• دوشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۸
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 99121107616
  • خبرنگار : 50216

معاون فنی محیط‌زیست یزد اعلام کرد

غنای گربه‌سانان ایران در زیستگاه‌های یزد

غنای گربه‌سانان ایران در زیستگاه‌های یزد

ایسنا/یزد معاون فنی محیط زیست استان یزد با اشاره به زیست هفت گونه گربه‌سان از مجموع هشت گربه‌سان ایران در یزد، از پناهگاه حیات وحش شیرکوه یزد به عنوان یکی از زیستگاه‌های کوهستانی ارزشمند در قلب بیابان‌های مرکزی ایران یاد کرد که غنای گونه‌ای بسیار ارزشمندی دارد.

«اعظم حبیبی‌پور» با بیان اینکه از هفت گونه گربه‌سان موجود در طبیعت استان تاکنون چهار گونه، در پناهگاه حیات وحش شیرکوه مشاهده شده است، گفت: مجدداً حضور گربه وحشی در پناهگاه حیات وحش شیرکوه توسط محیط‌بانان منطقه مستندسازی شد.

وی تصریح کرد: گربه وحشی یکی از هشت گونه گربه‌سان ایران به شمار می‌رود که پراکنش گسترده‌تری نسبت به سایر هم خانواده‌هایش دارد.

معاون فنی محیط زیست استان به نقش این گربه در محیط زیست اشاره کرد و گفت: این گونه، نقش مهمی در کنترل جمعیت جوندگان، پرندگان، خزندگان و حشرات برعهده دارد اما در بعضی از زیستگاه‌ها، جمعیت این موجود به دلیل تخریب زیستگاه و کم شدن طعمه کاهش یافته است.

وی با بیان این که حضور هر کدام از گونه‌های جانوری نشان‌دهنده امنیت و سلامت هر زیستگاه محسوب می‎شود، گفت: پناهگاه حیات وحش شیرکوه یک زیستگاه کوهستانی ارزشمند در قلب بیابان‌های مرکزی ایران است که غنای گونه‌ای بسیار ارزشمندی دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد، حبیبی‌پور با بیان این که هفت گونه گربه‌سان در طبیعت استان یزد زیست می‌کنند، خاطرنشان کرد: در این منطقه گونه‌های مختلفی از جانوران وحشی (پستانداران، پرندگان، خزندگان) وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به پلنگ ایرانی، گربه پالاس، گوسفند و بز وحشی، کفتار، سمور سنگی، پرندگان شکاری و دیگر گونه های ارزشمند اشاره کرد.

انتهای پیام