی نتایج بررسی لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام تا پایان سال، اظهار کرد: ما از اینکه این مسئله تا پایان سال تعیین تکلیف شود، استقبال می‌کنیم. در گذشته برخی بر این باور بودند چون ترامپ بنا را بر این گذاشت تا فشار حداکثری باشد و تحریم ادامه یابد، حتی اگر ما در مجمع تشخیص هم تصمیم بگیریم، این تصمیم ما در سایه تحریم‌های آمریکا عملا کارایی ندارد اما ورق عوض شده به این معنا که تمام علائمی که از روسای جمهور کشورها و مقامات سیاسی کشورهای مختلف دریافت می کنیم و اظهارنظرهایی که در داخل امریکا می‌کنند درباره بازگشت به برجام و برداشتن تحریم‌ها است. ‌

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: آمریکایی‌ها این قضیه را منوط کردند به اینکه اول ایران برای بازگشت به برجام اقدام کند و ما هم می‌گوییم ابتدا آمریکا باید اقدام کند.

واعظی با تاکید بر اینکه به احتمال زیاد تحریم‌ها برداشته می‌شود، اظهار کرد: ما براساس اصول و مواضعی که داریم، اعلام کردیم آمریکا باید به تعهدات خود برگردد تا ما هم برگردیم. به نظر می‌رسد گذشت زمان این موضوع را روشن می‌کند.

وی یادآور شد: باید در مجمع تشخیص برنامه ریزی به گونه‌ای باشد تا بعد از برداشته شدن تحریم‌ها روال تعاملات بانکی را داشته باشیم. اگر تحریم‌ها برداشته شود و روال تعاملات بانکی به قبل بازنگردد، پاسخی برای مردم نداریم.

واعظی با بیان اینکه امیدواریم تصمیمی که گرفته می‌شود در راستای منافع کشور و داشتن روابط بانکی سالم باشد، گفت: آماده هستیم تا همکاری کنیم و تصمیم خوبی گرفته شود و مردم از آن سود ببرند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره سفر وزیر خارجه قطر به ایران و رایزنی‌های وی در تهران گفت: در دنیای امروز ارتباط بین همسایگان و کشورهای دوست رایج است و سفرغیرمترقبه معنایی ندارد. در واقع سفرها مثل سفرهای گذشته نیست و صبح می‌آیند و بعد از ظهر می‌روند. این سفرها در بین کشورهای همسایه و دوست مرسوم است و تنها مربوط به ما نیست و در بسیاری از کشورهای جهان این اتفاق می‌افتد.

وی افزود: سفر وزیر امور خارجه قطر درباره روابط دوجانبه و آینده منطقه با توجه به تغییرات در روابط آنان با عربستان بود. واعظی ادامه داد: در این سفر گزارشی به ما دادند و نظر ما را نسبت به آینده برجام و شرایطی که بوجود آمده به عنوان یک موضوع مهم پرسیدند. نه پیغامی برای ما داشتند و نه ما پیغامی به آنان دادیم.

وی با تشکر از مجلس شورای اسلامی بابت همکاری با دولت در تصویب کلیات لایحه بودجه درباره این لایحه گفت: با مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بودجه در دو هفته گذشته همکاری بسیار نزدیکی داشتیم و به دنبال صحبت روسای دو قوه کمیته مشترکی در سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد که اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس هم در این کمیته حضور داشتند.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: جلسات مختلفی در این کمیته برگزار شد و نتیجه این جلسات چارچوب اصلاحی بود که ما برخی از پیشنهادات مطرح شده در کمیسیون تلفیق که فکر می‌کردیم قابل اجراست و برای بودجه کشور مفید است را پذیرفتیم. از همان اول اعلام کرده بودیم مجلس، کمیسیون تلفیق و هر جای دیگر برای داشتن بودجه بهتر به ما کمک کند، استقبال می‌کنیم.

