• شنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۴۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135252

چند راهکار برای سرکوب کردن افکار محدود کننده

چند راهکار برای سرکوب کردن افکار محدود کننده
داستان‌ها و افکار محدود کننده همواره یک بخش فعال از مجموعه افکار انسان را در بر می‌گیرند که تقریبا محتوای تمام این افکار، محدود کردن انسان با گوشزد کردن مشکلات و پیامدهای احتمالی ناشی از هر تصمیم است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکوسنترال، در حقیقت افکار محدود کننده، ناخودآگاه انسان را به گونه‌ای مدیریت می‌کنند که برای رسیدن به هر آنچه که تمایل داریم باید از مسیرهای از پیش تعیین شده عبور کنیم و اتفاقات ناگوار و غیرقابل کنترل را بپذیریم.

افکار محدودکننده جایگاه استوار و تقریبا غیرقابل کنترلی را در ناخودآگاه انسان اشغال می‌کنند. از آنجایی‌که ما در برابر هرگونه تناقض در زندگی در موضع ضعف قرار می‌گیریم، پس باید ثابت کنیم که زندگی مملو از حقایق و شواهدی است که باید آنها را بپذیریم.

مثلا هنگامی‌که احساس می‌کنید زندگی شما به بن‌بست رسیده و شما دیگر عاشق همسرتان نیستید، بنابراین این جایگاه منفی را تا زدن ضربه نهایی به زندگی ادامه می‌دهید و چشمان خود را بر روی ابعاد مثبت رابطه خود می‌بندید. در حالی‌که ممکن است زندگی شما هنوز ابعاد مثبت داشته باشد.

نکته جالب توجه در مورد داستان‌های محدود کننده این است که آنها همیشگی و ماندگار نیستند و هنگامی‌که شناسایی شوند می‌توان آنها را از زاویه دیگری نگاه کرد.

برای کنارگذاشتن افکار منفی بهتر است به دنبال افکار جایگزین مناسب بگردید، مثلا با پرسیدن « چه چیز در زندگی احساس خوشبختی را در من مضاعف می‌کند؟» یا « کجا کارهای بهتری یاد می‌گیرم؟» می‌توان در یافتن افکار مثبت جایگزین بهره گرفت.

دومین راهکار، تمرکز بر روی خواسته‌های درونی است. مثلا اگر هنگام تصمیم‌گیری برای آغاز یک کار تجاری، افکار منفی به شدت شکست شما را پیش‌بینی می‌کنند، بنابراین از خود بپرسید که واقعا چرا اینکار را لازم دارید؟ با این پرسش شما مسیرهای بیشتری برای یافتن اطلاعات بهتر را پیدا خواهید کرد.