• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۷
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99121611876
  • خبرنگار : 50028

مهار آتش سوزی در مرز ماهیرود پس از ۶ و نیم ساعت تلاش بی وقفه + فیلم

مهار آتش سوزی در مرز ماهیرود پس از ۶ و نیم ساعت تلاش بی وقفه +  فیلم

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: آتش‌سوزی در گمرک ابونصر فراهی افغانستان در همجواری پایانه مرزی ماهیرود استان با تلاش ۶ و نیم ساعته آتش‌نشانان و نیروهای امدادی مهار شد.

سید ابوالحسن میرجلیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: آتش سوزی مخازن سوخت در مرز ابونصر فراهی افغانستان با همکاری ۱۰ تیم آتش نشانی از کشورمان مهار شده است.

وی افزود: این آتش‌سوزی که ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه امروز در خاک افغانستان روی داد، با همکاری ۱۰ تیم آتش‌نشان و ۲۰ نوع ماشین آلات امدادی مختلف از جمله آتش‌نشانی، تانکر آبرسان سیار، هلال احمر و اورژانس از کشور حدود ساعت ۱۷ مهار شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه این حادثه خسارت جدی به دنبال نداشت، تصریح کرد: در پی این حادثه، به اموال تاجران ایرانی و افغانی در این مرز خسارت جدی وارد نشده است.

میرجلیلی یا بیان اینکه خسارت نهایی پس از برآورد اعلام می‌شود، یادآور شد: با ایمن‌سازی که طی سه هفته گذشته با دستور استاندار خراسان جنوبی در مرز ماهیرود انجام شده بود، خوشبختانه هیچ گونه خسارت مالی به زیرساخت‌های بازارچه ماهیرود وارد نشده است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: حوزه سرزمینی ما، از حریق مرز افغانستان، خسارت و آسیبی ندیده است.

حمید ملانوری، لحظاتی قبل در جریان حضور و بازدید از مرز در پی آتش سوزی در گمرک ابونصر فراهی افغانستان در همجواری گمرک ماهیرود، اظهار کرد: حریق در ساعت ۱۰ و نیم صبح اتفاق افتاده که به دلیل حجم بالای مخازن سوخت موجود در منطقه، حجم آتش زیاد بود و کم کم رو به فزونی رفت.

به گزارش ایسنا، وی با سنگین خواندن حجم حادثه، افزود: تجهیزات، امکانات و تأسیسات ما در مرز ماهیرود، با محل بروز حادثه فاصله دارد.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: با مدیریتی که در جداسازی خودروها، خلوت کردن مجموعه و کنترل تجهیزات صورت گرفت، خوشبختانه خسارتی به تجهیزات، افراد و خودروهای موجود در حوزه استان ما وارد نشده است.

ملانوری به تقاضای کمک والیان فراه و هرات اشاره کرد و گفت: بعد از تقاضای کمک والیان فراه و هرات، بلافاصله نیروهای کمکی برای مهار حریق، به منطقه اعزام شدند.

وی افزود: ۱۰ خودروی آتش نشانی از مرکز و شهرهای همجوار به همراه چندین دستگاه ماشین آلات عمرانی و تانکر حمل آب به منطقه اعزام شدند.

وی بیان کرد: اعزام مدیریت بحران و جمعی از دستگاه‌های عمرانی و اقتصادی به منطقه از دیگر اقدامات انجام شده است.

استاندار از ادامه داشتن عملیات اطفای حریق گفت و یادآور شد: عمده کار اطفای حریق و مدیریت آتش، توسط همکاران ما انجام می‌شود؛ حجم آتش بالاست اما امیدواریم بتوانیم آن را به سرعت مهار کنیم و خسارت انسانی و تلفاتی نداشته باشیم.

حسن رحیمی زاده، مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی، به رسانه‌های گروهی اظهار کرد: با توجه اینکه در بازارچه ابونصرفراهی افغانستان هیچ گونه تجهیزاتی برای پوشش حوادث احتمالی وجود ندارد، باید در خاک ایران تجهیزات اطفای حریق ویژه سوخت فراهم شود.

وی اعلام کرد: بیشتر حوادث احتمالی در گمرک ماهیرود مربوط به آتش گرفتن تانکرهای سوخت می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: برای خاموش کردن این نوع آتش سوزی‌ها که با آب امکان پذیر نیست، باید ماشین‌های آتش نشانی حاوی کف در محل گمرک مستقر باشد.

