• پنجشنبه / ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-149323

نوع زایمان نقش مهمی در شکل‌گیری میکروبیوم پوست کودک دارد

رشد میکروبیوم پوست در دوران کودکی بر سلامتی پوست کودکان و رشد سیستم ایمنی بدن آنان در بزرگسالی تاثیر بسزایی دارد، اما تحقیقات صورت گرفته در این زمینه بسیار اندک است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیوز، در تحقیقات جدید محققان چینی در این زمینه مشخص شد جنس باکتری‌ها در کودکان شبیه جنس باکتری‌ها در مادران است. داده های آنان بیانگر تاثیر شیوه زایمان در بدو تولد است که می‌تواند یک عامل مهم در شکل‌گیری میکروبیوم کودک باشد.

محقق این تحقیق Zhe-Xue Quan از دانشگاه فودان شانگهای چین اظهار کرد: تحقیقات تا به امروز در مورد تاثیر مادر بر میکروبیوم پوست مربوط به پس از زایمان در کودکان کمتر از یک سال بوده و مطالعات کمتری به بررسی این رابطه پرداخته است، اما این تحقیق بسیار گسترده است.

محققان، تغییرات میکروبیای پوست را مورد بررسی قرار دادند و روابط بین میکروبیوم پوست و ریز محیط‌ها و همچنین بین ترکیب میکروبیوم کودکان و مادران را در 158 کودک با سنین بین یک تا 10 سال بررسی کردند.

مادران 50 کودک به طور تصادفی انتخاب شدند و ساختار میکروبی بین کودکان و مادران با استفاده از توالی ژن آمپلیکون 16S rRNA مقایسه شد. این نمونه‌ها از سه قسمت مرکز گونه، یک چهارم طول ساعد دست و ماهیچه انتخاب شد. این 474 نمونه با توجه به سن، جنس و محل پوست در 36 گروه جمع‌آوری شد.

محل و سن از عوامل اصلی تعیین ترکیب باکتریایی پوست کودک بود و ترکیب باکتریایی صورت کودکان 10 ساله به شدت با این که آیا آنها تحت عمل سزارین یا زایمان طبیعی بودند مرتبط بود.

تجزیه و تحلیل ساختار میکروبی پوست نشان داد میکروبیوم پوست تحت تاثیر ریزمحیط اطراف قرار دارد. نتایج نشان داد که جمعیت باکتری‌های موجود در پوست کودک تا حد زیادی شبیه به مادر است و در طولانی‌مدت با نحوه متولد شدن آنان مرتبط است.

رشد میکروبیوم پوست در تعامل با سیستم ایمنی بدن ارتباط زیادی دارد و پوست به عنوان اولین خط دفاعی بدن در برابر آسیب‌های محیطی عمل می‌کند. این میزبان تقریبا 10 میلیارد سلول باکتری در هر 1.8 متر مربع دارد. باکتری‌های مرتبط با پوست بخش بزرگی از میکروبیوم انسان را تشکیل می‌دهند و از طریق مسیرهای بی‌شماری با سیستم ایمنی تعامل دارند.

نتایج این تحقیق در نشریه Investigative Dermatology منتشر شده است.