• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۲:۴۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99121611767
  • خبرنگار : 71610

اظهارات مقام سابق اسرائیلی درباره امکان جایگزینی بن سلمان با بن نایف

اظهارات مقام سابق اسرائیلی درباره امکان جایگزینی بن سلمان با بن نایف

یک وزیر سابق صهیونیست در سخنانی به احتمال برکناری ولیعهد کنونی عربستان و انتخاب ولیعهد سابق این کشور به جای وی اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی۲۱، یوسی بیلین، از وزرای دولت رژیم صهیونیستی در یادداشتی به احتمال برکناری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و تعیین محمد بن نایف، ولیعهد سابق این کشور به جای وی اشاره کرد.

وی در این باره نوشت: تقدیر اینگونه شد که "محمد بن نایف با تجربه" برکنار شود و "محمد بن سلمان ‌بی‌پروا" جانشینش شود.

این وزیر صهیونیست در ادامه گفت: کاخ سفید از این جوان به عنوان رئیس دولت استقبال کرد و به نظر می رسید او عمل گرا و نماینده واقعی عربستان سعودی مدرن است و جهان نمی‌تواند صبر کند تا پدرش سلمان تاج خود را برداشته و آن را به پسر لیبرال خود بدهد.

در این یادداشت آمده است: بن سلمان پس از انجام چند اقدام مانند لغو ممنوعیت رانندگی زنان مشهور شد اما پس از آن اقدام به بازداشت فعالان زن و برخی افراد و شاهزادگان سعودی نموده و کشورش را وارد باتلاق جنگ یمن کرد. وی اقدامات عجیبی را انجام داد که در رأس آنها دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی بود.

بیلین ادامه داد: ترامپ از این رهبر جوان حمایت کرد و وی کاملاً به ترامپ وابسته شد و بیم آن را داشت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که حساسیت بیشتری نسبت به مسئله حقوق بشر دارد، او را به پایان زندگی سیاسی‌اش برساند.

وی افزود: این واقعیت که بایدن با ولیعهد عربستان تماس نگرفت و اعلام کرد که فقط با پدرش صحبت خواهد کرد یک نشانه روشن است. بایدن همچنین اخیراً گزارش قتل خاشقجی را منتشر کرد.

این وزیر سابق رژیم صهیونیستی همچنین احتمال داد که بایدن در گفت‌وگوی تلفنی اخیرش با ملک سلمان به او گفته است: بهتر است که محمد بن نایف را جایگزین پسر بی‌پروای خود بکند.

انتهای پیام