وی گفت: مشکلات مربوط به آتش سوزی تانکرهای سوخت در فصل تابستان به دلیل دمای بالای هوا و افزایش شدت وزش باد در مرز دوچندان می‌شود.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با بیان اینکه روزانه 100 تا 150 دستگاه تانکر سوخت در پایانه ماهیرود بین ایران و افغانستان جابجا می‌شود، خاطرنشان کرد: علاوه بر ماشین‌های آتش نشانی و آمبولانس‌ها، یک دستگاه لودر نیز برای خاموش کردن آتش با خاک به محل حادثه اعزام شده است.
 
تا مهار شدن راهی نمانده 


علی اکبر مزیدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در ابتدای حادثه دو مخزن ذخیره سوخت آتش گرفتند که به دلیل سرعت ورزش باد هنوز آتش‌سوزی مهار نشده و آتش به دو تانکر ذخیره سوخت دیگر هم سرایت کرده است.

وی با اشاره به اینکه سه مخزن ۱۵۰ تنی دچار حریق شده‌اند، اظهار کرد: اکنون ۷ دستگاه آتش نشانی اعزام شده و سه پایانه مرزی و شهرداری درح، سربیشه و بیرجند در حالت آماده باش هستند.

مدیر پایانه مرزی ماهیرود با بیان اینکه هنوز آتش مهار نشده است، افزود: آتش به خاک ایران نرسیده و پیش بینی ما این است که تا ۳۰ دقیقه دیگر مهار شود.

مزیدی با بیان اینکه استاندار در حال طی کردن مسیر برای رسیدن به مرز ماهیرود برای سرکشی از اوضاع هستند، تصریح کرد: چند دستگاه تانکر آب بکار گرفتیم و مراقب هستیم تا تانکرهای دیگر سوخت منفجر نشوند و اگر آتش مهار نشود با لودر و بولدوزر و خاک پاشی آن را خاموش خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در حد توان تجهیزات را بکار گرفته‌ایم، یادآور شد: محل این حادثه دو هزار متر با بازارچه ماهیرود خراسان جنوبی فاصله دارد، اما مراقبیم تا تانکرهای سوخت دیگر مشتعل نشوند.

خروج تمام خودروهای مستقر در پایانه مرزی ماهیرود 

محمد محمدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: آتش سوزی در داخل مرز افغانستان است و به ایران نرسیده است.

وی با بیان اینکه تاکنون دو مرحله آبگیری انجام شده است، افزود: نیروها در حال رفت و آمد بین مرز ایران و افغانستان هستند.

فرماندار سربیشه بیان کرد: تیم‌های آتش‌نشان منطقه از همان ساعات اولیه به دستور استاندار خراسان جنوبی برای اطفای حریق به محل حادثه اعزام شدند.

محمدی با اشاره به اعزام شش خودرو آتش نشان به منطقه، تصریح کرد: در مجموع هفت اکیپ اعزام شده‌اند که در حال رفت و آمد و آبگیری هستند.

وی با اشاره به مصدومان این حادثه، اظهار کرد: تاکنون این حادثه یک مورد مصدوم داشته که جزئی بوده و به صورت سرپایی درمان شد.

فرماندار سربیشه با بیان اینکه تمام نیروهای مرزبانی در منطقه مستقر هستند، افزود: مدیریت داخل خاک ایران را حسب دستور استاندار در دست داریم و همه موارد تحت کنترل است.

محمدی با بیان اینکه محل آتش سوزی با مرز ایران فاصله دارد و نگران گستردگی در خاک ایران نیستیم، خاطرنشان کرد: تمامی خودروهای مستقر در پایانه مرزی ماهیرود که در معرض خطر بودند از این منطقه خارج شده‌اند.

علی اکبر کیانی، امروز شنبه ۱۶ اسفند به رسانه‌های گروهی گفت: بازارچه مرزی افغانستان در مرز مشترکش با ایران در گمرک ماهیرود خراسان جنوبی، ساعتی پیش به علت آتش گرفتن دو مخزن سوخت دچار حادثه شد.

