• یکشنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۵
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-52277
  • خبرنگار : 50029

استاندار فارس عنوان کرد:

نگاه عالمانه به پهنه‌بندی در کشت‌های جایگزین/ ضرورت ارائه‌ی سند راهبردی کشاورزی فارس

نگاه عالمانه به پهنه‌بندی در کشت‌های جایگزین/
ضرورت ارائه‌ی سند راهبردی کشاورزی فارس

استاندار فارس استاندار فارس با تصريح اينكه اگر قرار است کشت جایگزين تعریف شود باید پهنه‌بندی آن هم در نقاط مختلف مشخص باشد، خاطرنشان كرد:  نگاه عالمانه و محققانه به موضوع پهنه‌بندی، کارآفرین است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، اسماعیل تبادار یکشنبه 27 خرداد در شورای کشاورزی استان با بيان اينكه نگاه مسئولان استان به اقتصاد كشاورزي، نگاه جامعي است، گفت: اگرچه  بحران‌هایی بر اين نگاه از جمله بحران آب مترتب است اما باید مدیریت منابع آب را در ابعاد مختلف در دستور کار قرار دهیم.

وي با تاكيد بر اينكه مدیریت کاشت و برداشت در ابعاد مختلف داراي جایگاه است که باید به جوانب مختلف به این امر توجه كرد، افزود: نمي‌توان به کشاورز گفت فلان محصول را كشت نكن اما جایگزینی برای کشت دیگر به وی پیشنهاد داده نشود.

استاندار فارس با تصريح بر اينكه اگر قرار است کشت جایگزين تعریف شود باید پهنه‌بندی آن هم در نقاط مختلف مشخص باشد، خاطرنشان كرد:  نگاه عالمانه و محققانه به موضوع در پهنه‌بندی، کارافرین است.

به گفته تبادار زمانی برنامه‌ها اصالت معنا پیدا می‌کنند که عملیاتی شوند و هر برنامه‌ای هم بايد پشتوانه عملیاتی داشته باشد.

وي همچنين به اعلام نظر خود در خصوص مباحث شيلات استان كه در جلسه مطرح شد، پرداخت و عنوان كرد: باید کارشناسان شیلات به درستی تحلیل کنند که آيا همه ظرفیت‌های شیلات با امکانات و منابع آبی موجود به کار گرفته شده يا نه؟

وي اضافه كرد: اینکه زمینه‌های لازم، زیرساخت‌ها و اعتبارات را در شيلات در دستور کار قرار دهيم، بحث ثانویه است. باید افزايش سطح پرورش ماهیان خاوياري، قزل‌آلا، پرورش میگو و برخی از گونه‌های جلبک‌ها افزايش يابند؛ كه البته اداره شیلات متخصص این موضوع است و روزانه باید آنها را کارشناسی کنند.

استاندار فارس ادامه داد: مباحث مربوط به کاشت، داشت و برداشت مهمترين موضوع در پهنه کشاورزی است که کارشناسان و محققین بايد بر این امر  نظارت داشته باشند و کشاورز را تهییج کنند.

تبادار با بر پرهیز از خام‌فروشی در فراوري محصولات هم تاكيد كرد و گفت:  جزیره‌ای عمل کردن معنا ندارد. باید سازمان صنعت، معدن و تجارت در کنار جهاد کشاورزی برای صنایع بسته‌بندی و فرآوری به يك تصمیم‌سازی مشترک برسند.

وي با بيان اينكه بی‌شک در مهیا کردن ارزش افزوده مشکلاتی در استان وجود دارد، گفت:باید مشخص شود که چه ميزان از ظرفیت‌هاییمان مربوط به ظرفیت طبیعی استان است و چه میزان را مدیران مهیا کرده‌اند.

استاندار فارس در بخش ديگري از سخنان خود با تصريح بر اين موضوع كه وضعیت آب نگران کننده است و گرفتار تناقص در این موضوع شده‌ايم، افزود: با کمک مدیران و مردم می‌توان این مهم را ساماندهی کرد.

تبادار با پذيرش اين موضوع كه تعداد چاه‌های غیرمجاز در استان بیداد می‌کنند، گفت:  باید تلاش شود که کنتورهای حجمی به عنوان یکی از ضرورت‌ها در دستور کار قرار گیرد. در اين باره متاسفانه به فرع پرداخته و اصل را ناديده گرفته‌ايم.

وي به تعطيلي تعدادي از گلخانه‌ها در شهرستان جهرم طي گزارشات اعلامي اشاره و از رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس خواست تا این موضوع را سریعا بررسی کند.

استاندار فارس كه معتقد است كه بايد حلقه‌های متصل به هم در پهنه کشاورزی  داشته باشیم، تاكيد كرد:  نگاه برنامه‌ای ما باید جامعیت پیدا کند.

تبادار ضمن ابراز گلايه از عدم ارائه سند راهبردي كشاورزي استان در سال جاري، عنوان كرد: علي‌رغم گذشت سه ماه از سال اما هنوز سند راهبردی کشاورزی استان در سال 97 ارائه نشده است.