• پنجشنبه / ۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۳۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-134926

آیا رضایت از وضعیت بدن یک عامل مسبب چاقی است؟

آیا رضایت از وضعیت بدن یک عامل مسبب چاقی است؟
نتایج مطالعات اخیر گروهی از روانشناسان دانشگاه آنگلیا شرقی در بریتانیا نشان می‌دهد که بی توجهی به وضعیت بدن صرفا به این خاطر که از ظاهر خود راضی هستیم، یک عامل مسبب چاقی و اضافه وزن است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکولوژی تودی، محققان در یک مطالعه طولانی مدت اطلاعات جسمانی هزاران داوطلب را از سال 1997 تا 2015 با طبقه‌بندی میزان رضایت از ظاهر خود در چهار سطح رضایت کامل، سنگین وزن، بسیار سبک و عدم اطمینان مورد بررسی قرار دادند.

نتیجه اولیه بررسی آمار بر اساس فاکتور توده بدنی یا BMI نشان داد با گذشت زمان تعداد کسانی‌که با وجود اضافه وزن خود را در گروه افراد با وزن متعادل تصور می‌کردند رو به افزایش است.

در واقع مهمترین عامل برای بروز این حالت عدم آگاهی از وضعیت بدن به دنبال روزمرگی، عدم مطالعه و عدم توجه به سلامتی است.

در واقع عامل روانی و استرس ناشی از قضاوت دیگران به عنوان یک فرد چاق و فاقد احساس کنترل، خود در بی‌انگیزه کردن افراد چاق موثر است.

در واقع چاقی این احساس را در فرد ایجاد می‌کند که با کاهش اندک وزن هیچ فرقی در سلامتی ایجاد نمی‌شود، پس توجه به همین باور اشتباه در ازدیاد توده بدنی در طول زندگی بسیار موثر است.

از نظر روانشناسان بهتر است افراد چاق و دارای اضافه وزن به این باور برسند که کم کردن وزن حتی به مقدار کم در سلامت آنها تاثیر زیادی دارد و توجه به همین مسئله باعث محتاط شدن فرد در  انتخاب غذا می‌شود.