• دوشنبه / ۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۸:۴۱
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: Bojnourd-51159
  • خبرنگار : 50046

استاندار خراسان شمالی:

میانگین دختران روستایی مشغول به تحصیل استان در دانشگاه‌ها فقط 25 درصد است

میانگین دختران روستایی مشغول به تحصیل استان در دانشگاه‌ها فقط 25 درصد است

استاندار خراسان شمالی گفت: میانگین دختران روستایی مشغول به تحصیل خراسان شمالی در دانشگاه ها فقط 25 درصد است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، محمدعلی شجاعی در جلسه شورای برنامه ریزی که با حضور معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده در بجنورد برگزار شد، افزود: این درحالیست که میانگین کشوری این امر 76 درصد است.

وی با اشاره به اینکه نرخ باسوادی بانوان در این استان حدود 66.9درصد است، تصریح کرد: این درحالیست که میانگین کشوری 82.4 درصد است.

شجاعی در ادامه نرخ مشارکت اقتصادی زنان این استان 55 درصد اعلام و اظهار کرد: نرخ مشارکت زنان بالا بوده اما به چه دلیل درآمد اقتصادی آن ها پایین است که به بحث سواد میان آن ها بازمی گردد.

وی تاکید کرد: تا زمانیکه سطح سواد بانوان افزایش پیدا نکند، و حضور بانوان روستایی این استان در دانشگاه ها بیشتر نشود آموزش ها آنقدر تاثیرگذار نخواهند بود.

نماینده عالی دولت در استان گفت: در بسیاری از مواقع صحبت از ارائه آموزش ها می شود این درحالیست که شخص دریافت کننده آموزش بیسواد و یا کم سواد است.

وی در ادامه بر تشکیل شورای مشورتی در هر شهرستان تاکید کرد. 

شجاعی گفت: طی مدت 10 روز فرمانداران و ادارات ذی ربط شهرستانی از وضعیت فعلی تحصیلی بانوان در سطح شهرستان ها و ارائه نقطه نظرات خود به استانداری گزارش ارائه دهند.

نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر اینک نکته که ائمه جمعه، دانشجویان استان و سازمان های مردم نهاد باید در زمینه فرهنگسازی برای رشد نرخ سوادآموزی بانوان در استان، دستگاه های استانداری و آموزش و پرورش استان را همراهی کنند، افزود: مسئولیت پیشبرد سوادآموزی بانوان در مقاطع 12 ساله تحصیلی ابتدایی تا پایان متوسطه دوم با معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان شمالی خواهد بود.

وی ادامه داد: مسئولیت پیشبرد شاخص تحصیلات دانشگاهی زنان استان با معاون توسعه و مدیریت استانداری و رشد نرخ اشتغال زنان استان با معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی خواهند بود.