وی با بیان اینکه این آتش سوزی هم اکنون از دو به سه مخزن گازوئیل ۱۵۰ هزار لیتری گسترش یافته است، تصریح کرد: چهار خودروی آتش نشانی از خاک ایران و از گمرک ماهیرود به خاک افغانستان و بازارچه مرزی اعزام شده‌اند.

به گزارش ایسنا، رئیس گمرک ماهیرود خراسان جنوبی یادآور شد: با همکاری نیروهای مرزبانی، هم اکنون تریلرها و کامیون‌های حاوی بارهای صادراتی و تزانزیتی در دو طرف مرز، برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی، جابجا و به نقطه امن منتقل شده‌اند.

دستور استاندار برای رسیدگی سریع‌تر به حادثه

به دنبال این حادثه و با درخواست والی فراه افغانستان از استاندار خراسان جنوبی، اعزام نیروهای کمکی به گمرک مرزی افغانستان انجام شد.

با دستور استاندار خراسان جنوبی امکانات و نیروهای کمکی برای اطفاء حریق در منطقه ماهیرود اعزام شده‌اند و کمک نیروهای اعزامی شروع شده است.

ملانوری در همان دقایق اولیه به تمامی دستگاه‌های ذیربط دستور داد تا از هیچ کوششی در جهت کمک به اطفاء حریق دریغ نکنند.

این آتش‌سوزی امروز در میان تانکرهای ذخیره گازوئیل در گمرک ابونصر فراهی در خاک افغانستان به وقوع پیوست که بنا بر اعلام والی فراه افغانستان، برای مهار این آتش‌سوزی تجهیزات مورد نیاز وجود ندارد.

حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ارسال نیروها و تجهیزات به افغانستان برای مهار آتش‌سوزی مرز ماهیرود، گفت: هنوز آتش به طور کامل مهار نشده است، اما نیروها در حال تلاش برای مهار سریع‌تر هستند.

اعزام نیروهای خراسان جنوبی به افغانستان 

حمید ملانوری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه آتش‌سوزی مرز ماهیرود در داخل خاک افغانستان است، اظهار کرد: علت آتش‌سوزی، شعله ور شدن دو مخزن سوخت در این منطقه بود.

وی افزود: در پی این حادثه والی فراه افغانستان اعلام کرد که تجهیزات کامل برای مهار آتش‌سوزی ندارد؛ بنابراین از خراسان جنوبی نیروهای آتش‌نشانی و تجهیزات لازم برای خاموش کردن آتش به این کشور اعزام شده است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه حدود یک ساعتی است که نیروها و تجهیزات استان ما به منطقه اعزام شده‌اند، اظهار کرد: هنوز آتش به طور کامل مهار نشده است، اما نیروها در حال تلاش برای مهار سریع‌تر هستند.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: از نظر تجهیزات و امکانات مشکلی نداشته و هر اندازه برای مهار این حادثه وسایل و تجهیزات نیاز باشد تامین می‌کنیم.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان جنوبی با اشاره به آماده باش نیروهای اورژانس، اظهار کرد: تجهیزات و نیروهای اورژانس برای امدادرسانی به مصدومان احتمالی حادثه آتش‌سوزی در منطقه ماهیرود اعزام شدند.

علیرضا عباسی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: نیروهای اورژانس از همان ساعات اولیه به منطقه آتش سوزی در مرز ماهیرود اعزام شده‌اند.

وی با بیان اینکه در دقایق اولیه یک آمبولانس که در مرز آماده باش بود به منطقه اعزام شد، افزود: با اعلام نیاز، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و سه دستگاه آمبولانس نیز از پایگاه‌های درح، لانو و ماهیرود به منطقه اعزام شدند.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه بالگرد اورژانس نیز در حالت آماده باش است، بیان کرد: والی فراه هر اندازه که اعلام نیاز کند، توانایی تامین از نظر تجهیزاتی و نیرو داریم.

عباسی با بیان اینکه تاکنون هیچ خبری از مصدومان احتمالی حادثه در دست نداریم، یادآور شد: اتوبوس آمبولانس به بیمارستان سربیشه می‌رود تا در صورت نیاز برای انتقال مصدومان حادثه مورد استفاده قرار گیرد.

این دومین بار در دو هفته اخیر است که گمرک ابونصرفراهی میان استان فراه و خراسان جنوبی در ایران، دچار آتش‌سوزی می‌شود.

انتهای پیام