• یکشنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۸:۳۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135530

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی:

بضاعت تئاتری‌ها بسیار بیشتر از این حرف‌ها است

بضاعت تئاتری‌ها بسیار بیشتر از این حرف‌ها است
مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی گفت: بضاعت تئاتری‌ها بسیار بیشتر از این حرف‌ها است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمید نیلی ظهر امروز 24 تیرماه در آئین اختتامیه هفتمین جشنواره منطقه‌ای میثاق که در محل سینما ایران کاشمر برگزار شد، با اشاره به اینکه اگر بخواهیم برای دغدغه های کشور کاری انجام دهیم هنرمندان عرصه تئاتر کمک های بسیاری می توانند داشته باشند، اظهار کرد: این هنرمندان عرصه تئاتر هستند که برای ترویج سبک زندگی، ترویج آداب و رسوم می توانند کاری انجام دهند.

وی با بیان اینکه باید به تئاتری ها توجه بیشتری کرد، عنوان کرد: باید از این ظرفیت برای ترویج آداب، رسوم و سبک زندگی ایرانی اسلامی استفاده کنیم.

ایران، نیازمند به یک زبان زیبا و بین‌المللی است

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی طی سخنانی تصریح کرد: جامعه جوان ایران و مطالبات جدید و انتقال فرهنگ از نسل کهن به نسل جدید نیازمند یک زبان زیبا و بین‌المللی است.

جعفر مروارید با بیان اینکه هنر زبان گویای هر جامعه است، اظهار کرد: هنر نشان دهنده روح انسانی و پویایی جامعه ایران است و در این میان هنرها، تئاتر دارای مزیت ویژه است.

وی با اعلام اینکه تئاتر دیالوگ و گفت‌وگو در فضای اجتماعی ایران و زبان نقاد اجتماعی است، بیان کرد: هرچند تئاتر قدمتی به اندازه عمر انسان دارد اما به اندازه تحولات جوامع نیز تحول پیدا کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تاکید براینکه تئاتر زبان وفاق و اخلاق است، ادامه داد: دهه کرامت امسال به عنوان امام رضا(ع) اسوه اخلاق و گفت و گو نام گرفته است.

مروارید با بیان اینکه در جامعه کنونی نیازمند اخلاق و گفت‌وگو هستیم، بیان کرد: هیچ رسانه‌ای به اندازه تئاتر وظیفه توسعه اخلاق و گفت‌وگو را به خوبی نمی‌تواند انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه تئاتر تاثیرات بسیاری بر ادبیات، موسیقی و تعالی فرهنگ دینی دارد، گفت: این نقطه نوید و روشنی است برای توسعه ملی که هفتمین جشنواره میثاق با حضور هنرمندانی از استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی، سیستان و بلوچستان و یزد به صورت منطقه‌ای برگزار شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اعلام اینکه شهر کاشمر و ترشیز از قدمتی کهن برخوردار هستند، گفت: شبیه خوانی، تعزیه خوانی و مجامع فرهنگی از قدیم در کاشمر زبانزد بوده است.

مروارید اظهار کرد: امیدوارم با توسعه فعالیت‌های فرهنگی و توجه به مطالبات اصحاب فرهنگ و هنر در شهرستان‌های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد بتوانیم پویایی، سرزندگی و نشاط اجتماعی را که نیاز امروز ما است برآورده سازیم.

تئاتر هنری فعال و پویا

در ادامه شهردار کاشمر گفت: از اینکه در دومین شهر زیارتی استان و چهارمین زیارتی کشور میزبان هنرمندان هفتمین جشنواره منطقه ای میثاق هستیم بسیار خرسندیم.

جعفر سلیمانی از تئاتر به عنوان هنری فعال و پویا که سال‌هاست در این شهر به خوبی کار شده نام برد و افزود: در طی سال به مناسبت‌های مختلف شاهد اجراهای ارزنده هنرمندان تئاتر در این شهر هستیم.

وی همچنین با تقدیر از هنرمندان و دستندرکاران هنر تئاتر و هفتمین جشنواره منطقه‌ای میثاق، اظهار کرد: شهردار و شورای شهر همواره در کنار هنرمندان و فعالان این عرصه بوده و هستند.

شهردار کاشمر با بیان اینکه امیدواریم در سال‌های آینده این مراسم را پرفروغ تر و باشکوه بیشتری برگزار کنیم، بیان کرد: در این دوره از شورای شهر دستاوردهای مطلوبی را در حوزه زیر ساخت های فرهنگی  ارائه خواهیم داد.

تلاش در بهتر برگزار شدن جشنواره

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر نیز در این مراسم با تقدیر از تمامی دستندرکاران و هشت گروه شرکت کننده در جشنواره منطقه‌ای میثاق گفت: ما نه تنها فرصتی را نسوزانده‌ایم بلکه در یک خلع فرصتی را ایجاد کردیم.

حسن مدرس مقدم با بیان اینکه در یک فضا فرصتی را برای هنرمندان ایجاد کردیم، بیان کرد: تلاش می کنیم این عرصه در سالهای آینده پربارتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در این عرصه کاستی ها و نقایصی داشته ایم، اظهار کرد: خوشبختانه هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره تمام تنگناها و مشکلات ما را درک کرده و ما را همراهی کردند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر گفت: هرچند در عرصه هنر اعتقادی به رقابت ندارم اما از تمامی هنرمندان دعوت می کنم در فستیوال‌های بعدی فارغ از یک فضای رقابتی ما را همراهی کنند.

هنر می‌تواند خاک غفلت را کنار بزند

در ادامه معاون فرهنگی اجتماعی سپاه امام رضا(ع) با بیان اینکه جشنواره میثاق، میثاقی بین جامعه هنری، هنرمندان تئاتر و نمایش است، افزود: هیچ ابزار و فرصتی به اندازه هنر نمی‌تواند و نخواهد توانست به ارتقاء فرهنگ کشور کمک کند.

محمد حسین‌زاده بیان کرد: ما گنج‌های بسیاری داریم که به خاطر غفلت و کم کاری مدیران و مسئولان در زیر غبار غفلت پنهان شده‌اند.

وی با اعلام اینکه هنر می تواند خاک غفلت را کنار بزند، بیان کرد: چه تئاتر انتقادی باشد و یا تعریف و تمجید هر دو نگاه به اعتلاء و فرهنگ انقلاب اسلامی کمک می کند.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه امام رضا(ع) با بیان اینکه هنر برای یک آرمان بزرگ است، افزود: اگر هدف هنر دست پائین گرفته شود ابزار دست مادیگرایان خواهد شد.

حسین‌زاده با اشاره به اینکه باید آرمان ها را بزرگ ببینیم و هنر را برای آن آرمانها هزینه کنیم، بیان کرد: بزرگمردانی از کشور ما بزرگترین هنرشان شهادت بود.