• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۸
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99121611435
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس:

مسئولان در حال تلاش برای دستیابی به واردات واکسن مطمئن هستند

مسئولان در حال تلاش برای دستیابی به واردات واکسن مطمئن هستند

ایسنا/اصفهان سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: تا مهیا شدن شرایط مناسب و تولید انبوه واکسن داخلی، برای واردات واکسن خارجی از منابع معتبر و مطمئن، واکسن خریداری کنیم.

زهرا شیخی در گفت‌وگو با ایسنا درباره مطالبه مردم مبنی بر واکسیناسیون هرچه سریع‌تر و اینکه چه برنامه‌ای به منظور دخیل کردن بخش خصوصی برای واردات واکسن وجود دارد، اظهار کرد: با یک بیماری مواجه هستیم که رفتارهای مختلف و حتی بعضاً ناشناخته دارد و با وجود اینکه درمان قطعی هنوز برای آن نداریم، اما هنوز مهم‌ترین و اساسی‌ترین راه حل مناسب برای کنترل آن، رفتارهای پیشگیرانه و رعایت اصول بهداشتی است.

وی با بیان اینکه قطعاً باید زیرساخت‌های علمی مواجهه با این ویروس که یکی از آن‌ها واکسیناسیون است فراهم شود، گفت: تاکنون نیز این مهم در کشور با تلاش دانشمندان بزرگ و پشتوانه علمی و پژوهشی این محققان فراهم شده است، چرا که شرکت‌های مختلف داخلی همگام و حتی زودتر از سایر کشورها به این موفقیت دست پیدا کرده‌اند و مسئولان کشور هم در حال تلاش برای دستیابی به واردات واکسن مطمئن هستند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: اما موظفم به عنوان یک پزشک و محقق تأکید کنم که بحث واکسیناسیون در تمام دنیا در حال تحقیق و بررسی و در مرحله کارآزمایی بالینی است و واکسیناسیون عمومی هنوز انجام نشده و این‌گونه نیست که واکسن‌های تولیدی تمام مراحل علمی خود را طی کرده و امتحان خود را پس داده باشند.

شیخی تصریح کرد: پس مردم باید به این موضوع توجه کنند و بعضاً تحت تأثیر نیاز القائی و عطش به واکسن و خصوصاً ترغیب به واردات واکسن قرار نگیرند و باید تمام جوانب و شرایط را بسنجند، چراکه سلامت مردم خط قرمز مجلس است و همیشه و تحت هر شرایطی باید تمام جوانب موضوع را به دقت بررسی کنیم و بیش از هر چیزی خط اول کنترل بیماری را که پیشگیری و رعایت اصول بهداشتی است در اولویت قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم شرایط تولید واکسن داخلی که فرمولاسیون مشخص و قابل اعتمادتری دارد هر چه زودتر فراهم شود و از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم و تا ایجاد شرایط مناسب و تولید انبوه واکسن داخلی، برای واردات واکسن خارجی از منابع معتبر و مطمئن، واکسن خریداری و به افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر هستند؛ تزریق شود.

انتهای پیام