رییس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: آنها هم هر جا از لایحه که فکر می‌کردند قابل اجرا نیست، باعث تورم می‌شود یا درآمدهایی که حاصل نمی‌شود را پذیرفتند و نتیجه توافق چندین جلسه انجام شده در ستاد اقتصادی دولت با حضور رئیس‌جمهور و همچنین در دولت بحث شد و یکشنبه شب پیشنهادات خود را ارائه کردیم که در مجلس هم بلافاصله در دستور کار قرار گرفت و با رای خوبی هم تصویب شد.

واعظی با بیان اینکه نباید فضای خوب به وجود آمده بین دولت و مجلس در ارتباط با بودجه را با اظهار نظر یک یا دو نفر از کمیسیون تلفیق و یا در بیرون کمیسیون تلفیق به موضوع اختلافی تبدیل کنیم، اظهار کرد: به نظر می رسد فضای خوبی است و دولت و مجلس با هم همکاری می کنند تا هفته آخر اسفند بتوانیم بودجه را داشته باشیم.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره توقف پروتکل الحاقی از پنجم اسفند گفت: بنای دولت اجرای قانون است. البته عضو پادمان هستیم و بر اساس پادمان و بر اساس همکاری با آژانس مجموعه ای از کارهایی که در ارتباط با همکاری‌های ایران و آژانس داوطلبانه نپذیرفته بودیم اما کار را انجام می‌دادیم. مدیرکل آژانس درخواست سفر به تهران داشته است و ما هم این درخواست را قبول کردیم و ایشان در راه تهران است.

واعظی با بیان اینکه تغییری در موضع ما ایجاد نشده است، گفت: موضع ما در سال‌های گذشته این بوده که به دنبال سلاح هسته‌ای، سلاح کشتار جمعی نیستیم و ساخت و نگهداری آن و استفاده از آن را مفید نمی دانیم و این موضع جمهوری اسلامی است و فتوای مقام معظم رهبری فتوای معتبری است و هیچ تغییری در این فتوا داده نشده است.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: چیزی برای پنهان‌کاری نداریم و بر اساس آنچه که الان برای صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای انجام می‌دهیم با مدیرکل آژانس به تفاهم می‌رسیم اما جلوی بازرسی‌های سرزده آژانس را می‌گیریم.

وی در پاسخ به این سوال آیا ممکن است با توجه به حساسیت موضوع مدیر کل آژانس رئیس‌جمهور هم دیدار می‌کند، گفت: باید ببینیم موضوعات وی چیست و ملاقات تشریفاتی با رئیس جمهور نخواهیم داشت مگر اینکه ببینیم مباحث او در چه سطحی است تا با رییس‌جمهوری دیدار داشته باشد.

واعظی درباره مذاکرات سه جانبه شورای عالی کار برای تعیین تکلیف دستمزد کارگران در ۱۴۰۰ و اینکه آیا دولت پرداخت و کمک‌های غیر نقدی به کارگران هم خواهد داشت، گفت: در دولت یازدهم و دولت دوازدهم هدفگذاری رییس جمهوری توجه ویژه به قشر نیازمند جامعه و کسانی بوده است.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: با توجه به اینکه تولید یکی از هدف گذاری‌های ما در سال ۹۲ است که روی آن تاکید داشته ایم، تولید با شرط رضایت کارگر افزایش می‌یابد که در دولت و در وزارت رفاه و کار همواره به دنبال تأمین بیشتر منافع کارگران بوده و اکنون که سال آخر دولت است تا جایی که امکانات اجازه دهد علاقمند هستیم با خاطره‌ای خوب با کارگران، دولت را به پایان برسانیم.

وی همچنین درباره گزارشات ارسالی از وضعیت یک زندانی و آیا این که قرار نیست در دولت کمیته‌ای برای همکاری با قوه قضاییه و پیگیری این موضوعات تشکیل شود، اظهار کرد: هنوز گزارش کاملی از طریق وزیر دادگستری یا مرجعی دیگر دریافت نکرده ایم. تاکنون درباره موضوع بحثی نداشته‌ایم. بنابراین نمی‌توانم چیزی بگویم که موضع دولت باشد.

انتهای پیام