• دوشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۹:۴۱
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 99121107584
  • خبرنگار : 30077

در آیین اختتامیه طرح ملی داناب در استان سمنان عنوان شد؛

افزایش 17 درصدی آگاهی دانش آموزان از مسائل و تنش های آبی

افزایش 17 درصدی آگاهی دانش آموزان از مسائل و تنش های آبی

ایسنا/سمنان آیین اختتامیه طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) در سال تحصیلی 98-99 در سطح مدارس استان سمنان با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان و رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان برگزار شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان در این مراسم گفت: این طرح ویژه و مخصوص دانش آموزان است ولی با توجه به شرایط کرونایی و رعایت رستورالعمل های بهداشتی مراسم اختتامیه بدون حضور دانش آموزان برگزار می شود.

محمددستورانی افزود: آموزش و پرورش در طرح ملی دانش آموزی داناب در کنار یک نهاد علمی و تخصصی مانند جهاددانشگاهی و همچنین یک شرکت در تراز شرکت مادر تخصصی بنام آب منطقه ای سمنان قرار گرفت و توفیقات زیادی از این همراهی نصیب جامعه و خصوصاً دانش آموزان شد.

وی با بیان اینکه راه توسعه از آموزش و پرورش می گذرد، ادامه داد: طرح ملی نجات آب(داناب) با همکاری مشترک این سه ضلع یعنی آموزش و پرورش، آب منطقه ای و جهاددانشگاهی به عنوان مشاور طرح در استان سمنان به خوبی اجرا شد و این همراهی توفیقات بسیاری برای جامعه و دانش آموزان به همراه داشت.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان افزود: طرح ملی نجات آب(دانب) بعد از چندین دوره برگزاری در سال های اخیر در استان سمنان، از اجرا به صورت طرح و پایلوت خارج شده است و با توجه به نتایج موفق و ارزنده ای که داشته است، در حال حاضر به عنوان یک برنامه مهم در راستای حل مسائل و مشکلات مربوط به آب مطرح است.

دستورانی اظهار داشت: اگر این همکاری و پیوند بین آموزش و پرورش، آب منطقه ای و جهاددانشگاهی پر رنگ تر باشد قطعاً عواید آن به جامعه و دانش آموزان بر می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان نیز در این مراسم از همکاری خوب و ارزشمند جهاددانشگاهی به عنوان مشاور علمی طرح تقدیر کرد و گفت: طرح ملی نجات آب(داناب) در سال های متوالی و با همکاری و تعامل خوب بین آموزش و پرورش استان، شرکت آب منطقه ای سمنان و جهاددانشگاهی استان برگزار می شود.

ایرج حیدریان افزود: فعالیت های جهاددانشگاهی در اجرای این طرح که با هدف ارتقاء دانش و آگاهی دانش آموزان مقطع متوسطه انجام شد، بسیار خوب و اثر گذار بود، برگزاری دوره های آموزشی، تهیه و تدوین اقلام آموزشی، برگزاری آزمون های سنجش آگاهی و... در اجرای این طرح بسیار مناسب و با کیفیت مطلوبی از سوی جهاددانشگاهی انجام شد.

وی با اشاره به کاهش 42 درصدی بارندگی ها در سالجاری در استان سمنان گفت: امسال شرایط بسیار بارندگی در استان سمنان بسیار حساس بود، با توجه به اینکه در بهار و پاییز بارش ها نسبتاً خوب بود، ولی با کاهش شدید بارندگی در زمستان امسال، شاهد کاهش 42 درصدی در استان سمنان هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد: این میزان کاهش بارندگی برای ذینفعان ما در شرکت آب منطقه ای از جمله کشاورزی، صنعت و... خوب نیست و اگر این کاهش ها ادامه پیدا کند شرایط بحرانی خواهد بود.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان نیز در این مراسم از افزایش 17 درصدی آگاهی دانش آموزان نسبت به موضوعات و مسائل آب با اجرای طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) در استان سمنان خبر داد و گفت: این میزان افزایش آگاهی در سال گذشته 11 درصد بوده است که در سالجاری 6 درصد نسبت به دوره قبل دشد پیدا کرده است.

حسن رهایی افزود: در سال تحصیلی 98-99، حدود 9 هزار و 982 نفر از دانش آموزان پایه هفتم، هشتم و نهم در 61 مدرسه از شهرستان های سمنان و میامی در این طرح شرکت کردند، همچنین بالغ بر یک هزار معلم نیز در اجرای این طرح همکاری داشتند.

وی همچنین ادامه دادک قریب به 4 هزار و 605 نفر از دانش آموزان در دو مرحله سنجش میزان آگاهی در پیش و پس آزمون طرح ملی داناب شرکت کردند، تعداد دو هزار 400 نفر در پیش آزمون، و  تعداد دو هزار و 205 نفر نیز در پس آزمون برای سنجش میزان آگاهی شرکت کردند.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان همچنین از ارسال بیش از 635 اثر در قالب های نقاشی، مقاله علمی، مستند تصویری، روزنامه دیواری، کاردستی و... از سوی دانش آموزان برای مسابقه داناب خبر داد و گفت: تعداد زیادی از آثار ارسال شده از لحاظ محتوایی، ارتباط بسیار نزدیکی با محورها و مضوعات طرح داناب داشتند که پس از داوری آثار، از بهترین آثار ارائه شده تجلیل خواهد شد.

انتهای پیام