• چهارشنبه / ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-149289

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی شهرستان قوچان:

کمبود آرد و نان در قوچان را به هیچ وجه تأیید نمی‌کنیم/ قول می‌دهم با تشدید نظارت‌ها مشکلات برطرف شود

کمبود آرد و نان در قوچان را به هیچ وجه تأیید نمی‌کنیم/ قول می‌دهم با تشدید نظارت‌ها مشکلات برطرف شود
رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی شهرستان قوچان گفت: سهمیه آرد هیچ نانوایی در شهرستان قوچان کاهش نیافته است و حتی برای برخی نانوایی‌هایی که در مسیرهای پرتردد زائری و مسافری قرار دارند، افزایش سهمیه نیز داشته‌ایم.

اسدالله خموشی درباره وضعیت توزیع و تولید نان در قوچان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با تاکید بر اینکه کمبود آرد و نان را به هیچ وجه تایید نمی‌کنیم و در این زمینه هیچ گونه کمبودی نیست، عنوان کرد: دولت به ازای هر نفر هفت کیلو و پانصد گرم سرانه قانونی مصرف آرد مقرر کرده در صورتی که این رقم در شهرستان قوچان حدود 9 کیلوگرم است یعنی سرانه آرد در قوچان بالاتر از سرانه کشوری است.

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی شهرستان قوچان در ادامه با بیان این نکته که سهمیه آرد هیچ نانوایی در شهرستان قوچان کاهش نیافته است و حتی برای برخی نانوایی‌هایی که در مسیرهای پرتردد زائری و مسافری قرار دارند افزایش سهمیه نیز داشته‌ایم، تصریح کرد: این روزها در شهرستان قوچان شاهد کمبود آرد و یا نان نیستیم بلکه به دلایل مختلف مصرف نان افزایش یافته است.  

خموشی افزود: به دلیل اینکه شهر قوچان شهری خوش آب و هواست و درمسیر تردد زائران علی بن موسی الرضا(ع) قراردارد برخی از مسافران این شهر را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند و برخی مسافر عبوری هستند و به دلیل اطراق مسافران مصرف نان افزایش یافته است.

وی بیان کرد: یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف نان در این شهرستان؛ گرانی برنج، ماکارونی و سایر محصولات خوراکی و گرایش مردم به سمت مصرف نان است. ما به عنوان یک مصرف کننده مواد غذایی در فصل گرما  بیشتر به سمت مصرف غذاهای ساده تمایل داریم که به صورت عمده غذاهایی هستند که مصرف نان را افزایش می‌دهند.

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی شهرستان قوچان با بیان این نکته که در سنوات گذشته هم در این بازه زمانی یعنی از اواخر تیرماه تا نیمه‌های شهریور مصرف نان افزایش می‌یابد و این مشکل شلوغی نانوایی‌ها تنها برای قوچان نیست، اضافه کرد: باتوجه به اینکه در حال حاضر فصل کار و کارگری و کشاورزی است و بسیاری از شهروندان قوچانی از این طریق کسب درآمد می‌کنند به دلیل فعالیت بدنی بیشتر این قشر از جامعه به شکل طبیعی مصرف نان در فصل تابستان بیشتر از فصل زمستان است.

شهرستان قوچان بالاترین میزان سرانه آرد در استان را داراست

وی در ادامه بر لزوم فرهنگ سازی برای شهروندان در بحث زمان مناسب خرید نان تاکید کرد و افزود: پیک شلوغی نانوایی‌های ما از ساعت 20 تا 21:30 است و در دو ساعت اولیه آغاز فعالیت یعنی از ساعت 17 تا 19:30 نانوایی‌ها خلوت و پیشخوان‌ها پر از نان است. همچنین شیفت صبح هم  استقبال از نان کمتر است و نان نانوا به فروش نمی‌رود و نانوا مجبور می‌شود، نان خود را به مراکز جمع‌آوری نان خشک بدهد چون متاسفانه به دلیل گرانی جو در این ایام قیمت نان خشک از قیمت نان بالاتر است، بنابراین شهروندان خرید نان خود را به آخر شب موکول نکنند.

خموشی در ادامه از برگزاری جلسه کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان شهرستان در روز گذشته در محل فرمانداری شهرستان قوچان خبرداد و افزود: هم اکنون تیم بازرسی متشکل از بازرسان شرکت غله، اداره صمت، اتحادیه نانوایان، شبکه بهداشت درمان آموزش پزشکی و تعزیرات حکومتی در سطح شهرستان به بازرسی از واحدهای نانوایی مشغول هستند.

  وی با بیان این نکته که وظیفه ما تشدید نظارت‌ها و کنترل بیشتر است، گفت: وقتی بازرسی مناسب باشد، نانوا خیلی از مسائل را رعایت می‌کندو حواسش هست که آرد فروشی نکند و عرضه آرد و نان خارج از شبکه نداشته باشد.

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی شهرستان قوچان با تاکید بر این نکته که شهرستان قوچان بالاترین میزان سرانه آرد در استان خراسان رضوی را داراست، گفت: قول می‌دهم در چند روز  آینده با تشدید نظارت‌ها همه مشکلات به وجود آمده برطرف شود و به نتایج خوبی برسیم اما باید فرهنگ سازی  را در اولویت کار خود قراردهیم.