• پنجشنبه / ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۱۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-149330

/کتاب و کتاب‌خوانی/

دبیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی: هدف گسترش کتاب‌خوانی، حرکت به سمت سبک زندگی صحیح است

دبیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی:
هدف گسترش کتاب‌خوانی، حرکت به سمت سبک زندگی صحیح است
دبیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی گفت: هدف از برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های کتاب‌خوانی، حرکت به سمت سبک زندگی صحیح‌تر و حیات طبیه است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا مختارپور که صبح امروز؛ بیست‌چهارم مردادماه در «آیین اختتامیه نهمین جشنواره ملی کتاب‌خوانی رضوی» سخن می‌گفت، پیرامون اهمیت شناخت معارف اهل بیت(ع) اظهار کرد: برگزاری تمامی چنین جشنواره‌هایی به این خاطر است که کتابی خوانده شود، معرفتی در ما افزایش یابد و جامعه ما به سمت جامعه بهتر، سبک زندگی صحیح‌تر و حیات طیبه حرکت کند. برای این امر، یکی از بهترین راه‌ها، عمل به معارفی است که ائمه اطهار(ع) در اختیار ما قرار داده‌اند.

وی به روابط اجتماعی موجود در کشور و خصوصا گسترش فضای مجازی که گاه از آن در توهین‌ها و افشاگری‌های بدون مبنا استفاده نامناسب می‌شود، اشاره و در ادامه با بیان حدیثی از امام رضا(ع) عنوان کرد: امام رضا(ع) در حدیثی می‌فرمایند که «خرد فرد مسلمان کامل نشود؛ تا آن که 10 ویژگی در او باشد» در این حدیث ایشان 10 ویژگی برای فرد مسلمان را بیان می‌کنند تا این که بسنجیم به عنوان فرد یا جامعه این چنین خصلت‌هایی را دارا هستیم یا خیر. 

مختارپور در بیان این ویژگی‌ها خاطرنشان کرد: ویژگی اول آن است که به نیکی او امید رود و خیرش به دیگران برسد، دوم آن که از بدی او آسودگی و ایمنی باشد؛ سوم نیکی اندک دیگری را بسیار شمرده و چهارم نیکی بسیار خود را ناچیز شمارد؛ پنجم از نیازخواهی و درخواست دیگران دلگیر نشود؛ ششم از علم‌جویی و به دست آوردن دانش در طول عمرش خسته نشود؛ هفتم تهی‌دستی در راه خدا را از توانگری محبوب‌تر داند؛ هشتم خواری در راه خدا را از بزرگی و عزت نزد دشمن خدا، خوش‌تر داند و نهم آن که گمنامی را از شهرت خواهان‌تر باشد.

وی در خصوص اهمیت ویژگی دهم در حدیث امام رضا(ع) عنوان کرد: در این حدیث، ایشان می‌فرماید ویژگی دهم آن است که فرد مسلمان کسی را نبیند؛ مگر این که بگوید او از من بهتر و پارساتر است. به این معنا که هرکسی را که ببیند، از خود بهتر داند؛ حتی اگر در ظاهر این چنین نباشد. 

دبیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی در حدیث دیگری از امام رضا(ع) عنوان کرد: فردی از امام رضا(ع) سوال می‌کند که امروزت را چگونه شروع کردی؟ ایشان می‌فرمایند امروزم را با عمری آغاز کردم که رو به کاهش است؛ اما هرکاری که انجام می‌دهم در حال ثبت و عمل من محفوظ است، مرگ به نزدیک می‌شود و پشت سر من می‌آید و آتش جهنم هم وجود دارد و ندانیم که با ما چه کنند.

وی همچنین در تکمیل  سخنان خود ضمن بیان اشعاری از حکیم الهی قمشه‌ای در مورد امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: حکیم الهی قمشه‌ای شاعر و مترجم قرآن بود و فلسفه اسلامی می‌دانست. همچنین ایشان دارای دیوانی است و از ویژگی‌های ایشان آن که چند قصیده و شعر در مورد امام رضا(ع) سروده است.