• پنجشنبه / ۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۲:۴۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-134921

استرس عامل ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی است

استرس عامل ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی است
گروهی از محققان ایسلندی موفق به کشف شواهد کافی برای اثبات نقش استرس در تشدید بیماری‌های خودایمنی شدند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکولوژی تودی، استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل فرد است. در واقع استرس زمانی ایجاد می‌شود که فشارهای روانی از حد تحمل فراتر می‌روند.

در این مطالعه وضعیت سلامت روح و روان بیش از 100 هزار داوطلب که دارای نشانه‌های استرس بودند مورد بررسی قرار گرفت.

نتیجه بررسی اولیه داده‌های دریافتی نشان داد که تعداد قابل توجهی از افراد مورد بررسی در طول 10 سال گذشته به بیماری‌های خود ایمنی مبتلا شده بودند.

بیماری‌های مورد نظر بیشتر از نوع خودایمنی و شامل MS، بیماری آدیسون، روماتیسم مفصلی و پسوریازیس است که عامل محرک بیشتر آنها طبق بررسی ابتلا به استرس و فشار روانی بالا بوده است.

منظور محققان از استرس بیشتر نوع حاد آن از قبیل سندرم PTSD و استرس مزمن است که زمینه‌ساز تغییرات فیزیولوژیک در بدن انسان است. مثلا استرس ناشی از توقف در ترافیک طولانی مدت اگرچه برای سلامت عمومی بدن مناسب نیست، اما تاثیر مشخصی در پیدایش بیماری‌های خود ایمنی ندارد.

اگرچه محققان موفق به کشف رابطه بین سندرم PTSD و بیماری MS شده‌اند، اما آنها هنوز شواهد کافی و قابل اثبات برای توضیح چگونگی تاثیر استرس بر روند بیماری‌های خودامینی کشف نکرده‌اند.

به نظر محققان فعال شدن فاکتورهای ناشی از استرس مثل تغییرات سطح کورتیزول، تغییرات سطح سیتوکین و افزایش واکنش‌های التهابی در بروز بیماری‌های ایمنی بیشترین تاثیر را می‌گذارند.