• جمعه / ۲۲ تیر ۱۳۹۷ / ۲۲:۴۹
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: ardabil-30872

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

دنبال پول‌پاشی در پرداخت تسهیلات نیستیم

دنبال پول‌پاشی در پرداخت تسهیلات نیستیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به هیچ وجه هدف ما از پرداخت تسهیلات فراگیرر و اشتغال روستایی پول‌پاشی نیست بلکه درصدد ایجاد اشتغال واقعی با تامین منابع موردنیاز و زیرساخت‌های کافی هستیم.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، علی ربیعی در مراسم افتتاح کارگاه قالیبافی آذرخش شهرستان کوثر اظهار کرد: ما برخلاف دوره‌های گذشته دنبال پول‌ توزیع کردن برای ایجاد اشتغال نیستیم چرا که در هیچ جای دنیا با پرداخت منابع مالی اشتغال ایجاد نمی‌کنند بلکه هدف ما ایجاد فضای کسب و کار مناسب و همچنین بهره‌گیری از منابع متعدد است تا یک شغل پایدار فراهم آید.

وی با بیان اینکه از سال‌های گذشته ما سیاست تولید داشته‌ایم اما سیاست اشتغال نداشتیم، خاطرنشان کرد: باید در کشور به مراحل پیشین و پسین ایجاد شغل توجه کنیم و تنها این نباشد که از بانک انتظار پرداخت تسهیلات داشته باشیم بلکه باید به عوامل و زنجیره تولید بها دهیم و سعی کنیم در این زمینه خودکفا عمل کنیم.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضرورت احیای صنعت نوغان‌داری را در کشور یادآور شد و افزود: لزومی ندارد که ما برای واردات ابریشم میلیون‌ها تومان هزینه کنیم در حالی که استان گیلان مرکز تولید نوغان در کشور است و قرار شده با همکاری جهاد کشاورزی و در قالب طرح‌های احیای صنایع ریشه‌دار در کشور صنعت نوغان‌داری نیز رونق مجدد پیدا کند.

ربیعی بیان کرد: در ایجاد اشتغال روستایی و افزایش مهارت نیروی کار در مناطق محروم و روستایی قرار است سازمان فنی و حرفه‌ای نسبت به آموزش نیروهای بیکار اقدام کرده و تنها کار اشتغال را معطوف به پرداخت تسهیلات نکنیم بلکه در یک زنجیره ارزشمند اشتغال مولد در کنار شکل‌گیری بازار عرضه مناسب فراهم آید.

وی با قدردانی از همکاری‌ها و همدلی مسئولان استانی و شهرستانی در حمایت از فرصت‌های اشتغال برای جویندگان کار در این مناطق تصریح کرد: بنده دست سرمایه‌گذارانی که در عرصه‌های مختلف تولید و صنعت فرصت و زمینه اشتغال افراد بیکار را فراهم می‌آورند می‌بوسم و بر این باورم در این حوزه باید یک نگاه اخلاقی و انسانی را نیز همراه با نگاه اقتصادی مدنظر قرار دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی‌ ادامه داد: استان اردبیل و شهرستان کوثر با داشتن چنین مسئولان و نماینده پرتلاش باید بیش از گذشته امیدوار به بازگشایی در مسیر اشتغال و رونق اقتصادی باشند و ما نیز به نوبه خود در این زمینه همراهی خود را در رونق‌بخشی به فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال انجام می‌دهیم.
 
1000 روستای کانونی پیشرو اشتغال در کشور شناسایی شده است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما در کشور هزار روستای کانونی پیشرو و پیشتاز در حوزه اشتغال را شناسایی کردیم که کار پایلوت در 5 هزار روستا شروع شده است.

ربیعی اظهار کرد: ما با حمایت از زنجیره اشتغال روستایی تلاش می‌کنیم تا در کشور به تقویت روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستائیان کمک کنیم به طوری که در شهرهای اشتغالزا در حوزه گردشگری خدمات و کشاورزی حمایت همه جانبه را انجام می‌دهیم.

وی تنوع رشته‌های اشتغال روستایی را با ورود و استقبال خود روستائیان از این طرح‌ها یادآور شد و خاطرنشان کرد: نمونه‌ای از این طرح‌ها را در قالب بوم‌گردی روستایی در بخش گردشگری شاهد هستیم که در اکثر استان‌های کشور چنین طرح‌هایی در مناطق روستایی در حال انجام است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بانک‌های عامل همکاری خوبی را در پرداخت تسهیلات این حوزه انجام می‌دهند، افزود: نباید بانک‌ها را متهم به عدم پرداخت تسهیلات کنیم بلکه جلوتر از بانک‌ها در پرداخت تسهیلات باید زنجیره اشتغال نظیر مهارت‌آموزی، بازاریابی و همچنین صادرات خارجی هدفگذاری شود تا به تناسب توان اشتغال کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی بانک‌ها نیز در پرداخت تسهیلات پیشقدم شوند.

ربیعی ضرورت اصلاح رویه غلط پرداخت تسهیلات در همان گام اول را یادآور شد و گفت: لزومی ندارد که سرمایه‌گذار و یا کارفرما در همان قدم اول تسهیلات را گرفته سپس بخواهد اشتغال ایجاد کند در حالی که در گام اول باید طرح و نیروهای موردنیاز آن مورد ارزیابی قرار گرفته تا زمینه اشتغال تدریجی در فازهای مختلف ایجاد شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی کارگاه تولید فرش در شهرستان محروم کوثر اظهار کرد: در همین شهرستان یک سرمایه‌گذار فعال در بخش تولید فرش دستبافت با سرمایه اولیه خود ورود پیدا کرده تا بعد از شکل‌گیری مراحل اولیه زمینه اشتغال 700 نفر در این کارگاه فراهم آمده و قطعا در مراحل بعد این سرمایه‌گذار از تسهیلات هدفمند نیز بهره‌مند خواهد شد.