• شنبه / ۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۹:۲۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-134739

احداث فاز اول پست 400 کیلوولت زکریا در مدت 14 ماه در استان

احداث فاز اول پست 400 کیلوولت زکریا در مدت 14 ماه در استان
شرکت برق منطقه ای خراسان موفق شد فاز اول احداث پست 400 کیلوولت زکریا را در یک رکورد کم سابقه و در مدت 14 ماه به اتمام رسانده و از پست مذکور بهره برداری نماید.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان، سعادتمند، معاون طرح و توسعه شرکت برق منطقه ای خراسان، افزود: رشد مصرف برق در شهر مشهد بالغ بر 6.5 درصد و از میانگین کشور بالاتر است. با این روند ، توسعه شبکه واحداث پروژه های زیر ساخت صنعت برق ضروری است.

وی ادامه داد: با توجه به مطالعات صورت گرفته و نظر به افزایش مصرف برق در مناطق جنوب و هسته مرکزی شهر مشهد و به منظور ارتقاء و پایداری شبکه برق، احداث پست 400 کیلوولت زکریا در دستور کار قرار گرفت.

معاون طرح و توسعه شرکت برق منطقه ای خراسان عنوان کرد: جهت احداث پست مذکور در جنوب شهر مشهد، زمینی به مساحت 10 هکتار اختصاص یافت و عملیات اجرایی پست از اواخر سال 1395 آغاز شد و در یک رکورد کم سابقه در مدت 14 ماه فاز اول این پروژه به اتمام رسید.

سعادتمند خاطرنشان کرد: به منظور تسریع در احداث پست، در فاز اول از اتاق فرمان موقت که قبلا در انبار شرکت مونتاژ شده بود، استفاده گردید و همزمان با نصب تجهیزات HV  اتاق فرمان نیز به محل پست منتقل و عملیات کابل کشی LV انجام گردید. 

وی با اشاره به اینکه احداث این پست در منطقه کمربند سبز و ارتفاعات با معارضین مختلف همراه بوده، تصریح کرد: با توجه به اینکه محل پست در ارتفاعات مشهد واقع شده است. حمل تجهیزات پست به ویژه ترانسفورماتور400 کیلوولت با مشکلات عدیده ای مواجه بود که بدون هیچگونه عارضه ای انجام شد و نصب تجهیزات در کوتاه ترین زمان ممکن انجام گردید. 

معاون طرح و توسعه شرکت برق منطقه ای خراسان گفت: در فاز اول، یک دستگاه ترانس200 مگاولت آمپر در این پست نصب گردیده و هزینه فاز اول احداث این پروژه 37 میلیارد تومان است که با تکمیل این پروژه در سال آینده، مجموع هزینه احداث پست مذکور به بالغ بر 50 میلیارد تومان خواهد رسید.

سعاتمند گفت: برای انتقال توان این پست به شبکه 132 کیلوولت شهر مشهد 7 کیلومتر خط چهار مداره از محل پست تا بلوار نماز احداث گردیده است.

سعادتمند خاطرنشان کرد: بیش از90 درصد تجهیزات پست400 کیلوولت زکریا ساخت داخل است و با اتمام فاز دوم پست 400 کیلوولت زکریا و درحالت بارگیری کامل از پست 10 مگاوات تلفات شبکه کاهش می یابد. 

در حال حاضر شهر مشهد دارای 3 پست 400 کیلوولت، 22 پست 132 کیلوولت و 16 پست 63 کیلوولت است که در راستای اجرای طرح جامع شهرمشهد، احداث 20 پست 132 کیلوولت و یک پست 400 کیلوولت دیگر در دستورکار این شرکت قرار دارد.